“Вони ішли на вірну смерть, прикривши світ, – і нас з тобою”. Пам’яті ліквідаторів аварії на ЧАЕС

ГЕРОЯМ ЧОРНОБИЛЯ ПРИСВЯЧУЮ…

Їх ядерний потужний смерч
Тоді підняв на поле бою.
Вони ішли на вірну смерть,
Прикривши світ, – і нас з тобою. (…)
Тамара Хрущ

14 грудня в Україні День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

Бібліотека ДФКР запрошує ознайомитись з виставкою “Лицарі Чорнобиля. Шануємо ліквідаторів аварії на ЧАЕС”

До виховної години

День встановлений згідно з Указом Президента від 10 листопада 2006 року, на згадку про завершення 14 грудня 1986 року будівництва саркофагу над четвертим зруйнованим енергоблоком ЧАЕС.

Як відомо, 26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції, що на Київщині, сталася найбільша в історії людства техногенна катастрофа – Чорнобильська аварія. Лише завдяки самопожертві ліквідаторів наслідків катастрофи, багато з яких заплатили за це власним життями і здоров’ям, вдалося локалізувати аварію та врятувати країну і світ від радіаційного забруднення. За різними даними, протягом лише одного місяця після Чорнобильської катастрофи від отриманого опромінення загинуло від 30 до 200 пожежників і працівників АЕС.

Робота ліквідаторів аварії на ЧАЕС
На початковому етапі зусиль з мінімізації наслідків величезного викиду радіоактивних речовин до робіт залучалися військовослужбовці строкової служби. Пізніше, влітку 1986 і далі, величезний обсяг робіт виконували залучені військові запасу та вільнонаймані працівники. За неповними даними, через чорнобильський майданчик пройшли понад 600 тисяч осіб. Працювали вахтовим методом – приїздили одні, отримували максимально допустиму дозу радіації й їхали назад. На зміну приїздили інші.


Чорнобильські ліквідатори – це і співробітники станції, які намагалися запобігти аварії і боролися з її наслідками в перші секунди після вибуху; це і приблизно пів сотні пожежників з воєнізованої пожежної частини №6, що першими прибули на місце події і боролися з пожежею; це військові і лікарі, шахтарі і резервісти, солдати внутрішніх військ та пілоти, міліціонери і вчені.


Очищення даху ЧАЕС


Ліквідатори вручну очищали від радіоактивних уламків дах четвертого енергоблоку ЧАЕС, де тримався смертельно високий радіаційний фон.
Для допомоги ліквідаторам намагалися використовувати роботів, однак користі від них на ЧАЕС було мало: німецький “Джокер” швидко відключився, зконструйовані з нуля радянські роботи теж не могли довго витримувати потужне випромінювання. Відносно ефективним виявився місяцехід – створений для роботи на супутнику Землі, цей робот непогано почувався на даху четвертого енергоблоку.
Слід відзначити, що робот “Джокер”, який став широко відомим лише після прем’єри телесеріалу “Чорнобиль”, досі перебуває на одному зі звалищ радіоактивної техніки в Зоні відчуження.


Останнім завданням так званих “дахових котів”, ліквідаторів, які очищали дах ЧАЕС від раідоактивних уламків, став наказ – підняти радянський прапор на висоту 75 метрів, на центральну трубу станції. Радіаційний фон там був настільки високим, що на всю операцію трьом призначеним “добровольцям” виділялося всього дев’ять хвилин. Нагородою за виконання божевільного наказу радянської влади став один додатковий вихідний день.


Величезну роль в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС зіграли пілоти. Адже тільки піску на охоплений вогнем реактор слід було скинути приблизно 6 тисяч тонн. Вертолітники “бомбили” четвертий енергоблок піском, свинцевими брусками і доломітом, нарощуючи захисний шар навколо реактора, аби не допустити нової пожежі та викидів.


Ліквідатори-шахтарі
А під четвертим енергоблоком тим часом працювали шахтарі-ліквідатори. Через побоювання, що відбудеться розплавлення активної зони ядерного реактора і розплав потрапить в ґрунт, а звідти в Прип’ять і далі в Дніпро, всього за один місяць шахтарі викопали під ЧАЕС тунель довжиною в 136 метрів. По тунелю пройшли труби, по яким циркулював рідкий азот, охолоджуючи дно реактора.


Дезактивація Зони відчуження
Водночас ліквідатори займалися очищенням і дезактивацією зараженої території 30-кілометрової зони. Так, було закопано майже 200 квадратних кілометрів опромінених лісових насаджень (знаменитий Рудий ліс). Дезактиватори обробили кожен будинок, кожну вулицю і кожен квадратний метр доріг у всій Зоні відчуження.


Зрештою було знищено і захоронено весь транспорт, який був у Зоні відчуження – від цивільних автомобілів до спецтранспорту, який використовували ліквідатори.
Тільки після того, як реактор потух, а дах четвертого енергоблоку був повністю очищений від уламків, почалося спорудження “Укриття”, також відомого як “Саркофаг”. Він був побудований за 206 днів силами 90 тисяч осіб.


Сьогодні ми поговоримо про ще один з найдраматичніших моментів ліквідації аварії на ЧАЕС
У 2019 році підписаний указ “Про присвоєння звання Герой України” трьом ліквідаторам аварії на Чорнобильській атомній електростанції, які спускали воду під реактором. Завдяки цьому вдалося уникнути контакту розплавленого ядерного матеріалу з водою, внаслідок якого з високою ймовірністю міг статися повторний вибух на ЧАЕС.


