Рекомендації МОЗ в разі виникнення радіаційної аварії


Підготовлений – значить захищений. Це правило у час повномасштабної війни стало ще більш актуальним. Зважаючи на те, що країна-терорист не дотримується жодних законів та правил ведення війни, кожен українець повинен знати базові правила поведінки у випадку надзвичайної ситуації будь-якого характеру – знайти їх можна за посиланням


Зокрема, йдеться про алгоритм дій у разі радіаційної аварії.

У першу чергу зазначимо, що ядерно-стратегічні об’єкти будуються таким чином, щоб витримувати значні фізичні пошкодження. Окрім того, на рівні кожного регіону постійно здійснюється моніторинг радіаційного фону на предмет дотримання всіх показників у нормі. Виконують цю роботу обласні Центри контролю та профілактики МОЗ. Станом на 3 листопада жодних відхилень від природного фону не зафіксовано. 

 • Але поза тим не завадить знати, що робити у разі, якщо у вашій місцевості трапилась радіаційна аварія. 
 • Основне – потрібно залишатись в приміщенні або терміново у нього зайти, якщо ви знаходитесь на вулиці. Це найбезпечніша дія, яку обов’язково варто виконати. 
 • Підступність іонізуючого випромінювання полягає в тому, що воно не має ані кольору, ані запаху, ані зовнішнього прояву. Але такий стан спостерігається лише доти, доки рівень радіації перебуває у допустимих межах, що загалом безпечно для людини.
 • Дозу радіації прийнято вимірювати в зівертах (Зв), мілізівертах (мЗв) і мікрозівертах (мкЗв).
 • Середньостатистична людина може без шкоди для здоров’я отримати до 0,2-0,4 мкЗв на годину. Якщо іонізуюче випромінювання впливає недовго, то допускаються і більш високі дози. Наприклад, проходження томографії або виконання кількох середньорозмірних рентгенівських знімків веде до опромінення в межах від 0,01 до кількох мілізівертів, що у вигляді одноразової акції не є шкідливим, але якщо дослідження повторювати частіше – можуть з’явитися ознаки опромінення.
 • Які бувають види радіаційної поразки?
 • За певних умов радіаційне ураження викликає ушкодження людських органів, тканин та клітин. Стан, що розвивається при цьому, називається променевою хворобою – крайнім проявом дії радіації. Зазвичай для її появи необхідна доза радіації щонайменше 1000 мЗв чи 1 Зв. У легших випадках виникають місцеві променеві ураження:
 • опіки;
 • дерматит;
 • виразки;
 • ураження легень;
 • ураження кісток;
 • гепатит, коліт, гастроентерит та ін.

МОЗ наголошує, що через терористичні дії російських окупантів українцям варто знати базові правила поведінки у разі надзвичайної ситуації будь-якого характеру: «Підготовлений — означає захищений. Це правило у час повномасштабної війни стало ще більш актуальним».


Який алгоритм дій?
✅Основне — потрібно залишатись у приміщенні або терміново до нього зайти, якщо ви на вулиці. Перебувайте в укритті — це може бути підвал або середина будівлі.
✅Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому найкраще триматись якомога далі від стін і даху будівлі.✅ Варто також тримати поруч домашніх тварин, не дозволяйте їм гуляти на вулиці.✅ Якщо можливо, залишайтеся в кімнаті без вікон та зовнішніх дверей, зачиняйте вікна і двері, ущільняйте отвори підручними засобами (скотч, змочена водою тканина тощо) та вимикайте системи вентиляції (кондиціонери або обігрівачі) у вашому будинку.✅ Залишайтесь в укритті, допоки офіційна влада не надала інших вказівок. 
✅Стежте за офіційними джерелами інформації: ДСНС, поліція, місцева влада. ✅Увімкніть телебачення, радіо, стежте за офіційними каналами місцевої влади. ‼️Якщо місцева влада та « надзвичайники» дають вказівки — виконуйте їх обов’язково. 

Знезараження себе.
✅Зніміть верхній шар одягу — так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер, тримайте його якнайдалі від людей і домашніх тварин.
✅Помийтесь (якщо є така можливість). Прийміть душ із милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся — вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на вашому волоссі. Не тріть і не дряпайте шкіру, щоб радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. ✅Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини тіла. ✅Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на руки й обличчя, протріть повіки, вії, вуха.
✅Одягніть чисте вбрання. Допоможіть вашим рідним і близьким зробити всі вищеперераховані пункти. За можливості робіть це в рукавичках і масці чи респіраторі.
Що з водою та продуктами?
✅Поки рятувальники чи влада не повідомили про безпеку водопровідної води, лише вода в пляшках залишатиметься незабрудненою.Пакування захищає рідину всередині від радіоактивних речовин.
Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє від радіоактивних речовин. ✅Краще мати запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої в холодильнику теж безпечні для вживання. ✅Вода в інших місткостях у вашому домі () не буде містити радіоактивних речовин. Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття себе, а також пакувань із їжею та водою.
✅Навіть якщо водопровідна вода забруднена, її все одно можна використовувати для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє у поверхневі або підземні води, розбавлятиметься водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.
Харчі є безпечними, якщо зберігались у герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечна їжа з холодильника та морозильної камери. 
Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Те ж саме зробіть із кухонним приладдям перед використанням. Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште в недоступному місці, якомога далі від людей і тварин.

