18 ТРАВНЯ – ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ЖЕРТВ ГЕНОЦИДУ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ. Матеріали і рекомендації до заходів

Указом Президента України від 16.05.2014 № 472/2014 «Про День боротьби за права кримськотатарського народу» в Україні встановлено відзначення Дня боротьби за права кримськотатарського народу – 18 травня.

Постановою Верховної Ради України від 12.11.2015 № 792-VIII «Про визнання геноциду кримськотатарського народу» депортація кримських татар з Криму у 1944 році визнана геноцидом кримськотатарського народу.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 12.11. 2015 № 792-VIII «Про визнання геноциду кримськотатарського народу» встановлено День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, який вшановується 18 травня.

День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу 2022. Завантажити матеріали

БІБЛІОТЕКА ДФКР РЕКОМЕНДУЄ

Що ти знаєш про День пам’яті жертв геноциду кримькотатарського народу? ОНЛАЙН ТЕСТ

Інформаційні матеріали про депортацію кримськотатарського народу 1944 року

Детальніше про День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу історик Андрій Іванець для Радіо Культура

Кебіре Аметова: «Я пам’ятаю все, що сталося тоді»

Про жахи депортації та життя кримських татар у місцях спецпоселень розповідає і серія авторських програм історикині Гульнари Бекірової на каналі ATR:

Дітям про депортацію розказує Джамала в проєкті «Книга-мандрівка»

Депортація кримськотатарського населення розпочалася 18 травня 1944 року. До операції було залучено 32 тис. співробітників Народного комісаріату внутрішніх справ. Депортованим давалося на збори від кількох хвилин до півгодини, дозволялося брати з собою особисті речі, посуд, побутовий інвентар і провізію, у розрахунку до 500 кг на родину. У реальності ж вдавалося зібрати в середньому 20-30 кг речей і продуктів, абсолютна більшість майна залишалася і була конфіскована державою. Протягом 2 днів кримських татар звозили машинами до залізничних станцій Бахчисарая, Джанкоя та Сімферополя, звідки ешелонами відправляли на схід. Депортація мала катастрофічні наслідки для кримських татар у місцях заслання. Протягом року до завершення війни, 1945 року, від голоду, хвороб і виснаження загинуло понад 30 тис. кримських татар. Не меншої шкоди зазнало господарство Криму, позбавлене досвідчених працівників.

У День боротьби за права кримськотатарського народу, 18 травня, з метою вшанування пам’яті жертв депортації кримських татар рекомендується провести інформаційні  заходи :

уроки пам’яті: «Історія кримськотатарського народу насилля і свобода», «18 травня 1944 року – трагічна дата в історії кримськотатарського народу», «Трагічні події в житті кримськотатарського народу», «Трагедія кримських татар»;

інформаційні хвилини: «Боротьба за повернення на Батьківщину», «Депортація кримськотатарського населення та інших народів», «18.05.1944 – трагічна дата в історії кримськотатарського народу», «Боротьба кримськотатарського народу за повернення на Батьківщину», «Боротьба кримськотатарського народу за своє право жити на Батьківщині триває…», «Права людини у політичному просторі», «Міжнаціональна толерантність».

Надзвичайно важливо не забувати про трагічні сторінки історії. День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу – пам’ять про злочинні акції, сплановані керівною верхівкою колишнього СРСР і здійснені радянськими каральними органами у 1944 році, завдали непоправної шкоди кримськотатарському народу, його культурі.

З метою вшанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, рекомендуємо до використання в освітньому процесі інтернет-джерела:

 • Кримські татари – ціна війни, ціна миру. URL : https://cutt.ly/xG5RIqq (дата звернення 09.05.2022).
 • 18 травня – роковини трагедії, яка триває – Наслідки депортації. URL: https://cutt.ly/6G5bSDa (дата звернення 09.05.2022).

– 18 травня – роковини трагедії, яка триває – Живі традиції. URL: https://cutt.ly/QG5mEYb (дата звернення 09.05.2022).

 • Вкрадена мрія. URL: https://cutt.ly/tG5m3xb (дата звернення 09.05.2022).
 • Історія без міфів. URL: https://cutt.ly/PG5Qmdp (дата звернення 09.05.2022).
 • «Довге повернення додому…». Трагедія кримськотатарського народу  у творчості Ахтема Сеїтаблаєва. URL: https://cutt.ly/qG5QBYS (дата звернення 09.05.2022).

– Фелікс Левітас про депортацію кримськотатарського народу. URL: https://cutt.ly/zG5WsV7 (дата звернення 09.05.2022).

 • Джамала розповіла про трагедію своєї родини, яку депортували з Криму в 1944 році. URL : https://cutt.ly/zG5WSjS (дата звернення 09.05.2022).

– Джамала про депортацію кримських татар. «Книга-мандрівка. Україна» 4 серія. URL : https://cutt.ly/bG5W5Oa (дата звернення 09.05.2022).

– Кримська трагедія. URL : https://cutt.ly/nG5EubC (дата звернення 09.05.2022).

 • День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. URL: https://cutt.ly/oG5EBY4 (дата звернення 09.05.2022).
 • Цей день в історії. Депортація кримських татар. URL: https://www.jnsm.com.ua/h/0518M/ (дата звернення 09.05.2022).
 • Кримські татари в місцях спецпоселень після депортації в 1944 році. URL : https://cutt.ly/cG5RreT (дата звернення 09.05.2022).

Художні фільми:

 • «Хайтарма». Про трагічну дату в історії кримськотатарського народу 18 травня 1944 року – сталінської депортації кримських татар. URL: https://youtu.be/S3xE_nq7iAw (дата звернення 09.05.2022).
 • «Чужа молитва». Історія молодої кримськотатарської дівчини, яка під час окупації нацистами Бахчисарая врятувала життя 88 єврейським дітям. URL: https://www.youtube.com/watch?v=4_5kxvBXrGI (дата звернення 09.05.2022);
 • «Наказано забути». У фільмі висвітлено причини, хід, наслідки депортації; показана незламність духу кримськотатарського населення в боротьбі за право повернення на свою історичну батьківщину. URL: https://www.youtube.com/watch?v=_dfuvRf_3k8 (дата звернення 09.05.2022).

Депортація кримських татар стала символом страждань і гноблення народу, унаслідок якої кримські татари на півсторіччя позбавились етносоціального та етнокультурного середовища проживання, яке створювалося віками. Біль кримськотатарського народу – це наш спільний біль.

Анексія Криму Росією в березні 2014 року, стала новим випробуванням для кримськотатарського народу та новим витком російського геноциду.

Пам’ять про минуле – усвідомлений шлях до звільнення та впевнений крок до нашої Перемоги! Вічна пам’ять усім постраждалим від тоталітарного радянського режиму.

Крим – це Україна!

Автор матеріалу:О.В. Третьякова – Методист з історії навчально-методичного відділу координації освітньої діяльності та професійного розвитку Сумського ОІППО .

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s