ВСЕУКРАЇНСЬКА КАМПАНІЯ «16 ДНІВ ПРОТИ НАСИЛЬСТВА» Методичні матеріали

Щорічно з 25 листопада до 10 грудня проводиться Всеукраїнська кампанія «16 днів проти насильства» з метою привернення уваги до проблем подолання насильства в сім’ях, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.

Дати початку та завершення кампанії вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.

Цьогоріч Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) за підтримки урядів України, Великої Британії, Канади та США організував акцію під гаслом “Чуйність переможе насильство”. У 60 містах і громадах по всій Україні встановлено мозаїку із зображеннями різних форм насильства. Інсталяція виконана з магнітів, тож, беручи один із них собі, охочі приєднуються до того, щоб негативне зображення поступово зникало. Натомість з’являється фраза “Чуйність перемагає насильство”.

На жаль в умовах пандемії та воєнного стану ситуація погіршилася. У сучасному світі поруч із добром та радістю вистачає місця для жорстокості та насильства. Насильству дорослих над дітьми, жорстокості одних дітей по відношенню до інших. Змінити наш світ і зробити його лише добрим за один день не вдасться нікому, але можна, принаймні, спробувати зменшити кількість зла.

Міністерство освіти і науки України рекомендує в рамках міжнародної акції «16 днів проти насильства» та з метою захисту прав і свобод, формування у дітей ціннісних життєвих навичок та моделей поведінки, організувати та провести у закладах освіти інформаційно-освітні заходи.

Довідково:

📎 Лист Міністерства освіти і науки України від 10.08.2022 №1/9105-22 «Щодо організації виховного процесу в закладах освіти у 2022/2023 н.р.».
Ресурс доступу: https://mon.gov.ua/ua/npa/shodo-organizaciyi-vihovnogo-procesu-v-zakladah-osviti-u-20222023-n-r

📎 Розділ «Корисні посилання щодо теми антибулінгу» на сайті МОН.
Ресурс доступу: https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/protidiya-bulingu/korisni-posilannya-shodo-temi-antibulingu

📎 Безкоштовний електронний курс «Вирішую конфлікти та будую мир навколо себе»/Андреєнкова В.Л., Левченко К.Б., Матвійчук М.М./
Ресурс доступу: http://course.la-strada.org.ua/story_html5.html

З початку 2022 року до Національної поліції України надійшло 120 тисяч повідомлень щодо випадків домашнього насильства. Крім того, 98% звернень на гарячу лінію 1547 для постраждалих стосується саме домашнього насильства. І протягом дев’яти місяців повномасштабної війни країна не припиняла рухатися шляхом змін. Прикладом цього є ратифікація Україною Стамбульської конвенції, яка набрала чинності 1 листопада поточного року й стала новим етапом у боротьбі з насильством. Крім того, це додатковий інструмент для захисту тимчасово переміщених українців за кордоном.

Україна, йдучи у Європу, роками на рівні державних ініціатив, освітнього процесу та громадянського суспільства працювала над протидією й профілактикою домашнього та побутового насильства, булінгу в школі тощо.

Бібліотека Дніпровського фахового коледжу радіоелектроніки пропонує матеріали тематичного прес-кліпінгу до кожної дати кампанії. Приходьте, знайомтесь, читайте. Бібліотека КРЕ чекає на вас.

Період кампанії охоплює наступні важливі дати:

 • 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;
 • 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;
 • 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;
 • 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями;
 • 5 грудня – Міжнародний день волонтера;
 • 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;
 • 10 грудня – Міжнародний день прав людини.

МОН рекомендує організувати та провести в закладах освіти тематичні уроки, лекції, вебінари, круглі столи та інші заходи з урахуванням обмежень. Інформацію про заходи рекомендуємо розмістити на сайтах закладів освіти та засновників, а також проінформувати учасників освітнього процесу.

В умовах світової пандемії та переходу на здобуття освіти в дистанційній формі, зросла кількість ризиків насильства та експлуатації дітей в інтернеті. Для підвищення обізнаності учасників освітнього процесу рекомендуємо проводити інформаційно-просвітницькі та профілактичні заходи щодо запобігання насильству та експлуатації дітей у цифровому просторі, використовуючи довідкові матеріали, розміщені на сайті МОН.

25 листопада – Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. Його оголосила Генасамблея ООН у 1999 році.

“За інформацією ПРООН, від фізичного домашнього насильства в Україні страждає близько 2 мільйонів людей. Статистика говорить, що у понад 80% це насильство чоловіків щодо жінок. Щороку від домашнього насильства гинуть 600 українських жінок”

Жінки у всьому світі зазнають фізичного, психологічного, економічного, сексуального насильства. І найчастіше боротьба з цим – це ходіння по колу, адже після умовного “примирення” з кривдником той у більшості випадків повертається до насильства.

“Тож важливо усвідомити — про проблему не треба мовчати! Жертвам варто звертатися за допомогою до поліції та інших компетентних органів. Кривдник має понести покарання”, – наголосив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

Радою Європи спільно з Українським фондом «Благополуччя дітей» за сприяння Міністерства освіти і науки України в межах проєкту «Боротьба з насильством щодо дітей в Україні» підготовлено та розміщено на сайті Українського фонду «Благополуччя дітей» матеріали, які можуть бути додатковим ресурсом у проведенні заходів до вищевказаних днів. Інші матеріали проєкту «Боротьба з насильством щодо дітей в Україні» доступні на сайті Офісу Ради Європи в розділі «Підвищення обізнаності та запобігання».

