“Я мала хвилини великої насолоди, коли могла чужинцям показати красу наших народних пісень”— Соломія Крушельницька, 150 років від дня народження

Використані матеріали ЦДАМЛМ України

Колоризація головного фото : Fix_you_pics

Україна. Знати – це перемагати!


23 вересня 2022 року виповнюється 150 років від дня народження видатної української оперної та камерної співачки, педагогині Соломії Амвросіївни Крушельницької (1872–1952). 150-літній ювілей оперної діви увійшов до переліку пам’ятних дат під егідою ЮНЕСКО і відзначається у всьому світі.

📲 До 150-річчя Соломії Крушельницької створено сайт про життя оперної діви. 👉 Відтепер дізнатися про життя і творчість української оперної діви Соломії Крушельницької можна на сайті krushelnytska.mkip.gov.ua, який розроблений за сприяння Міністерства культури та інформаційної політики України, Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти та Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові.

До її ювілею пропонуємо вашій увазі цікаві факти про мисткиню:

1. Співачка народилася 23 вересня 1872 р. у селі Білявинці (нині – Бучацький район Тернопільської області) у родині греко-католицького священика. Батьки приділяли велику увагу навчанню та вихованню дітей. З дитинства майбутня співачка проявляла виняткові музичні здібності та опановувала гру на фортепіано, співала у хорі, брала активну участь у театральних постановках.

2. Соломія Крушельницька – тітка відомого українського актора, режисера, театрально-громадського діяча та педагога Мар’яна Крушельницького.3. Творча діяльність розпочалася у львівському хоровому товаристві «Боян». У 1893 р. вона закінчила Львівську консерваторію і у цьому ж році дебютувала на сцені Львівського оперного театру. Надалі вдосконалювала виконавську майстерність у театрі «Ла Скала» (Teatro alla Scala або La Scala) у Мілані (1893–1894 рр.), Відні (1895 р.).4. У 1904 р. на запрошення Джакомо Пуччіні стала виконавицею партії мадам Баттерфляй у його опері «Чіо-Чіо-сан» у театрі «Гранде» (Італія), яка принесла визнання не лише композитору, а й талановитій виконавиці.5. Мала дружні стосунки з Іваном Франком, Михайлом Павликом, Василем Стефаником, Ольгою Кобилянською, Наталкою Кобринською, Миколою Лисенком, Артуро Тосканіні, Джакомо Пуччіні та іншими митцями. Виступала популяризаторкою найкращих надбань української музики, виконувала українські народні пісні.6. Співачка володіла сильним голосом з «оксамитовим» тембром широкого діапазону в 3 октави. Мисткині була притаманна чітка дикція, природний артистизм і віртуозна техніка виконання. Завдяки надзвичайній музичній пам’яті могла вивчити оперну партію за лічені дні. Її партнерами по сцені були Матіа Бастініні, Адам Дідур, Енріко Карузо, Олександр Мишуга, Тітта Руффо та ін.

7. Виступала на сценах оперних театрів Аргентини, Єгипту, Італії, Іспанії, Франції, Російської імперії. Виконувала твори на 7 мовах. У її репертуарі було близько 60 оперних партій.

8. 26 років Соломія Крушельницька прожила у шлюбі з італійцем Чезаре Річчоні, який згодом став мером м. В’яреджо (Італія). Весілля відбулося у 1910 р. у Буенос-Айресі під час гастролей співачки Південною Америкою. Будинок подружжя – вілла «Саломея» у м. В’яреджо – стала місцем проведення музичних вечорів, під час яких господиня не лише виконувала українські народні пісні, а й готувала українські страви.

9. Оперну кар’єру завершила у 1920 р. і надалі виступала у камерних концертах. У 1936 р. помер чоловік співачки і вже у 1938 р. вона їде до Львова де і залишається. Працювала викладачкою Львівської державної консерваторії, але зазнавала утисків з боку влади і довгий час не мала громадянства, яке набула лише після продажу на користь СРСР вілли «Саломея» в Італії.

10. У роки Другої світової війни перебувала у важкій матеріальній скруті, заробляла кошти приватними уроками вокалу. У 1946–1952 рр. займалася педагогічною діяльністю на посаді професора Львівської консерваторії. Соломія Крушельницька є автором праці «Принципи виконання сольних вокальних творів М. Лисенка». Мисткиня померла 16 листопада 1952 р. і похована на Личаківському цвинтарі поруч із могилою Івана Франка.

