День вшанування учасників бойових дій на території інших держав

В Україні 15 лютого вшановують учасників бойових дій на території інших держав.

День вшанування учасників бойових дій на території інших держав встановлено згідно з Указом Президента від 11 лютого 2004 року № 180 і присвячено до завершення виведення військ колишнього СРСР з території Афганістану 15 лютого 1989 року.

Після закінчення Другої світової війни українські військові брали участь у 24 локальних війнах і збройних конфліктах на території 16 іноземних держав. За часів СРСР вони виконували «інтернаціональний» обов’язок у Чилі, Іспанії, Єгипті, В’єтнамі, Ефіопії, на острові Куба та в багатьох інших «гарячих» точках. Але найбільш масштабною та трагічною була війна в Афганістані, яка тривала 10 років – з 25 грудня 1979 року по 15 лютого 1989. З 546 255 радянських солдатів та офіцерів через афганське пекло пройшли понад 160 тисяч українців,12 тисяч з них отримали поранення, контузії, були скалічені, а 3360 – не повернулися до своїх домівок, пів тисячі жінок стали вдовими, 711 дітей — сиротами. Це страшна ціна, яку заплатила Україна за імперські амбіції Кремля.

За мужність і героїзм, проявлені в боях, понад 40 тисяч українців було нагороджено орденами й медалями, а 11 удостоєно звання Героя Радянського Союзу — найвищої на той час відзнаки СРСР.

«В Афганістані ми бомбили не повстанські загони й каравани, а наші ідеали. Ця війна стала для нас початком переоцінювання наших етичних цінностей. Саме в Афганістані початкова моральність нації увійшла в кричущу суперечність з антинародними інтересами держави. Та невже за прозріння нам слід було платити таку страшну ціну?» — написав у своїй повісті «Загадкова війна» відомий журналіст Артем Боровик.

Про що вони, 18-20-річні юнаки, там думали? На що сподівалися? В що вірили? Відповіді на ці запитання можна знайти в листах, які вони писали рідним і близьким. Командир мінометного розрахунку сержант Микола Чуляк — один з них: «Дуже погано на душі, але ви не хвилюйтеся: все буде добре. Я впевнений. Не знаходжу потрібних слів, щоб передати все, що відчуваю, але ти, тату, зрозумієш мене потім. Коли повернусь додому, ми сядемо за столом і про все поговоримо. Бережіть себе і все буде добре». Не посиділи син з батьком за столом: через 2 місяці Микола загинув…

Свій 19-й день народження сержант Олег Матвєєв зустрів у Кандагарі. На бойовому посту. Ось, що він писав рідним: «Цього разу було тихо і спокійно, майже як вдома. Тату, ти писав, що дуже хочеш, аби я приїхав у відпустку. Але тут скоріше орден отримаєш, ніж відпустку. Та нічого, мені до звільнення залишилося всього 400 днів…».  Не приїхав Олег у відпустку, і ордена не отримав: у квітні 1981 року хлопець загинув.

Після здобуття Україною незалежності українські військові фахівці стали учасниками багатьох миротворчих місій. За даними Міністерства оборони України, з 1992 року в міжнародних миротворчих операціях взяли участь майже 40 тисяч військовослужбовців.

Є і більш старше покоління українського бойового резерву, що налічує майже 330 тис. чоловік. Велику частину цього резерву складають ветерани війни в Афганістані. Окремий, найстаріший ешелон ветеранів бойових дій – військові фахівці з досвідом ведення операцій у В’єтнамі, Сирії, Анголі, Мозамбіку та Єгипті. У додаток до цих категорій ветеранів йде контингент українських добровольців, які брали участь у війнах на території колишньої Югославії, в Придністров’ї та Абхазії. У цей скорботний день Україна схиляє голову перед своїми синами, що воювали та загинули в 16-ти країнах світу.

З самого початку війни на сході України тисячі афганців та ветеранів інших війн добровільно виступили на захист рідної землі від російських загарбників.

Нині у складні для країни часи воїни-афганці проявили героїзм і мужність на Донбасі, де у боях з окупантами загинуло понад 200 воїнів. Загалом у зоні АТО воювали і воюють близько 12 тисяч воїнів-афганців.

Цього дня зазвичай відбувається низка урочистих заходів і церемоній – покладання квітів до пам’ятних знаків, проведення мітингів-реквіємів, зустрічей з учасниками бойових дій на території інших держав. 15 лютого у Дніпрі в День вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 33-ї річниці виведення військ з Афганістану, біля пам’ятника загиблим воїнам-інтернаціоналістам “Вибух пам’яті” відбулася церемонія покладання квітів.Загиблих вшанували хвилиною мовчання. Після чого Січеславською Набережною під музику військового оркестру пройшли військові підрозділи Дніпропетровського гарнізону.

Відео Дніпро 1 хв.

https://youtu.be/6LeUnnDTEz8

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s