Як допомогти пережити травматичний досвід підліткам під час війни. Поради для освітян. Інформаційно-методичні матеріали до виховної години

Одне із завдань на сьогодні для педагогів – допомогти підліткам повернути, створити хоч невеликий простір безпеки. Багато дітей старшого віку перебувають у стані шоку. Уважність, емпатійність, почуття такту та відчуття опори дуже важливі сьогодні.

Завантажити Інформаційно-методичні матеріали до виховної години. Підготувала А.І.Поволоцька


Найчастіше після пережитого травматичного досвіду, підлітки відчувають сором і можуть мріяти про помсту. Травмуюча подія для підлітків може призвести до радикальних змін їхнього світогляду. У деяких підлітків спостерігається саморуйнівна або небезпечна поведінка. Підлітка необхідно заохочувати до обговорення його тривог, вираження страху та суму. Разом шукати відповіді на важливі питання, дискутувати.

Головне завдання нас як кураторів – залучити підлітка до діалогу. А саме:

 • Важливо пояснити, що усі їхні почуття є нормальними, в тому числі злість.
 • Допомагати фільтрувати інформацію, так як вміння аналізувати ще не сформоване на достатньому рівні.
 • Допомогти звільнитися від сильних емоцій. Говорити підліткам, що плакати – нормально, злитися – нормально.
 • Оскільки злість дає сильну напругу в тілі, користуватися будь-якою можливістю, випустити її через фізичну діяльність або фізичну гру.
 • У тривозі завжди задіяне тіло. Обійми стратегічно важливий ритуал.
 • Створити безпечний простір, у якому підліток відчував від куратора – «Я з тобою, я поруч».
 • Пам’ятайте, що ми проводимо виховні години для того, щоб дати стабільність у теперішній реальності, відволікати їх і розвантажувати цікавими фактами.
 • Хваліть і робіть акценти на досягненнях. Відмічайте навіть незначні досягнення. Вселяйте підлітку віру у свої сили та пропонуйте підтримку.
 • Заохочуйте до спілкування з однолітками. Для більшості підлітків спілкування з однолітками є дуже важливим. Сприяйте цьому, розкажіть, як можна підтримати друзів, яким важко впоратися з емоціями. Водночас поясніть підлітку, що пріоритетом повинна бути її безпека.
 • Набагато легше переживати те, що відбувається, коли ми можемо впливати на ситуацію, відчуваємо причетність до спільної справи. Зараз підлітки активно допомагають онлайн. Наприклад, відслідковуючи фейки.
 • Будьте уважними до змін у поведінці підлітка. Може потрібна онлайн-консультація психолога, якщо стан підлітка викликає занепокоєння.

Пам’ятайте, ви як куратор незамінна людина в житті підлітка. Ви для неї опора та острівець безпеки.

ЗАПОБІГАЄМО СТРЕСОВИМ ПЕРЕЖИВАННЯМ
ЧОТИРИ ВПРАВИ ПРОТИ СТРЕСУ. ПОРАДИ ДЛЯ ОСВІТЯН.

 • Вправа №1 «ТАЄМНИЙ ТАППІНГ»
 • Робочою областю для цієї вправи є останні фаланги пальців на правій та лівій руках. Натискаючи великим пальцем на фаланги, ми стимулюємо нервові закінчення. Ці імпульси пригнічують активність мозкового центру, який відповідає за тривожність. Тож по черзі натискайте на подушечки кожного пальця, поки не відчуєте, що заспокоїлися.
 • Вправа№2 «БЕЗПЕЧНЕ МІСЦЕ»
 • Ця вправа на уяву, яка допомагає вам відволіктися від того, що відбувається зараз, і уявити себе у безпечному місці, де ви почуваєтеся комфортно та затишно. Заплющте очі та уявіть собі це місце у всіх деталях, спробуйте почути звуки, які лунають звідти, запахи тощо.
 • Важливо виконувати цю справу тоді, коли ви перебуваєте у відносній безпеці, адже вам необхідно буде заплющити очі та максимально відмежуватися від усього, що відбувається навколо. Переконайте, що поруч є людина, якій ви можете довіряти.
 • Вправа№3 «СКАНУВАННЯ ТІЛА»
 • Техніка спрямована на розвиток стійкої та гнучкої уваги. Ви навчитися спрямовувати увагу на те, що відбувається у цей момент в тілі та думках.
 • Зосередьтеся на кожній клітинці свого тіла від маківки до п’ят. Заплющте очі, перед цим переконавшись у власній безпеці. Спробуйте відчути своє тіло, очі, ніс, губи, підборіддя, шию. Відчуйте свої плечі та сильні руки, спостерігайте за тим, як ваші легені самостійно дихають і ваша грудна клітина підіймається та опускається.
 • Вправа№4 «М’ЯЗОВА РЕЛАКСАЦІЯ»
 • Напружте усі м’язи та протримайте цей стан якомога довше, а потім різко розслабте тіло. За інерцією м’язи розслабляються ще більше. Коли у крові багато стресових гормонів , то вегетативна система вмикається та починає їх перепрацьовувати. М’язи також залучені в цей процес, тому часом болить спина, затискає шию, з’являються відчуття дискомфорту.
 • Цю вправу варто робити під час сильної тривоги. При помірній тривозі її варта робити двічі-тричі на день-так протитривожний захист виникає завдяки накопичувальному ефекту.