 • Коли варто приймати йодид калію? 
 • Йодид калію — це сіль, схожа на кухонну. В аптеках він найчастіше продається у формі таблеток. Він не вберігає людей від радіації, а захищає тільки щитоподібну залозу від упливу радіоактивного йоду. Якщо його приймати вчасно й у визначеному дозуванні, йодид калію блокує поглинання радіоактивного йоду щитоподібною залозою, що знизить ризик розвитку раку щитоподібної залози та інших її захворювань.
 • При цьому ВООЗ рекомендує прийом йодиду калію людям, які перебувають у радіусі 15-20 км від місця аварії, приймати будь-які препарати йоду, у тому числі йодид калію, довше рекомендованого часу та в дозах, що не відповідають віку, суворо заборонено.
 • Йодид калію слід приймати, тільки якщо ви отримали таку вказівку від органів влади чи ДСНС. Приймати йодид калію для «профілактики» без потреби — неприпустимо. Це може зашкодити вашому здоров’ю. Також важливо, що йодна профілактика здійснюється одноразово. Тобто вживання йоду зараз не має жодного сенсу. 


У Центрі громадського здоров’я пояснили, що потрібно робити при радіаційній аварії.
Через радіаційний вплив у людини можуть порушуватися життєві функції різних органів (органи кровотворення, нервової системи, шлунково-кишкового тракту тощо), може розвиватися променева хвороба. 


Що робити при радіаційній аварії? 


✅ Найперше правило – слухайте вказівки влади, ДСНС та інших установ, які координуватимуть на місцях. 
✅ Якщо ця аварія трапиться у вашій місцевості, необхідно залишатись у приміщенні або негайно зайти до нього, якщо ви перебуваєте на вулиці. 
Це найбезпечніша дія, яку ви можете зробити. 
✅ Зайдіть в укриття, підвал або в середину будівлі. 
Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому найкраще триматися якомога далі від стін і даху будівлі.
✅ Заберіть всередину домашніх тварин.
✅ Закрийте та заблокуйте всі вікна та двері в приміщенні, не підходьте до них без нагальної потреби. 
✅ Зробіть кількаденний запас води у герметичних ємностях. 
✅ Продукти загорніть у плівки і покладіть у холодильник або шафу. 
✅ Підготуйте маску, респіратор або ватно-марлеву пов’язку для захисту органів дихання. 
✅ Слідкуйте за повідомленнями від рятувальників ДСНС, поліції, місцевої влади.


✅ Виходьте лише у разі нагальної потреби. 
✅ Користуйтеся респіратором, одягніть плащ та гумові чоботи й рукавички. 
❌ НЕ роздягайтеся на вулиці.
❌ НЕ сідайте на землю.
❌ НЕ купайтеся у відкритих водоймах.
❌ НЕ збирайте гриби або лісові ягоди.
✅ Після повернення додому зніміть верхній шар одягу. 
Так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. 
✅ Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер і тримайте його подалі від людей і домашніх тварини. 
✅ Помийтеся. Якщо є можливість, прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. 
❌ НЕ використовуйте кондиціонери для волосся. Вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на ньому. 
❌ НЕ тріть і НЕ дряпайте шкіру, щоб радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. 
✅ Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте руки, обличчя та відкриті частини вашого тіла з милом під проточною водою. 
✅ Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. 
✅ Зверніть особливу увагу на ваші руки й обличчя, протріть повіки, вії, вуха.
✅ Одягніть чистий одяг. 
Як безпечно харчуватися та пити воду?
ВОДА
✅ Вживайте воду лише з перевірених джерел. 
✅ Поки рятувальники чи влада не повідомляють про безпеку водопровідної води, лише вода в пляшках залишатиметься не забрудненою. 
Упаковка захищає рідину всередині від радіоактивних речовин.
❌ Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє від радіоактивних речовин. 
✅ Майте запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. 
✅ Напої у холодильнику теж безпечні для вживання.
✅ Вода в інших ємностях у вашому домі, таких як унітаз або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин. 
✅ Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття себе та упаковок їжі і води.
Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для знезараження. 
“Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу”, – кажуть у ЦГЗ.
ЇЖА
✅ Їжа з герметичних контейнерів (консерви, банки, пляшки, коробки тощо) буде безпечною для вживання. 
✅ Також можна їсти продукти, які зберігались у холодильнику чи в морозильній камері. 

