Чорнобиль. Дзвони пам’яті. 26 квітня – День Чорнобильської трагедії

Людство залишає по собі страшні рани на Землі. Деякі з них роками чи навіть століттями не здатні загоїтися. Однією з таких ран є аварія на Чорнобильській атомній електростанції, що сталась в ніч на 26 квітня 1986 року. Цьогоріч ми відзначаємо 37 роковини цієї страшної події, що й досі впливає на життя у Чорнобильській зоні відчуження. Й вже вдруге у цей день ми говоримо не тільки про найбільшу радіаційну катастрофу, що сталась в минулому, а й про те, що це може повторитися. Тож час підсумувати, чого ж українців та світ навчила Чорнобильська аварія та окупація Чорнобильської зони відчуження.

37 років тому, під час запланованої зупинки 4-го енергоблока Чорнобильської АЕС для чергового обслуговування, вирішили провести низку випробувань роботи реактора на низькій потужності, нижче 700 мегават. Через недостатню проінформованість персоналу станції про особливості конструкції реактора, що забороняє його роботу на такій потужності, персонал увімкнув аварійний захист. Результатом став “кінцевий ефект” та два теплових вибухи, що цілком зруйнували 4-ий реактор. 

За результатами низки розслідувань, нині всі сторони погоджуються із думкою, що головною причиною аварії стало те, що до персоналу ЧАЕС не було доведено повної та вичерпної інформації про особливості конструкції та експлуатації станції. Нинішній погляд на причини аварії повністю перекреслюють заяви влади СРСР, оскільки тоді провину переклали саме на персонал АЕС, а не на осіб, що проєктували та складали експлуатаційну документацію на станцію. 

Саме причина Чорнобильської аварії змушує зробити перший висновок: технічний регламент такого небезпечного об’єкта, як атомна електростанція має бути не просто вичерпною та прозорою для персоналу, а й має передбачати найрізноманітніші аварійні ситуації. В умовах тоталітарного режиму Радянського союзу це було неможливим.

Наслідки Чорнобильської аварії жахливі та направду неосяжні у своїх масштабах: у результаті аварії викид радіації був у 100 разів більшим, ніж від атомних бомб, скинутих на Хіросіму і Нагасакі в 1945-у році. Відбувся викид 50 мільйонів кюрі радіоактивних речовин, які вітер погнав через Білорусь та Литву на Швецію, Фінляндію, аж до східної частини США. Внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1986 року загалом постраждало понад 3 мільйони громадян України й загалом 10 мільйонів людей по всьому світу та 2293 населені пункти.  На їхньому місці з’явилась закрита та радіоактивна Чорнобильська зона відчуження площею у 2 600 кілометрів квадратних, але в цілому було забруднено 150 тисяч квадратних кілометрів.

Роковини Чорнобиля – нагода привернути увагу до ще однієї болючої теми. Рік тому, з 24 лютого до 31 березня, Чорнобильська АЕС була окупована російськими військами. Відходячи з Чорнобильської зони, росіяни захопили в полон 169 нацгвардійців – їх вивезли у бік Білорусі. Україні вдалося повернути з полону декого з них. Проте станом на 26 березня 2023-го, за повідомленням Первинної профспілкової організації Чорнобильської АЕС, 133 нацгвардійці, які охороняли станцію на момент вторгнення, залишалися в полоні. Рідні чекають на їхнє повернення додому!

Поведінка росіян на окупованій ЧАЕС рік тому шокувала невіглаством щодо того, на якому обʼєкті вони перебувають. Вона виразно засвідчила, чим урешті обертається незнання і спотворення історії

БІБЛІОТЕКА ДФКР РЕКОМЕНДУЄ

Для тих, хто хоче дізнатися більше про Чорнобильську катастрофу, рекомендуємо підбірку матеріалів на сайті УІНП:

Що про Чорнобиль (не)приховувала радянська влада

Історичні фото з Чорнобиля. Перші дні після аварії і мутації

Незручні таємниці Чорнобиля: всі, кого лікували в Москві – померли. Всі, хто потрапив у Київську клініку – вижили, завдяки одній людині

10 фільмів про Чорнобиль

Графіті мертвого міста

Поезія катастрофи. Найзворушливіші вірші про Чорнобиль

ТОП-12 пронизливих пісень та кліпів про Чорнобиль

Чорнобиль. Документи Оперативної групи ЦК КПУ (1986–1988)


У виданні вперше оприлюднюються документи Оперативної групи Політбюро ЦК КПУ, створеної для організації та керівництва роботами з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Документи розкривають оперативну роботу владних структур з евакуації населення з небезпечних зон, його розміщення, надання медичної допомоги, прогнозні оцінки та роздуми представників вищої управлінської гілки, профільних відомств і наукових установ щодо подолання техногенної катастрофи.
Книга розрахована на науковців, викладачів, студентів, усіх хто цікавиться історією ХХ століття.
Читати pdf див. (5.4 МБ

«Чорнобильське досьє КҐБ. Суспільні настрої. ЧАЕС у поставарійний період»