Звання присвоїли старшому інженер-механіку реакторного цеху ЧАЕС Олексію Ананенку, старшому інженеру турбінного цеху АЕС Валерію Беспалову та начальнику зміни цього АЕС Борису Баранову (посмертно).У багатьох статтях, книгах і фільмах описувалось, що Баранов, Беспалов і Ананенко загинули через кілька днів після цієї операції від променевої хвороби. Однак це не є правдою.


Олексій Ананенко, Валерій Беспалов та Борис Баранов спустилися в басейн-барбортер під зруйнованим реактором і відкрили запірні клапани, щоб звільнити від води.


Попри те, що всі троє були інженерами, їх прозвали “водолазами”. Під реактором вони були 2-3 години, і, за свідченнями Ананенка, отримали некритичну дозу радіації.


Їм говорили “через тиждень ви помрете від отриманої радіації”. Проте, у реальному житті Олексій Ананенко, Валерій Беспалов і Борис Баранов отримали наказ згори. Всі вони живі, окрім Баранова – він помер 2005 року, але не від радіації.


На момент аварії на ЧАЕС Ананенку було 26 років, за свій вчинок від держави він отримав 80 радянських рублів премії, хоча, як згадує сам дайвер, під час спускання під реактор навіть не думав про це.


“Це була робота, я не був добровольцем, мені зателефонував старший зміни […] Про винагороду тоді не думали, це просто потрібно було зробити”, – розповідає сам Ананенко. Про героїзм Ананенка та його колег увесь світ дізнався завдяки мінісеріалу “Чорнобиль” HBO.


30 листопада 1986 року роботу ліквідаторів була закінчена. 14 грудня того ж року було офіційно заявлено про те, що “комплекс захисних споруд четвертого енергоблоку ЧАЕС прийнято в експлуатацію”. І тільки в 2006 році президент України Віктор Ющенко вибрав цю дату як Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.


Ефективність атомної енергетики висока, але розвиток цієї галузі створив потенціальну загрозу радіаційного забруднення довкілля. Усе людство зараз схвильоване радіаційним забрудненням навколишнього середовища.


Ми не можемо відчути радіацію, побачити або почути, виявити на запах або дотик. А радіаційне випромінювання має високу активність, і потрапивши в організм, включається в біологічні цикли. Радіоактивні елементи надходять до організму людини, як i до всіх живих організмів з повітрям, водою та харчовими продуктами. Вчені-медики встановили, що найбільш чутливими до опромінювання є клітини лімфатичної системи, кісткового мозку та статевих залоз.


Ґрінпіс і міжнародна організація «Лікарі проти ядерної війни» стверджують, що в результаті аварії лише серед ліквідаторів померли десятки тисяч чоловік, в Європі зафіксовано 10 000 випадків вроджених патологій в новонароджених, 10 000 випадків раку щитовидної залози і очікується ще 50 тисяч. За даними організації «Союз Чорнобиль» з 600 000 ліквідаторів 10% померло і 165 000 стало інвалідами.


Число постраждалих від Чорнобильської аварії можна визначити лише приблизно. Окрім загиблих працівників АЕС і пожежників до них слід віднести хворих військовослужбовців і цивільних осіб, що брали участь в ліквідації наслідків аварії, і мешканців районів, що піддалися радіоактивному забрудненню.
Визначення того, яка частина захворювань з’явилася наслідком аварії − вельми складне завдання для медицини і статистики. Вважається, що більша частина смертельних випадків, пов’язаних з дією радіації, викликана онкологічними захворюваннями.


Наслідки Чорнобиля стали драматичним уроком для цивілізації, суворим попередженням щодо масштабу відповідальності за життя, здоров’я людей і екологічну безпеку планети, яку взяла на себе сучасна наука.
Чорнобиль… Слово це стало символом горя і страждання, покинутих домівок. Минуло 35 років від того дня, коли Україну спіткала страшна трагедія – техногенно-екологічна катастрофа, спричинена вибухом реактора четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції, яка нанесла непоправної шкоди довкіллю та здоров’ю людей. Якби не подвиг простих людей, які ризикуючи власним життям і здоров’ям, врятували нас від подальшого поширення радіації, то важко навіть спрогнозувати повні масштаби трагедії не лише для України, а й всього світу.

На жаль, все менше залишається учасників тих подій, але пам’ять про них живе в душах людей, світлинах, відео- та кіно- плівках. 
     Сьогодні ми висловлюємо щирі слова подяки та засвідчуємо свою шану за героїзм та самовідданість всім ліквідаторам страшної аварії. Адже ціною власного життя та здоров’я без вагань та роздумів, ви ліквідовували наслідки аварії на Чорнобильській АЕС. Усвідомлюючи всю складність ситуації, ви, нехтуючи власною безпекою, ступили назустріч неприборканому смертоносному лиху, щоб зберегти життя мільйонів людей не лише у нашій державі, а й на всій планеті.

БІБЛІОТЕКА ДФКР РЕКОМЕНДУЄ:

«Вони помирали один за одним» – історія про Чорнобиль​

«Наші хлопці вмирали у 30-35 років». Спогади про ліквідацію аварії на ЧАЕС

Нові розсекречені документи КДБ про Чорнобиль: спецоперації, пропаганда і підміна зразків

Фільми про Чорнобиль.ДО 35-ИХ РОКОВИН ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ

Дзвони Чорнобиля


 

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s