Громадською організацією «Мінзмін» спільно з Міністерством цифрової трансформації за сприяння МОН було розроблено інформаційно-довідкові матеріали для проведення уроків на тему «Моя приватність» у закладах загальної середньої освіти, зокрема:

 • учнів 9-11 класів (1-х курсів закладів фахової передвищої освіти) про використання персональної інформації в мережі Інтернет і соціальних мережах;
 • онлайн-курс у вигляді серії відеоблогів на актуальні для батьків теми щодо захисту права дитини на приватність;
 • інструкції налаштування приватності в соціальних мережах Telegram, TikTok, Instagram і Facebook.

З нагоди Всеукраїнської кампанії «16 днів проти насильства», Міністерство освіти і науки спільно з громадською спілкою «А21 Україна» підготували матеріали для педагогічних працівників щодо протидії торгівлі людьми.

Також наголошено на необхідності поширювати інформацію про діяльність «гарячих ліній»:

 • 1578 – з питань протидії торгівлі людьми;
 • 1588 – з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству дітей;
 • 0800505501 (безкоштовно зі стаціонарних);
 • 527 (безкоштовно з мобільних) – з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів.
 • Джерело

 Дніпро. “Гарячі лінії” та телефони довіри

 • “Гаряча лінія”«Якщо ображають дитину» Дніпропетровський обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді  тел. (056) 370-48-19; пн-пт з 9.00 до 18.00
 • “Гаряча лінія” для жінок, які відчувають потребу у психологічній підтримці під час карантину, тел. 0-800-505-085, пн-пт з 14.00 до 18.00
 • “Гаряча лінія” юридичної клініки «Істина» м. Дніпро, просп. Гагаріна, буд. 26 пн, вт, чт з 14.30 до 17.00 тел.: 0-800-501-444   
 • Дніпровський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, телефон довіри,  тел.: (056) 767-18-41, пн-чт з 9.00 до 18.00, пт з 9.00 до 16.45

БІЛЬШЕ ТЕЛЕФОНІВ

Перелік координаторів з питань здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі на територіях адміністративно-територіальних одиниць (Дніпропетровська область) завантажити ( .pdf , 1.50 Мб )

Міністерство освіти і науки України рекомендує організувати та провести в закладах освіти навчальні заняття, лекції, вебінари, круглі столи та інші заходи з урахуванням умов карантину. Відповідний лист було надіслано департаментам (управлінням) освіти та науки обласних, Київської міської державних адміністрацій.

Під час підготовки до уроку рекомендується скористатись матеріалами, які було підготовлено та адаптовано у межах проєкту Ради Європи «Боротьба з насильством щодо дітей в Україні»:насильство щодо дітей

 1. Відеоролик «Розкажи дорослому, якому довіряєш» щодо попередження сексуального насильства щодо дітей у колі довіри;
 2. Буклет «Дізнайся про свої права в цифровому середовищі» з рекомендаціями Ради Європи щодо поваги, захисту та здійснення прав дитини в цифровому середовищі для дітей та молоді
 3. Відеоролик «Почни говорити» для дітей та дорослих щодо попередження сексуальних домагань у спорті
 4. Серія із 6-ти навчальних відеоуроків для батьків та дорослих, які працюють з дітьми та для дітей «Батьківство в епоху цифрових технологій»:

Усі матеріали Проєкту «Боротьба з насильством щодо дітей в Україні», доступні на сайті Офісу Ради Європи, які можуть використовуватися педагогічними працівниками, соціальними педагогами, практичними психологами під час проведення профілактичної та роз’яснювальної роботи щодо запобігання насильства.

Також МОН спільно з Громадською спілкою «А21 Україна» з нагоди Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» пропонує до перегляду вебінар для педагогічних працівників щодо протидії торгівлі людьми, який допоможе провести навчальні заняття (уроки) з дітьми щодо протидії торгівлі людьми та ознайомитися з інформаційними матеріалами до таких занять (уроків). 

Джерело

БІБЛІОТЕКА РЕКОМЕНДУЄ

Інформаційні матеріали до Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства»

Жодна людина не заслуговує на насильство. Домашнє насильство: як його розпізнати та що робити.

Що таке булінг та як його розпізнати?

Попередження насильства в закладах освіти. Методичні посібники

Як захистити дітей від токсичної інформації і навчити не піддаватись на провокації

ІЛЮСТРОВАНА ЗАГАЛЬНА ДЕКЛАРАЦІЯ ПРАВ ЛЮДИНИ (текст українською, художник ЯСИН ЯІТ КАСИ )

Питання і відповіді про права людини – Council of Europe

Завантажити Компас

КУДИ В УКРАЇНІ МОЖНА ПОСКАРЖИТИСЬ НА ДИСКРИМІНАЦІЮ ЗА ОЗНАКОЮ СТАТІ?

https://rozirvykolo.org/

Інформаційна кампанія «Розірви коло» – це частина масштабної програми UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення із протидії та запобігання домашнього та/і гендерно зумовленого насильства в Україні. Кампанія реалізується за підтримки уряду Великої Британії.

Як вберегти дитину від насильства? Про захист дітей від насильства, те хто контролює ситуацію й куди звертатися по допомогу , у програмі «Твоє право». Йтиметься, також, про механізми ідентифікації постраждалих дітей, можливості дітей, котрі страждають від домашнього насильства, про практику так званого «виховання ремінцем» … Відповідальність за насильство над дітьми – тема розмови з адвокатом Сергієм Стареньким.

00:00 початок 02:40 Мораль чи закон? Що першочергове у цій темі? 05:55 Що можуть зробити очевидці дитячого насильства з юридичної точки зору? 12:38 Куди звертатися родичам дітей, права яких порушуються? 17:28 Наскільки дієві органи опіки та піклування? 20:58 Чи є відповідальність за байдужість? 34:26 Про відповідальність за ремінець 37:50 Кому може поскаржитися дитина, в разі порушення її прав?

Реклама

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s