Вітаємо з днем Державного Герба України!

Український тризуб – це символ національної гордості та незламної волі! Як і наша держава, він має тисячолітню історію і несе в собі величезний пласт вікових традицій та культури, які ми віддавна захищаємо від окупантів.

І сьогодні він є уособленням Перемоги над російськими загарбниками.
Вітаємо з днем Державного Герба України!

Щорічно 19 лютого в Україні відзначається День Державного Герба – офіційного символа держави.

Саме 30 років тому, 19 лютого 1992 року, Верховна Рада України затвердила Малий Державний Герб незалежної України. Ним став золотий Тризуб на синьому щиті.

Тризуб – не просто державний герб, він важливий національний символ, який об’єднує минуле із сьогоденням, має тисячолітню історію і є символом свободи.

Найвідомішим на сьогодні артефактом київсько-руського тризубу є цеглини Десятинної церкви в Києві, збудованої в 986-996 р., а також золоті та срібні монети Володимира Великого та Ярослава Мудрого.

Фото: Wikimedia Commons. Тризуб на емблемі Організації українських націоналістів.

Вперше про тризуб як про офіційний державний герб України заговорили в 1918 р. Під час Української революції, за пропозицією Михайла Грушевського, в Корсуні 25 лютого 1918 р. тризуб був прийнятий як Великий і Малий державний Герб УНР. Тризуб на гербі УНР був оповитий стилізованими оливовими гілками – символ прагнення нової держави до миру із сусідами. Автором проекту тодішнього герба став Василь Кричевський.

Українська Центральна Рада пояснила його прийняття тим, що тризуб є знаком князівської влади (тризуб був родовими знаком київських князів Рюриковичів) і спадкоємності української державної традиції.

З 22 січня 1919 р., після проголошення Акта Злуки УНР і ЗУНР, тризуб став використовуватися і як герб Західної області УНР. Залишався він гербом гетьманської держави Павла Скоропадського, а також Директорії.

Уперше спроба конституційно оформити тризуб як державний герб була зроблена у травні 1920 р. у проекті Конституції, розробленому Всеукраїнською Національною Радою, а вдруге – спеціальною «Урядовою Комісією по виготовленню Конституції Української Держави» 1 жовтня того ж року.

19 лютого 1992 р. Верховна Рада України затвердила тризуб як малий герб України, вважаючи його головним елементом великого Державного герба. Конституція України, прийнята 28 червня 1996 р., затвердила тризуб як малий герб нашої держави.

Хто створив сучасний вигляд гербу України?

Василь Кричевський – видатний архітектор, митець, вчений та педагог. Людина, яка зробила неймовірний вклад в розвиток української культури та інших сфер. Людина, яка своїми, різносторонніми талантами, нагадувала митців Ренесансу

Василь Кричевський — саме та людина, завдяки якій державний герб має свій сучасний вигляд. Окрім того, саме він є засновником українського архітектурного модерну.

Розробник державної символіки та ескізів перших українських грошей — Василь Кричевський (1873-1952 рр). Родом з козацького села Ворожбі (нині Сумської обл.), з родини земського фельдшера.

Свого часу В. Кричевський підготував проєкти великого і малого Державних гербів (в 1918 році офіційним Гербом України затверджено його Тризуб).

Вважається, що саме Василь Кричевський відродив мистецтво оформлення української книги, створивши близько 90 обгорток для різних видань.

Василь Кричевський також є основоположником мистецького оформлення фільмів української кінематографії, створивши понад три десятки театральних постановок і кінофільмів.

Про значення творчості Василя Кричевського влучно зауважив поет, перекладач, літературний критик, художник, мистецтвознавець Святослав Гординський: «Якщо уявити собі мистецтво якогось народу, як храм, що опирається на колони, то, власне, однією з таких колон українського мистецтва був Василь Григорович Кричевський».

БІБЛІОТЕКА ДФКР РЕКОМЕНДУЄ

Конституція України
Про Державний Герб України : постанова Верховної Ради України від 19 лют. 1992 р. № 2137-XII // Відомості Верховної Ради України. – 1992. – № 40. – Ст. 592.


