ЧОРНІ ЖОРНА ГОЛОДОМОРУ

Щороку, кожну четверту суботу листопада, українці вшанують жертв голодоморів, зокрема, найстрашнішого – Голодомору 1932-1933 років. У вікнах своїх будинків та на центральних площах міст у пам’ять про померлих від Голодомору о 16:00 українці запалять свічки одночасно по всій країні.

Голодомор в Україні 1932—1933 років офіційно визнали геноцидом українського народу 17 держав до 2022-го року та п’ять після :23 листопада 2022 року обидві палати румунського парламенту на спільному засіданні проголосували за визнання Голодомору. Парламент Молдови ухвалив декларацію про визнання Голодомору 1932-1933 років геноцидом українського народу. За документ проголосували 54 депутати, жодного голосу проти не було. Визнав Голодомор актом геноциду Сенат Ірландії. Парламент Німеччини планує ухвалити резолюцію про Голодомор.

«Що споконвіку звали чудовим словом «жнива», стало «уборочною кампанією». Врожай 1933 року подекуди видався невиданий: ніби казковий; важкі колоски схиляли стебло, і вітер ледве розгойдував їх. Незчислимою многістю свого сухого віястого скарбу половіли ниви, зблизившися в рівні річки — під горяччю сонця. Ждали женців.
А жати було нікому. Бо народ страшно вирідів. Скільки ж не косили ті, що вижили, — не могли впоратися навіть з малою частиною. Зерно обсипалося. Потім аж до Різдва достоював, гинучи, той врожай. Не могли зарадити присланці з заводів і фабрик. А хліборобів домучено; ті, що не вмерли, більшістю на землі валялися: зовсім опухлі! — з потрісканої шкіри сочилась водиця; або сухі вони, як дошка. Не могли косу в руці вдержати. Хотіли чимсь підкріпитися і багато, багато повзло в лани: спожити стиглих колосків. Лежачи, зривали їх і розтирали на долонях, м’яли в хустках, приполах, торбинках, картузах; сирим зерном наповнювали собі виголоджені шлунки: так і мерли на місці! Скрізь по нивах повно покійників, але не видно сторони; коли ж хто заглянув зблизька, повзучи між ними, робилося моторошно від окритого кладовища
…»

Василь Барка “Жовтий князь”

НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЗЕЙ ГОЛОДОМОРУ-ГЕНОЦИДУ / НМГГ

ІНСТИТУТ ДОСЛІДЖЕННЯ ГОЛОДОМОРУ / ІДГ

ГОЛОДОМОР НА ДНІПРОПЕТРОВЩИНІ

ПРОСТІТЬ, НЕОПЛАКАНІ ДУШІ…

Вже у 1931 році селяни Дніпропетровщини залишилися без запасів, бо їм було виставлено план у 111 млн пудів. У голодному 1932 році ця цифра становила 88 мільйонів. Регіоном ширилося невиконання плану хлібозаготівель, з усіма наслідками для простих людей. У селян забирали останнє, залишаючи вмирати у порожніх холодних хатах.

Коли брати вже було нічого, насувалася загроза “Чорних дошок”.

Потрапити на чорну дошку, означало смертний вирок. Цим репресивним законом винищили десятки сіл, котрим організовували взаконену блокаду, коли селяни не мали права виїжджати за межі населеного пункту, їм припинялося постачання продовольства, торгівля, розпочиналася тотальна чистка органів влади. Уся територія Дніпропетровщини була позначена “Чорними дошками”.

У жорнах голодоморів. Свідчить Борис Матющенко. Україна, Дніпропетровська область

Голодомор на Дніпропетровщині. Могили без хрестів :«Дніпропетровська область – одна з найбільш постраждалих областей в Україні від Голодомору. У державному архіві області виявлено досить багато документів за період 32-33 років, а в державний реєстр лише по нашій області введено майже 79 тисяч документів, враховуючи записи актів громадянського стану, 6,5 тисячі спогадів людей, які пережили Голодомор», – розповідає директор державного архіву Дніпропетровської області Ніна Кіструська.