У виданні «Чорнобильське досьє КҐБ» Т. 1 Збірник документів про катастрофу на Чорнобильській АЕС «Чорнобильське досьє КҐБ. Суспільні настрої. ЧАЕС у поставарійний період» 
зібрано і оприлюднено документи 1986–1991 рр., що висвітлюють постчорнобильське життя — суспільні настрої, повсякдення, заходи з ліквідації наслідків аварії. Наведено інформування радянськими органами держбезпеки відповідних інстанцій про стан ЧАЕС, вжиті заходи з підвищення безпечної експлуатації об’єкта «Укриття», ситуацію в зоні відчуження. Окрему увагу зосереджено на відтворенні моделі ситуативної поведінки різних груп населення України після оприлюднення інформації про «ядерне лихо» та реакцію світової спільноти на Чорнобильську трагедію.
Видання створено Галузевим державним архівом Служби безпеки України спільно з Інститутом історії НАН України за сприяння Українського інституту національної пам’яті на основі розсекречених архівних документів Комітету державної безпеки УРСР.
pdf

«Чорнобильське досьє КҐБ. Від будівництва до аварії»

У книзі «Чорнобильське досьє КҐБ. Від будівництва до аварії» Т. 2 опубліковані документи з “архівів КҐБ”. Вони охоплюють період від початку будівництва ЧАЕС до введення в експлуатацію об’єкту “Укриття” (“Саркофаг”) після Чорнобильської катастрофи — тобто з 1970-х років до листопада 1986 року. Свідчення, зібрані у виданні, відображають перебіг будівництва, розслідування причин аварії 26 квітня 1986 року та перші місяці ліквідації її наслідків через призму діяльності радянських спецслужб.
Серед документів, що увійшли до книги: повідомлення про аварії, що сталися до 1986-го, транскрипт телефонних переговорів на ЧАЕС в ніч аварії 26 квітня, примірник першого повідомлення про аварію, інформація про початок розслідування аварії та будівництва «Саркофагу» тощо.
Видання створено Галузевим державним архівом Служби безпеки України спільно з Інститутом історії НАН України за сприяння Українського інституту національної пам’яті на основі розсекречених архівних документів Комітету державної безпеки УРСР.
pdf

Сергій Плохій «Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи»

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу dc29b3afeb1984c6cf788.jpgПлохій С. М. Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи / Сергій Плохій ; [пер. з англ.] – Харків : Фоліо, 2019. – 395 с. – (Великий науковий проект).
Вихід кожної книжки американського історика Сергія Плохія є знаковою подією не лише в українському, але й у Західному науковому середовищі. Цього разу директор Гарвардського українського наукового інституту присвятив свою працю Чорнобильській катастрофі. За цю книгу автор отримав найпрестижнішу британську літературну премію в жанрі нехудожньої літератури. За словами самого автора, ця публікація є першою історією чорнобильської катастрофи від вибуху аж до закриття станції в грудні 2000 р. Закінчується вона розповіддю про спорудження нового саркофагу над пошкодженим реактором у травні 2018 р.
Читати уривок

Катерина Міхаліцина, Станіслав Дворницький «Реактори не вибухають. Коротка історія Чорнобильської катастрофи»


Чорнобиль як місто, як атомна електростанція, як Зона відчуження, як трагедія і як символ. Цю книжку створено, щоб пояснити катастрофу людям, які народилися вже далеко по ній. Аби «Чорнобиль» був не просто словом, за яким упізнають Україну, а усвідомленим історичним досвідом. Його тут показано в кількох вимірах: технічному, емоційному, природничому, політичному.
Читати уривок

Володимир Шовкошитний «Чорнобиль: Я бачив»

Художньо-документальна повість “Я бачив” – це нова спроба одного з провідних українських сучасних письменників Володимира Шовкошитного, самовидця Чорнобильської аварії й активного ліквідатора її наслідків, поєднати воєдино літературу пам’яті й літературу факту.Адже, на його думку, не існує жанрів поза життям, а воно, життя, є жанром всеохопним. Отож, у творі поєднані спогади очевидців найбільшої техногенної катастрофи в історії людства, учасників ліквідації її наслідків, простежені долі літературних героїв, проаналізовані техногенні, економічні, соціальні й медичні наслідки наймасштабнішого рукотворного лиха, показані перспективи повернення забруднених територій в народногосподарський обіг. Ця книга дає відповідь на головні питання, що постали після Чорнобиля, вона показує духовний зв’язок героїв Чорнобиля, майданівців та учасників АТО. Адже всі 33 роки після Чорнобиля автор був в епіцентрі Українського життя. У книзі спростовується безліч міфів, зокрема, породжених серіалом каналу НВО “Чорнобиль”.
Читати уривок

Сергій Трохим «1986 Чорнобильські хроніки»

