8 травня. День пам’яті та примирення

Джерело

8 травня в Україні та у всьому світі вшановується День пам’яті та примирення. Кожне слово у назві цієї дати має глибоке значення. Пам’ять говорить нам про те, що ми маємо не забувати мільйони людей, які загинули у Другій світовій війні. Примирення – означає, що всі країни, що брали участь у кривавих діях тієї війни мали б примиритися між собою та не починати нових війн.

Мета цього пам’ятного дня – ще раз нагадати про невинних жертв війни, про безглуздо знищених в результаті бойових дій людей, про жахливі воєнні злочини, злочини проти людяності. Народи повинні були примиритися для того, щоб не допустити повторення подібних подій знову. На жаль, наші сподівання не завжди виправдовуються і українцям знову доводиться боронити своє право на існування, яке цього разу заперечують російські нацисти.

Мій перший вірш написаний в окопі,
на тій сипкій од вибухів стіні,
коли згубило зорі в гороскопі
моє дитинство, вбите на війні.

Лилась пожежі вулканічна лава.
Горіла хата. Ніч здавалась днем.
І захлиналась наша переправа
через Дніпро – водою і вогнем.

Гула земля. Сусідський плакав хлопчик.
Хрестилась баба, і кінчався хліб.
Двигтів отой вузесенький окопчик,
де дві сім’ї тулились кілька діб.

О перший біль тих не дитячих вражень,
який він слід на серці залиша!
Як невимовне віршами не скажеш,
чи не німою зробиться душа?!

Це вже було ні зайчиком, ні вовком –
кривавий світ, обвуглена зоря! –
а я писала мало не осколком
великі букви, щойно з букваря, –

той перший віршик, притулившись скраю,
щоб присвітила поночі війна.
Який він був, я вже не пам’ятаю.
Снаряд упав – осипалась стіна.
(Ліна Костенко)

Саме на території України відбувалися найзапекліші бої усієї Другої світової війни. Тисячі знищених міст та сіл і мільйони втрачених людських життів…

Друга світова війна не оминула жодної української родини. Такою дорогою ціною була здобута Перемога над нацизмом та звільнення України й усієї Європи.

Ми маємо завжди пам’ятати про це заради нашого майбутнього, вшановувати та берегти меморіали й могили воїнів Другої світової та всіх невинно полеглих у тій страшній війні.

Сьогодні знову Україна вимушена боронити свою землю, відстоювати свободу, незалежність, територіальну цілісність.

Цього року Україна наближається до пам’ятних дат в умовах повномасштабної військової агресії Росії, яка посягає на нашу незалежність і територіальну цілісність, на саме існування українців, намагається зруйнувати міжнародну систему безпеки і загрожує миру у всій Європі. Для українців протистояння російській агресії – це боротьба за свободу, цивілізованість, демократію та європейські цінності проти імперських амбіцій агресивного сусіда, який заради досягнення мети не гребує ані воєнними злочинами, ані злочинами проти людства.

Ніколи знову! Пам’ятаймо усіх наших героїв!

Вічна і світла пам’ять полеглим!

ЯК ВИНИКЛА ІДЕЯ ВІДЗНАЧАТИ ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ТА ПРИМИРЕННЯ?

День пам’яті та примирення відзначають 8 травня не випадково. Адже саме цього дня, у 1945 році було підписано Акт про капітуляцію тодішнього агресора – Німеччини. Подумки повертаючись в ті дні, важливо оцінити внесок кожної держави, а також кожної окремої людини у завершення воєнних дій. Розглянемо, які історичні події передували запровадженню Дня пам’яті та примирення, як у світі, так і в Україні.

Восени 2004 року, на 59-му з’їзді Генасамблеї Організації об’єднаних націй, дата 8 травня отримала офіційне визнання та назву – День пам’яті та примирення. У відповідній Резолюції було зазначено, що всі держави, що мають членство в ООН відзначати цей день як пам’ятний на честь жертв, що постраждали під час Другої світової війни.

ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ТА ПРИМИРЕННЯ – ЗНАЧЕННЯ ДЛЯ СВІТУ

Друга світова війна відбувалася з 1 вересня 1939 року по 2 вересня 1945 року за участю країн Осі – Німеччини, Італії та Японії – і союзників антигітлеровської коаліції – Франції, Великобританії, США, Радянського Союзу, Китаю, а також усіх підписантів Декларації ООН, включаючи Австралію та Нову Зеландію.

Ця війна принесла людству незліченні скорботи, особливо в Європі, Азії, Африці та на Тихому океані. Епічна боротьба за свободу та визволення призвела до загибелі 40 мільйонів мирних жителів та 20 мільйонів солдатів. Друга світова війна ознаменувалася фашизмом, тиранією, Голокостом та іншими тяжкими та жахливими злочинами, вчиненими нацистами проти людства. 

День 8 травня, який називається Днем пам’яті та примирення в честь жертв Другої світової війни, має подолати негативну спадщину війни та посилити міжнародний акцент на примиренні, міжнародному та регіональному співробітництві та демократичних цінностях, правах людини та основних свободах, зокрема через ООН.

ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ТА ПРИМИРЕННЯ – ЗНАЧЕННЯ ДЛЯ УКРАЇНИ

День пам’яті та примирення, що відзначається 8 травня у всьому світу, дає змогу кожному з нас переосмислити події минулого та підсумувати ті жахливі наслідки, які отримала наша країна у тій всесвітній боротьбі. 

У міжвоєнний час однією з найбільших трагедій українського народу стало те, що після Першої світової війни українці не змогли утворити національну державу і знову опинилися по різні боки кордонів багатьох держав – СРСР, Польщі, Чехословаччини, Румунії.

Вже в березні 1939 року закарпатські українці взялися за зброю, щоб відстояти незалежність Карпатської України, на землі якої зазіхала хортиська Угорщина.

У вересні 1939 року, коли німецькі війська на заході та Червона армія зі сходу почали військові дії проти Польщі і почали бомбардувати вулиці Львова та інших українських населених пунктів, наші земляки вступали на службу до Польського Війська, щоб протистояти навалі агресорів. 

Однак вже в червні 1941 році колишні союзники стали ворогами, коли німецькі військові формування вдерлися на територію СРСР, до складу якого в той час входила Україна. З того часу українські землі стали осередком запеклих боїв. За весь період війни до радянських військ було мобілізовано понад 6 000 000 чоловіків,  3 000 000 з них загинуло,  а 1 500 000 отримали інвалідність.

Нагадаємо, що:

1) Акт про капітуляцію Німеччини було підписано 7 травня 1945 року.

2) Черчілль та Трумен оголосили про капітуляцію Німеччини 8 травня, у Британії був день, у США – ранок. Після чого розпочалися масові святкування.

3) Акт про капітуляцію Німеччини набув чинності о 23:01 8 травня.

4) Сталін зажадав підписати собі окремий акт, переважно копіює попередній. Цей акт був підписаний 8 травня пізно ввечері і набув чинності також о 23:01 8 травня.

5) 9 травня про капітуляцію Німеччини було оголошено радянському народові.

Таким чином, немає жодного документа про капітуляцію Німеччини, на якому стояла б дата “9 травня”.

9 травня – це день, коли радянське керівництво оголосило радянському народу про перемогу.


На фото – 8 травня 1945 року в Лондоні, Парижі та Нью-Йорку.

Але для українців війна не закінчилась в 1945 році, оскільки Українська повстанська армія вела бойові дії принаймні до 1956 року.

ГЕРОЇЧНІ ВЧИНКИ УКРАЇНСЬКИХ ВІЙСЬКОВИХ

Українці боролися з ворогом, перебуваючи в армійських лавах різних країн. У складі польської армії воювало близько 150 000 вихідців з України, США – до 100 000, Канади – 40 000. Також українці брали участь в боях проти німецької армії у складі окремого батальйону французького Руху Опору.

Попри те, що на європейському континенті бойові дії припинилися у травні, українські військові продовжували брати участь в боях аж до вересня 1945 року, коли Японія підписала Акт про капітуляцію. У підписанні цього документу брали участь 4 країни – Сполучені Штати, Великобританія, Китай та СРСР. Радянський Союз представляв генерал-лейтенант Кузьма Дерев’янко, родом з Уманщини.

ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ТА ПРИМИРЕННЯ В ІСТОРІЇ

  • 1939 – 1 вересня – Початок Другої світової війни. Друга світова війна прийшла в Україну 1 вересня 1939 року із бомбардуванням Львова повітряними силами нацистської Німеччини. 11 вересня до Галичини увійшли війська вермахту.
  • 1941 – 22 червня – Вторгнення фашистських військових формувань на територію СРСР, до складу якого в той час належала Україна.
  • 1945 – 8 травня – Підписано Акт про капітуляцію Німеччини.
  • 1945 -2 вересня – Закінчення Другої світової війни.
  • 2004 – На 59-му з’їзді Генасамблеї Організації об’єднаних націй, дата 8 травня отримала офіційне визнання та назву – День пам’яті та примирення.

ЯК ВІДЗНАЧАТИ ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ТА ПРИМИРЕННЯ?


В День пам’яті та примирення на офіційному рівні відвідуються меморіали жертв Другої світової війни, підносяться квіти до пам’ятників учасників бойових дій, що встановлені практично в кожному населеному пункті. Це не свято урочистості та радості, а день суму та скорботи.

Варто зазначити, що День пам’яті та примирення має свій символ – червоний мак. А гасло дня звучить наступним чином: «1939-1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо».

У 1939–1945 роках ворогом були нацисти, а сьогодні це рашисти – російська версія імперського націоналізму та фашизму. Тому традиційне гасло цих пам’ятних днів «1939-1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо» цього року на державному рівні дещо видозмінене і звучить так: «Перемогли нацистів – переможемо і рашистів!».

https://t.me/informnapalm/8361

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=7471175086289250&id=100001904991455

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s