Як правильно їсти?
✅Перед використанням протріть кухонне приладдя вологою тканиною або чистим рушником. 
✅Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною ✅Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, подалі від людей і тварин.


Йодопрофілактика
Якщо ви отримали повідомлення про радіаційну аварію, проведіть йодопрофілактику.
✅ Протягом 7 днів приймайте по одній таблетці (0,125 г) йодистого калію, а для дітей віком до 2-х років – частину таблетки (0,04 г). 
✅ Якщо немає йодистого калію, використовуйте йодистий розчин: 3-5 крапель 5% розчину йоду на склянку води, дітям до 2-х років – 1-2 краплі.

‼️Йодид калію слід приймати, тільки якщо ви отримали таку вказівку від органів влади чи ДСНС. Приймати йодид калію для «профілактики» без потреби — неприпустимо.


Дії у разі аварії на Запорізькій АЕС:

Якщо вибухне АЕС: що робити, як їсти й пити при радіаційній аварії? Інструкція:
Російські окупанти захопили й обстріляли Запорізьку атомну електростанцію, внаслідок чого виникла пожежа.
Вони спершу навіть не пускали пожежників, але, на щастя, ДСНС вдалося ліквідувати вогонь.
Якби на ЗАЕС сталася аварія, українців довелося б евакуювати, але до того часу важливо було б вжити заходів, щоб зменшити вплив радіації.

 • Оповіщення про НС
 • Запам’ятайте! Звуки сирен, переривисті гудки інших сигнальних засобів, транспорту, дзвони церков на сполох означають сигнал цивільного захисту “УВАГА ВСІМ!”.
 • Почувши його, терміново ввімкніть радіоприймач або телевізор та прослухайте повідомлення місцевих органів влади.
 • Щойно стало відомо про небезпеку радіоактивного забруднення, слід негайно одягнути на себе і дітей протигаз, респіратор, протипилову тканинну маску або ватно-марлеву пов’язку.
 • Проведіть герметизацію приміщення. Закрийте вікна, двері, завісьте їх щільною тканиною. Закрийте вентиляційні люки, віддушини, заклейте щілини у віконних рамах.
 • Упакуйте продукти харчування у герметичні пакети (загорніть у декілька шарів паперу, складіть у банки, каструлі або пакети) і приберіть до холодильника.
 • Створіть запас води, заливши її в посуді з кришками чи пробками.
 • Приготуйте найпростіші засоби спеціальної обробки – мило, мильний розчин.
 • Підготуйтеся до можливої евакуації.
 • Поінформуйте сусідів.
 • Уникайте паніки.
 • Тримайте постійно ввімкненими засоби передачі інформації, чекайте подальших повідомлень місцевих органів влади.
 • Безпечне харчування
 • Готувати та приймати їжу потрібно в закритих приміщеннях
 • Вживайте лише ті продукти харчування, які зберігалися в холодильниках, закритих ящиках, скринях, в підвалах, погребах або були куплені в торгових мережах.
 • Продукцію з індивідуальних господарств, особливо молоко, зелень та фрукти можна споживати тільки з дозволу органів охорони здоров’я.
 • Воду використовуйте лише з перевірених джерел.
 • Перед прийомом їжі використовуйте 0,5% розчин питної соди для полоскання ротової та носової порожнини.
 • Правила безпеки та особистої гігієни
 • Намагайтеся якомога менше перебувати на вулиці, а якщо є необхідність покинути приміщення – обов’язково одягайте засіб індивідуального захисту органів дихання, головний убір, плащ, чоботи, рукавички.
 • Виходьте на вулицю лише на час, установлений режимом радіаційного захисту.
 • Дітей на вулицю виводити не можна.
 • Запобігайте потраплянню опадів на тіло й одяг.
 • Під час повернення додому помийте або обітріть мокрою ганчіркою взуття, верхній одяг витрусіть, почистіть вологою щіткою та за можливості залиште поза приміщенням.
 • Обличчя, руки, шию ретельно обмийте, прополощіть ротову та носову порожнину 0,5% розчином питної соди.
 • У всіх приміщеннях, де перебувають люди, щодня проводьте вологе прибирання із застосуванням миючих засобів

Рекомендації в разі виникнення радіаційної небезпеки. Рекомендації створено на базі матеріалов від МОЗ України. Підготував:Інженер з ОП Нікульченко О.П.

Реклама

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s