Трохим С. 1986. Чорнобильські хроніки : людський фактор, замовчування правди, зона відчуження, параліч майбутнього, мутація / С. Трохим.– Брустурів : Дискурсус, 2016 . – 224 с.
Книга спогадів і свідчень журналіста Сергія Трохима. Він був одним із перших журналістів-телевізійників, що знімали аварію. Саме кадри цих журналістів траслювали в усьому світі. У книзі, обсягом 224 сторінки, розповідається про те, як через об’єктиви телекамер українських журналістів світ дізнавався, що ж реально відбувалося в зоні відчуження. Автор не тільки торкається фактів з історії трагедії Чорнобиля. Він доводить, що ця масштабна катастрофа стала саме тією безповоротною подією в історії Радянської імперії, що призвела до її розпаду. Зоря Полин — прикінцевий акорд сумної мелодії, що передує остаточному фіналу. Далі — агонія величезної країни.
Читати уривок

«Біль і тривоги Чорнобиля»

Біль і тривоги Чорнобиля / упоряд. Ю. В. Сафонов. – К. : ВАТ «Київправда», 2006. – 288 с.
Книга «Біль і тривоги Чорнобиля» – колективна розповідь про найбільшу техногенну катастрофу в історії людства. Автори, що були безпосередніми свідками і учасниками ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, діляться своїми спогадами про тривожні для України й усього світу дні весни і літа 1986-го, розмірковують над долями чорнобильців, болючими проблемами відчуженої тридцятикілометрової зони і самої станції, розглядають і прогнозують розвиток ситуації навколо ЧАЕС. Їхня розповідь доповнена фотосюжетами про подолання наслідків Чорнобильської трагедії.

«Чорнобиль: дні випробувань»


Чорнобиль. Дні випробувань: Книга свідчень /Упоряд. В.Г.Шкода. – К.: Рад. письменник, 1987. – 470 с.

Ця книга – збірник документальних, публіцистичних і художніх творів письменників і журналістів, котрі розповідають про те, як долав наш народ тяжкі наслідки аварії на ЧАЕС. У збірнику також розміщені інтерв’ю з відомими вченими, що висвітлюють деякі небайдужі для нас питання віддалених наслідків аварії, перспективи розвитку атомної енергетики в нашій країні, подана детальна хронологія пам’ятних подій.

Світлана Алексієвич «Чорнобильська молитва. Хроніка майбутнього»


Алексієвич С. Чорнобильська молитва: хроніка майбутнього : роман : пер. с рос. / С. А. Алексієвич; пер. та післям. Оксани Забужко. – Київ : Комора, 2016.– 285 с.– (Nobel prize winner).

«Чорнобильська молитва» – це художньо-документальний роман. Він промовляє тисячами голосів очевидців, потерпілих від трагедії, вимушених біженців із найближчих сіл, посадовців, які впливали на рішення в той час, та дітей-жертв радіації. Книжку переклала українською Оксана Забужко до 30-літньої річниці.
djvu (5.5 МБ) doc див. (1.1 МБ) doc.zip (307.1 КБ) fb2.zip (332.6 КБ) pdf див. (10.7 МБ)

Маркіян Камиш “Оформляндія або прогулянка в Зону”


В книзі “Оформляндія або прогулянка в Зону” — ви не знайдете стандартних описів Зони, нудних історичних викладок і роздумів над істинними причинами Чорнобильської аварії. Тут — занурення у світ нелегальних туристів-“сталкерів”, погляд зсередини на явище нелегального туризму у Зону відчуження, яка є є унікальною територією українського Полісся впродовж майже 30-ти років. Книга проілюстрована фотографіями, які зробив сам автор.
 PDF  FB2 

Марія Сущенко «Екскурс у Чорнобиль. Insight into Chernobyl»


Сущенко М. М. Екскурс у Чорнобиль = Insight into Chernobyl : земля загублених надій / Марія Микитівна Сущенко; пер. англ. Д. С. Вілкова; фот. К. Степанець. – Київ : Агентство по розповсюдженню друку, 2016. – 269 с. – Присвячується пам’яті Чорнобильської катастрофи. – Укр., англ. мовою

У виданні показаний нинішній стан населених пунктів Чорнобильської зони відчуження, які були покинуті внаслідок аварії на атомній електростанції. Книга проведе читача по пустих приміщеннях, дасть можливість заглянути в порожні квартири, зайти в осиротілі дитсадки, школи, магазини та інші будівлі.
Буктрейлер на книгу Марії Сущенко «Екскурс у Чорнобиль»

Олег Векленко «Чорнобиль: етюди з натури»


Векленко О. А. Чорнобиль: етюди з натури : художня документалістика / Олег Анатолійович Векленко. – Харків : Точка, 2017. – 137 с.

Книга «Чорнобиль: етюди з натури» є спогадами учасника ліквідації наслідків аварії, художника, професора Олега Векленка. Її можна назвати «щоденником ліквідатора» з авторськими малюнками та фотографіями. Автор розповідає у відвертій і критичні манері про те, як опинився в першій хвилі мобілізованих до Чорнобиля. Спогади описують період травня-червня 1986 року.

Реклама

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s