Інформацію підготувала начальник відділу використання інформації документів та комунікацій Наталія Климович.

💛💙 Ще за життя Соломія Крушельницька була визнана найвидатнішою співачкою світу. Її успіх на оперних сценах став успіхом і визнанням української музики.

Незрівнянне лірико-драматичне сопрано Соломії діапазоном майже в три октави є унікальним явищем в історії вокального мистецтва.

Соломія Крушельницька й донині є символом української оперної сцени.
Її голос полонив шанувальників з країн Європи, Америки, Африки… З нею залюбки співали уславлені світові співаки.
Італійський композитор Джакомо Пуччіні подарував співачці свій портрет з написом «Найпрекраснішій і найчарівнішій Баттерфляй».

Образ Соломії є уособленням справжньої жіночої вроди, великого таланту і рідкісної природи голосу. Голосу, що вражав, полонив, бентежив… Один раз почувши, його вже годі було забути.
Такою вона була: жінка-муза, жінка-легенда, що залишалася вірною своєму мистецтву.

Соломія Крушельницька знана також як  неперевершена камерна співачка. Вихована на українській народній пісні, вона зробила її невіддільною від своєї особистості. З рідною піснею нерозривно пов’язаний її щирий патріотизм, її незламна вірність Україні.

«Я мала хвилини великої насолоди, коли могла чужинцям показати красу наших народних пісень. Ці пісні були сильнішим доказом нашої високої культури, ніж факти з нашого славетного минулого або тридцять мільйонів населення. Українські пісні я популяризувала в різних кінцях світу, і не раз мені було прикро, що я не могла залишати ноти всім тим, хто ними захоплювався і хотів їх вивчити», — слова Соломії.

Легенда оперного співу до 77-річного віку давала концерти. Під час останнього виступу виконала пісню «Краю мій рідний». У той час вона вже була хвора на рак горла.

Ще цікаві факти про Соломію:
〰️ листувалася з видатними діячами української культури: Іваном Франком, Миколою Лисенком, Василем Стефаником, Ольгою Кобилянською;
〰️ жоден диригент ніколи не робив їй ніяких критичних зауважень;
〰️ навіть у розквіті світової слави щоразу завершувала концерт українськими народними піснями;
〰️ «Кобзар» Тараса Шевченка повсякчас мала із собою як талісман;
〰️ знала декілька мов. Розмовляла з кожним його рідною мовою, багато читала, добре розумілася на медицині та медикаментах, уміла чудово готувати найрізноманітніші страви, добре шила;
〰️ мала власний автомобіль, яким кермувала сама, — виняткове явище серед жінок того часу.

💛 Великий талант, праця та інтелект зробили Соломію Крушельницьку феноменом світової сцени.

150-літній ювілей оперної діви увійшов до переліку пам’ятних дат під егідою ЮНЕСКО.

Використано текст: https://bit.ly/3C3AdAg

БІБЛІОТЕКА ДФКР РЕКОМЕНДУЄ:

✔️ Соломія Крушельницька
✒️📙Автор: Валерія Врублевська
Жанр/Категорія: #роман
📄Анотація: Серед відомих жінок, які дав українській народ світовій культурі, важливе місце належить Соломії Крушельницькій. В романі-біографії Валерія Врублевська висвітлює життєвий та творчий шлях співачки. У романі відтворено повнокровний образ визначної артистки, показано високу красу її життя, глибинність душі, вроджений хист та безупинне самовдосконалення, а також громадянську позицію Соломії Крушельницької.

Зміст:
Короткий зміст:
Частина перша. Солошка
Частина друга. Консерваторія
Частина третя. Італія
Частина четверта. Читилище
Частина п’ята. Аванті
Частина шоста. Орфеєва наречена
Частина сьома. Примадонна Варшавської опери
Частина восьма. Тріумф
Частина дев’ята. Повернення

Завантажити : djvu (6.9 МБ) pdfдив. (9.8 МБ)

Слухати :

Аудіокнига Соломія Крушельницька – автор Валерія Врублевська

Соломія Крушельницька

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s