Голодомор в Україні 1932-1933 років не був випадковим явищем природного чи соціального походження, як це стверджували спочатку радянські, а згодом проросійські історики. «Смерть через голод» стала наслідком цілеспрямовано застосованого тоталітарною владою терору голодом, тобто геноцидом. Він став покаранням українців за їхній спротив колективізації сільського господарства і небажання перебувати під владою Росії. Це покарання здійснювалося шляхом знищення української культури, мови, традицій. Шляхом штучно організованого голоду радянська влада намагалася вирішити так звану «українську проблему»

Дослідники визначають період Голодомору-геноциду з квітня 1932 р. по листопад 1933 р. – 17 місяців. У цей період в Україні помирало 25 000 щодня! Зарубіжні й вітчизняні дослідники наводять різні цифри загиблих під час Голодомору 1932–1933 рр. – від 5 до 10 мільйонів і 14 млн непрямих жертв (померлих від повного фізичного виснаження, тифу, кишково-шлункового отруєння, канібалізму, репресій, самогубства).

5 фактів про голод 1932-33 років Україні, про які варто знати.

1. Голодомор в Україні тривав 17 місяців – з квітня 1932 року до листопада 1933 року. За різними даними, загинуло від 4 до 7 млн людей, хоча деякі історики вказують про 10-11 млн загиблих.

2. Навесні 1933 року, кажуть історики, в Україні помирало 17 людей щохвилини, 1 000 людей щогодини і майже 25 000 людей щодня.

3. У документах Політбюро ЦК КП(б)У збереглося свідчення про те, як восени 1932 року організовувалися з України так звані «зелені ешелони» для забезпечення промислових центрів Росії продуктами харчування до жовтневих свят. З України вивозили вже не тільки посівіний матеріал, але й, навіть, квашені огірки, капусту та помідори, залишаючи людей приреченими на голодну смерть.

4. За розпорядженнями уряду, заборонялась будь-яка торгівля в сільській місцевості, призупинялося продовольче постачання сіл, переслідувалося та каралося на 10 років ув’язнення та розстріл будь-яке використання хліба для оплати праці в районах, що не виконали хлібозаготівельних планів, запроваджувалася система натуральних штрафів, товарних репресій. Питома вага українського зерна в загальносоюзному обсязі хлібозаготівель сягала більше третини, а по окремих регіонах перевищувала планові завдання для Північного Кавказу, Центрально-Чорноземного регіону, Казахстану та Московської області разом узятих.

5. Найбільш постраждали від голоду колишні Харківська і Київська області (теперішні Полтавська, Сумська, Харківська, Черкаська, Київська, Житомирська). На них припадає 52,8% загиблих. Смертність населення тут перевищувала середній рівень у 8-9 і більше разів.

БІБЛІОТЕКА ДФКР РЕКОМЕНДУЄ

добірка книг про Голодомор
з електронної бібліотеки ДФКР

Українці ніколи не були байдужі до цієї трагедії, зокрема, про акт геноциду писали свої твори українські письменники, Голодомор став темою багатьох мистецьких творів. У сучасному світі про масові вбивства шляхом штучно створеного голоду вже не бояться говорити, та все ж Голодомор 1932-1933 років деякі країни не поспішають визнавати Геноцидом українського народу. Щоб розуміти, через що пройшли наші предки, відчути, яку складну історію переживала Україна 87 років тому, ми зробили добірку художніх та публіцистичних книг, у яких розкривається тема Голодомору.

Підбірка відео, книг, виставкових проєктів Українського інституту національної пам’яті на тему Голодомору 1932–1933 років для перегляду, завантаження та поширення. Перелік доповнюватиметься.

фільм «Голод-33» за романом Василя Барки “Жовтий князь” (1991 р.)

Екранізація книги Анатолія Дімарова «І будуть люди»

Книга “Великий голод в Україні 1932-1933 років” в 4-х томах є однією з найважливіших книг національної пам’яті України. Цей чотиритомник є звітом Конгресово-президентської Комісії США з дослідження Великого Голоду 1932–1933 років в Україні, виконавчим директором якої був відомий історик Джеймс Мейс. Проаналізувавши доробок нерадянських дослідників про український голод, зокрема, його особливості в контексті радянської історіографії, згадки про нього в радянській пресі, а також реакцію на події цих років за межами України, надаючи унікальні свідчення тих, хто пережив Голодомор, архівні матеріали країн Заходу, Комісія дійшла висновку, що Голодомор 1932–1933 років був спланованим геноцидом, направленим на винищення українського селянства – життєдайної основи української нації.
Видання розраховане як на науковців, так і на широке коло тих, хто цікавиться історичним минулим нашої держави.

Великий голод в Україні 1932-1933 років: у ІУ т. Т.І. Свідчення очевидців для Комісії Конгресу США /Виконавчий директор Джеймс Мейс. – К.: Вид. Дім “Києво-Могилянська академія”, 2008. – 838 с.