Конституція України : Офіційне видання. / Верховна Рада України. – К. : Парламентське вид-во, 2017. – 66 с. – (Закони України). –
         У офіційному виданні представлений текст Основного Закону України, прийнятий на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1998 року, в редакції від 2 червня 2016 року.
Бєлов, Олександр Федорович. Український тризуб : історія дослідження та історичний реконструкт / О. Ф. Бєлов, Г. І. Шаповалов. – Запоріжжя: Дике Поле, 2008. – 264 c. : іл. доступна у форматі pdf

У монографії досліджується історія вивчення українського тризуба у XIX – на початку XXI століття. Показано спроби багатьох дослідників осягнути його походження та їх намагання зрозуміти значення цього знаку. Доведено, що сучасний Державний герб України походить від двох прадавніх язичеських та християнських символів – хреста та якоря, які уособлюють віру та надію на спасіння.

Книга рекомендована викладачам навчальних закладів, державним службовцям, історикам, археологам, етнологам, культурологам – всім, хто цікавиться історією України.
Клейноди України
Клейноди України (з історії державної і національної символіки) : комплект з 33-х кольорових художніх сувенірних листівок / Авт.кол.: О.П. Білецький, К.Ю. Гломозда, В.Ф. Жмир та ін. – К. : Вид-во журналу “Філософська і соціологічна думка”, 1992. – [33 с.]. –
Серія листівок-малюнків, відтворює історію становлення нашої державної і національної символіки. Листівки створено в результаті майже дворічної пошукової роботи в архівах, наукової підготовки матеріалів, а частково – й реконструкції першоджерел, на жаль, втрачених Клейноди – ознаки влади, предмети, що символізують особисту гідність, волю людської спільноти. Сьогодні в цілому світі це державний прапор і герб. Їх описи подаються у спеціальних законодавчих актах, а то й у конституціях. Але так було не завжди.
Пастернак О. Пояснення Тризуба, герба Великого Київського Князя Володимира Святого / О. Пастернак. – К. : Веселка, 1991. – 47 с. – доступна у форматі pdf
Ця книга про тризуб – геральдичний знак Київського Князя Володимира Святого. Вона розкриває загадку про походження, ідею та значення тризуба в Україні як державного герба, національного знаку і релігійного символу, вона слугує поглибленню знань із української історії.
Сергійчук В.І. Доля української національної символіки / В. І. Сергійчук. – К. : Знання, 1990. – 48 с. – (Час і суспільство ; №2 ; 1). https://chtyvo.org.ua/authors/Serhiichuk/Natsionalna_symvolika_Ukrainy.pdf
Автор розповідає про походження української національної символіки, багатовікових традицій використання жовто-блакитного стяга, тризуба, бунчуків на українській землі.
Січинський, Володимир.
Тризуб і прапор України / В. Січинський. – Л.: Місіонер, 1995. – 60 с.: іл.

Доступна у форматі pdf

Обкладинка на фото з видання 1948 р.

Запропонована книжка – це науково-популярна розповідь про наш національний герб та прапор. Автор спирається на археологічні та історичні знахідки, пояснюючи зміст української символіки, її значення а національному державотворенні. Науково-популярний виклад дає змогу широкому загалу читачів ознайомитися з історією та еволюцією українських державних символів. Книга проілюстрована рисунками, які підтверджують думки вченого.
Наш герб: українські символи від княжих часів до сьогодення”. – К.: Родовід, 2018. – 400 с.

Доступна у форматі pdf

19 лютого – День Державного Герба України

Таємниця княжого тризуба. Що символізує наш герб?

🔱ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОГО ТРИЗУБА🔱

Ви замислювались, наприклад, чому саме Тризуб? Що це взагалі за символ? Коли він з’явився на наших землях?

Вперше про тризуб як про офіційний державний герб України заговорили в 1918 році. Українська Центральна Рада пояснила його прийняття тим, що це є знак князівської влади і спадкоємності української державної традиції. Однак, починаючи від розпаду Київської Русі і до 20 століття його використовували не так активно. Тризуби зустрічалися тільки в геральдиці міст, на родових гербах чи у книгах. Деякі запорожці, зокрема Хмельницький та Мазепа, розміщували на своїх родових гербах хрести чи якорі, стилізовані під тризуб.
Але історія українського герба почалась ще з княжого роду Рюриковичів. Вони карбували тризуб на всьому: від печаток та монет до цеглин, з яких будувались храми та церкви.

Перша писемна згадка про український тризуб датується 10 ст. Це був болгарський літопис “Хроніка Манасії”, в якому описувались прапори дружинників Святослава саме з тризубами. Щоправда, Святослав обрав собі простіший варіант – з двома зубцями. Одна з гіпотез стверджує, що це була літера “Ц” (від слова “цар”) зі зміщеним до центру хвостиком.