Джерело

Яким чином можна підтримати дитину-підлітка у кризових ситуаціях, які спричиняє війна? Розповідають психологи.

Підлітки зазвичай доволі гостро переносять будь-які кризові ситуації, і війна, звісно, не виключення. Дітям старшого віку зараз дуже складно, адже вони уже розуміють, що відбувається, але ще не мають достатньо життєвого досвіду, щоб ефективно боротися зі своїми емоціями. Нам всім зараз дуже складно, але нашим підліткам – особливо непросто. Тож у ЮНІСЕФ дали поради, як зараз можна підтримати своїх старших дітей.

Як підтримати підлітка у кризові ситуації: поради психолога

Отже, під час війни та непростих життєвих ситуацій, які вона провокує, по відношенню до підлітків психологи радять:

Говорити і слухати. А головне чути те, що дитина розповідає: про свої думки, почуття, сприйняття ситуації. Варто пояснитии підлітку все, що відбувається, враховуючи його вік і знання.

Дозволити емоціям бути. Психологи радять не приховувати від підлітка свої справжні почуття, бо він все одно здогадається про них і буде відчувати себе обманутим. Тож переживати і плакати перед дитиною старшого віку – абсолютно це нормально. Проте не варто робити це дуже часто, бо така поведінка може спровокувати депресію: як у вас, так і у дитини. Варто дозволити емоціям вийти, а потім спробувати налагодити рутинне життя.

Планувати майбутнє. Не бійтеся разом мріяти та планувати, що будете робити після війни. Такі роздуми та розмови надихають і стабілізують, а також додають впевненості у майбутньому.

Обійматися. Тактильний контакт дуже важливий в умовах невизначеності і стресу, тож частіше обіймайте свою дитину і говоріть їй, що все буде добре.

Дивитися разом улюблені фільми. Психологи радять обирати життєствердні фільми, які здатні подарувати відчуття надії. Дивіться разом, обійнявшись, а потім обговорюйте побачене. Нагадуйте дитині, що після війни обов’язково знову буде нормальне життя.

Читати вголос. Це заняття дає відчуття захищеності та спокою. Тільки не читайте тривожні новини, краще читайте книжку з цікавим, а головне “мирним” сюжетом.

Хвалити за досягнення дитини. Зараз для вашого підлітка життєво важливо, щоб його (чи її) хвалили за найменшу дрібничку. Так ви вселяєте підлітку віру у свої сили та демонструєте свою підтримку.

Заохочувати спілкуватися з однолітками. Через стрес дитина може стати закритою і не бажати спілкуватися з однолітками. Та це шкідливо для її психіки і розвитку. Для більшості підлітків спілкування з друзями є дуже важливим. Тож варто усіляко сприяти цьому і використовувати будь-який шанс на спілкування дитини з друзями. Оптимально, щоб це було спілкування офлайн, але якщо немає такої можливості, онлайн-спілкування теж буде корисним, не варто йому перешкоджати.

Долучати підлітків до допомоги іншим. Це дуже важливо, щоб дитина відчула свою соціальну значимість. Але робити це треба за умов максимальної безпеки для неї. Можна долучатися до допомоги разом з підлітком, так він відчує вашу підтримку і турботу.

Будьте уважними до змін у поведінці дитини. Одразу звертайтеся до психолога (у сьогоднішніх умовах підійде і онлайн-консультація), якщо побачите у дитини ознаки ступору, апатії, депресії чи посттравматичного розладу.

ФОТО: Facebook UNICEF Ukraine

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s