Великий голод в Україні 1932–1933 років: у IV т. – Т. ІІ. Свідчення очевидців для Комісії Конгресу США / Виконавчий директор Комісії Джеймс Мейс; Наук. ред. С. В. Кульчицький. НАН України. Інститут історії України. – К.: Вид. дім “Києво-Могилянська академія”, 2008. – 814 с.

Великий голод в Україні 1932–1933 років: у IV т. – Т. ІІІ. Свідчення очевидців для Комісії Конгресу США / Виконавчий директор Комісії Джеймс Мейс; Наук. ред. С. В. Кульчицький. НАН України. Інститут історії України. – К.: Вид. дім “Києво-Могилянська академія”, 2008. – 784 с.

Великий голод в Україні 1932–1933 років: у IV т. – Т. ІV. Звіт Конгресово-президентської Комісії США з дослідження Великого голоду1932–1933 pp. в Україні / Виконавчий директор Комісії Джеймс Мейс; Наук. ред. С. В. Кульчицький. НАН України. Інститут історії України. – К.: Вид. дім “Києво-Могилянська академія”, 2008. – 622 с.

ЧИТАТИ ІНТЕРНЕТ ПУБЛІКАЦІЇ

ЖАХ НА СЕЛІ. Уривок спогадів Віктора Кравченка. – Перед вами — уривок зі спогадів Віктора Кравченка, українця, талановитого інженера, якому вдалося залишитися живим після розгортання репресій у СРСР за часів Сталіна. Він був членом комуністичної партії, який вірив, що СРСР може стати країною щасливого майбутнього, однак вчасно зрозумів, що таке тоталітарний режим, повсюдна брехня та системне винищення тих, хто чинив спротив злочинній системі. Віктору Кравченку вдалося втекти і за кілька років написати книжку яка сколихнула весь західний світ.

Голодомор в Україні (1921—1923) / uk.wikipedia.org/wiki

Масовий штучний голод 1921–1923 років / ІДГ

“Голод 1921-1923 років не приховувався більшовицькою владою”. Історики про перший голодомор

Голодомор 1932 – 1933 років / ІДГ

Голодомор в Україні (1932—1933) / uk.wikipedia.org/wiki

Голодомор в Україні. 10 головних фактів / bbc.com

ГОЛОДОМОР. КОМУНІСТИЧНИЙ ГЕНОЦИД В УКРАЇНІ / uinp.gov.ua

Історична правда. Спецпроект “ГОЛОДОМОР” / istpravda.com.ua

Голодомор 1932-33 років – найбільша історична катастрофа України ХХ ст.

Голодомор в Україні та його реальні історії

Як правда про Голодомор в Україні проникала в цивілізований світ

Покарання України голодом 1932–1933 років

Чому Голодомор став можливим

Голодомор: причини та наслідки

Замість хліба кулацького – соціалістичний. Ким були організатори Голодомору та чому це геноцид

Спротив геноциду. Українські селянські повстання 1930-1932 рр.

Голодомор в Україні мав найсуворіші масштаби. Фоторепортаж

Маловідомі фотографії Голодомору 1932-33 років з архіву імені Пшеничного

Голодомор. Яких втрат зазнала Україна і що тоді відбувалося у Росії ‒ дослідження

Убиті Голодомором: реальна кількість жертв та докази штучності

Жертви Голодомору: 4 мільйони – чи понад 7?

«Голодні, босі і роздіті…» Українські діти в 1932—1933 роках

Голодомор 1946-1947 вступ | Офіційний веб-сайт УІНП

Голодомор в Україні (1946—1947) – Вікіпедія

Штучний масовий голод 1946–1947 років / ІДГ

Оцифрування 805 тисяч 743 імен жертв Голодомору: як це було

ЗЕРНА ПРАВДИ – пошук у Національній книзі пам’яті

Поети і моделі – 15 людей, яких не зламав Голодомор

Психологічні наслідки Голодомору в Україні

Суперечка щодо кількості жертв Голодомору-геноциду 1932–1933 років: «слідчі» проти «демографів»

ВІДЕОТЕКА: ГОЛОДОМОР – НЕЗАГОЄНА РАНА УКРАЇНИ

Українці у Гарварді довели на географічному аналізі, що Голодомор в Україні був штучним. «Цифровий Атлас МАПА» – перший проект досліджень України у сфері цифрової гуманістики.

Реклама

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s