Його син Володимир Великий не зрадив традиціям, однак впродовж свого правління постійно удосконалював свій герб. Почав з того, що додав ще один зубець, далі ускладнював його графічними елементами. Остання зміна відбулась після хрещення Русі, коли князь додав паличку до середньої лінії, щоби вийшов хрест.

Однак, тризуб був присутній на наших землях ще задовго до цих подій. Археологічні знахідки свідчать, що його використовували трипільці у 4-3 тис. до н.е. У прадавні часи на землях центральної України тризуб був знаком родових та племінних старійшин. Приклади стародавніх тризубів були знайдені на Поділлі, В Ольвії (в Південній Україні), на території прадавнього Боcпорського царства. Згодом його використовували царські скіфи, які називали себе нащадками атлантів (до речі, найдавніша писемна згадка про тризуб датується 360-355 рр до н.е. і належить Платону: у праці “Тімен” він детально описав блакитний одяг царів-атлантів, на якому був зображений золотий тризуб).

Однак Україна не така ексклюзивна. Ви бачили прапор Барбадосу? Хоч ця країна і знаходиться за тисячі кілометрів від нас, на її прапрорі (синьо-жовтому, до речі) розташувався саме тризуб. Він трактується як відображення принципу правління в країні: “з народу, з народом, для народу”.

Якщо зазирнути в історію, триєдність (трисуття) зустрічається і в символіці інших країн. Колись символом Великого князівства Литовського були Ґедимінові стовпи або колони Гедиміна. Ви можете сказати, що три стовпи не мають нічого спільного з тризубом. Але якщо трактувати глибинне значення символів, то форма відображення не має значення, важливим є поєднання трьох явищ, елементів, сил, які становлять основу буття в сакральних віруваннях предків. Сьогодні Ґедимінові стовпи присутні на Великому гербі Литви. Згідно розповідей, цей символ був привезений князем Паленомом з Риму. Однак ще з тих часів люди помічали схожість цих стовпів з тризубом Київського князівства.

Різноманітні версії тризуба були поширені по всій території Європи та Азії, адже він був частиною культури багатьох народів і особливо значну роль відігравав у віруваннях арійців. Тому на деяких родових гербах їх нащадків і досі можна знайти відголоски триєдності. Арії пройшли чималий шлях, залишивши по собі багато згадок, в тому числі і тризуб.

В Індії, наприклад, є Храм Вішну Деві – Великої Богині Матері. Її бронзова статуя у правій руці тримає тризуб. Найцікавіше те, що храм знаходиться на горі з трьома вершинами, яку символічно називають “Трикута”. З тризубом також зображують індійських богів Шиву та Вішну. За допомогою тризуба Шива перетворює світ у хаос, з якого згодом створює новий світ. Це символ єдності творця, охоронця і руйнівника. В національній символіці Індії також присутній елемент, який називається “тришуб” і нагадує український тризуб. Однак місцеві визнають, що символ “народився” не на їх землях, а був принесений саме аріями.

До речі, саме український тризуб присутній на гербах італійської армії. Їх підрозділам дозволено додавати до своїх гербів символи територій, де була отримана медаль за військову доблесть. Під час Другої світової війни 8-ма Армія Італії була направлена в Радянський союз, на територію України. Хоча тут її практично знищили, дехто таки повернувся додому. Було сформоване нове військо, якому дозволили додати український тризуб на свої герби.

На території країн СНД є ще одне поняття – “тризубець”. Цей термін вигадав порівняно недавно російський історик Карамзін. Різниця полягає в тому, що тризубцем українці споконвіку називали вила, а тризуб був чимось більш символічним, вищим. Тому не плутайте ці поняття 🙂

І, насамкінець, цікавий факт. Найбільший в Україні тризуб розташовується в Івано-Франківській області. Він був викладений з білого каменю в 1992 році на схилі гори. Під гербом викладено рік і слово “воля”. Автором цього витвору став колишній вояк УПА Анастасий Козак, який таким чином вирішив вшанувати своїх побратимів. Місце він обрав не випадково – саме тут відбувались жорстокі бої між повстанцями сотні Пилипа Орлика та більшовиками. Анастасию довелось добре попрацювати: герб достатньо великий, на нього пішло дві вантажівки каменю, який він переносив вручну в двох сумках (а на той час йому було вже 70 років). Навколо тризуба висаджені смерічки і туї, а фундамент обладнаний канавами, щоби каміння не змістилось. Сьогодні за пам’яткою доглядають місцеві школярі.

Джерело: Культурно-історичний портал “Спадщина Предків”

Реклама

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s