Посібник по запобігання насильству (булінг та ін.) в освітніх закладах

Повна версія документа [rus]

Досить часто в українській педагогіці цькування та насильство обходять стороною. Досвідчені вчителі справляються з цим на базі своїх знань, досвіду й переконань. Ми бачимо досить скандальних жорстоких відео, які діти та молодь викладають в соцмережах. За результатами дослідження, яке провів у київських школах Інститут соціальної та політичної психології, третина школярів так чи інакше стикалися з цькуванням у класі.

В рамках загальної стратегії ЮНЕСКО з профілактики насильства в системі освіти регіональна програма ЮНЕСКО з ВІЛ та освіти в галузі здоров’я для країн Східної Європи і Центральної Азії розробила методичний посібник для педагогічних працівників “Запобігання насильству в освітніх закладах”.
Проект допомоги був розглянутий експертами з семи країн регіону на нараді з профілактики насильства в школі, яке відбулося в Мінську (Білорусь) у лютому 2015 року.

Посібник адресовано керівникам і працівникам освіти і пропонує практичні заходи щодо профілактики насильства в школі і реагування на його випадки.

Насильство і дискримінація негативно позначаються на соціально-психологічному кліматі школи, відвідування та успішності учнів. Через насильства діти позбавляються можливості реалізувати в повній мірі своє право на освіту.  

Дослідження, проведені в ряді країн Східної Європи і Центральної Азії, показують, що від 20 до 60 відсотків учнів стикаються з насильством в школі. Однак багато випадків насильства, особливо гендерного, залишаються виявленими. Керівництво школи та вчителі не завжди знають, як запобігти насильству і ефективно реагувати на його випадки.

Розроблене за підтримки регіональної програми ЮНЕСКО з ВІЛ та освіти в галузі здоров’я (базується в ІІТО ЮНЕСКО) методичний посібник для педагогічних працівників “Запобігання насильству в освітніх закладах”. розглядає

  • різні види насильства,
  • його причини та фактори,
  • аналізує його наслідки для залучених сторін і освітнього закладу в цілому.

У посібнику подано короткий огляд ситуації з насильством в школах деяких країн Східної Європи і Центральної Азії, національного законодавства з питання забезпечення безпеки учнів і існуючих практик запобігання насильству та реагування на його випадки.
Експерти з Азербайджану, Вірменії, Казахстану, Киргизстану, Республіки Молдова, Росії та України взяли участь в обговоренні першої версії посібника; їх цінні рекомендації були враховані при його доопрацюванні.

Посібник пропонує комплексний підхід до профілактики насильства в освітньому закладі, який стосується всіх аспектів його діяльності.

У посібнику описані

  • організаційні та виховні заходи,
  • а також алгоритми дій керівництва і персоналу освітньої установи з реагування на факти насильства і надання допомоги постраждалим.

 

guide_scheme
У посібнику наведено рекомендації

  • з оцінки освітнього середовища,
  • з формування позитивного соціально-психологічного клімату,
  • з взаємодії освітнього закладу з іншими організаціями з метою профілактики насильства та надання допомоги його учасникам,
  • а також навчання керівників і педагогів, учнів і батьків.

Методичний посібник призначений для керівників і співробітників (вчителів, психологів, соціальних педагогів та ін.) Загальноосвітніх шкіл та закладів середньої професійної освіти. На основі даного регіонального допомоги можуть бути розроблені національні методичні рекомендації щодо запобігання насильства в освітньому закладі.

1 Comment

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s