Бій за майбутнє. Добровольчий рух. Відео матеріали до Дня пам’яті героїв Крут

Матеріали до виховної години. Предмет: Захист Вітчизни. Автор: Викладач Дніпровського фахового коледжу радіоелектроніки Чалий С.О.

Відео: Бій під Крутами. Добровольчий рух.mp4

В історії кожного народу є події, які навіки залишаються в пам’яті людей,  формують світогляд майбутніх поколінь, створюють критерії  моральної оцінки поведінки громадян  країни в скрутні часи.  Безумовно, однією із таких подій є бій військ Української Народної Республіки з військами більшовицької  Росії біля залізничної станції Крути.   Це одна з трагічних і водночас легендарних сторінок в історії українських визвольних змагань 1917-1921 років.

Як відомо, наприкінці грудня 1917 року уряд радянської Росії розпочав відкриту агресію проти Української Народної Республіки. Більшовиків надзвичайно дратувало проголошення Україною самостійності. Спочатку Москва створила окремий «український червоний уряд» із столицею у Харкові, який фактично оголосив війну незалежній частині держави, а потім направила в УНР і війська –  загони балтійських матросів, червоногвардійців з Москви, Пітера, Пскова, Смоленська тощо. Подавалося це як «громадянська війна».

Бій на станції Крути, що знаходиться між Ніжином і Бахмачем на Чернігівщині, відбувся  29 січня 1918 року за 130 кілометрів на північний схід від Києва під час наступу більшовицьких військ загальною чисельністю біля чотирьох тисяч осіб під проводом колишнього підполковника  імператорської армії Михайла Муравйова.

На той час незалежна Україна, як держава,  була тільки проголошена. Єдності не було ні в  уряді, ні  в суспільстві. Постійні чвари  політиків негативно впливали на стан державного управління. Популістські, безвідповідальні заклики про всесвітнє братство та народне щастя  зробили свою чорну справу. Частини колишньої імператорської армії, що знаходилися в Україні і підтримували УНР, були розпропагандовані та небоєздатні. Уряд змушений був закликати до оборони Києва добровольців. Із військових, студентів, і навіть гімназистів старших класів був сформований загін чисельністю  біля шістсот чоловік на чолі з сотником Гончаренком, який і зайняв оборону біля станції Крути.

Як ви бачите,  ситуація в Україні в ті часи, дуже нагадує обстановку, що склалася в країні на початок весни 2014 року.

Вранці 29 січня 1918 розпочався наступ на українські позиції  більшовицького загону. Бій тривав до вечора. Завдяки вигідній позиції і героїзму бійців українцям вдалося завдати росіянам значних втрат і стримати наступ до темряви. Але після вогневого ураження з бронепотяга, що підійшов на допомогу «червоним», під тиском ворога більшість підрозділів  УНР організовано відступили до ешелонів на станції  і вирушили в бік Києва, руйнуючи за собою залізничні колії. Але одна студентська чота – 27 юнаків, заблукавши у темряві, повернулася до станції Крути, яка на той час уже була зайнята більшовиками. 27 полонених юнаків (студентів і гімназистів) було розстріляно. Наймолодшим полеглим було по 16 років.

Просування більшовицький військ було затримано на декілька днів. Але зайшовши до Київа війська Муравйова три тижні грабували місто, знищили біля п’яти  тисяч мешканців,  у тому числі  митрополита Київського  Володимира.

Загалом у бою під Крутами загинуло з української сторони, за різними оцінками, 70–100 осіб. Втрати більшовицьких  військ сягали біля 300 чоловік.

Після розстрілу студентів більшовики не дозволили місцевим селянам поховати тіла загиблих. Лише після визволення Києва від червоних, за розпорядженням українського уряду, 19 березня 1918 року відбувся урочистий похорон полеглих у бою під Крутами на Аскольдовій могилі.

Для Українського народу ці події стали символом патріотизму і жертовності у боротьбі за державну незалежність.

Зупинка на декілька днів ворожого наступу  на Київ сприяло веденню мирних переговорів у Бресті між Українською Народною Республікою і країнами Четверного союзу.  9 лютого 1918 року Брестський мирний договір було підписано. Він означав визнання самостійної Української Народної Республіки суб’єктом міжнародних відносин.

На державному рівні цей день почали відзначати з 2003 року. Щорічне вшанування пам’яті Герої Крут закріплено у Постанові Верховної ради України  від 16 травня 2013 року «Про відзначення подвигу героїв бою під Крутами». У 2006 році на залізничній станції Крути відкрили Меморіальний комплекс «Пам’яті героїв Крут».

Бібліотека рекомендує:

День пам’яті Героїв Крут. Міфи та правда. Інформаційні матеріали

Виховна година до Дня вшанування пам’яті полеглих під Крутами: ідеї та мотивація

“Герої не вмирають” бесіда-тренінг для старшокласників

Матеріали до Дня пам’яті героїв Крут для 10 класу

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s