Вчимося бути здоровими. Матеріали до виховних годин

Здоров’я — це перша і найважливіша потреба людини, яка визначає його здібність до праці і забезпечує гармонійний розвиток особистості. Воно є найважливішою передумовою до пізнання оточуючого світу, до самоствердження та щастя людини. За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), «Здоров’я — це стан фізичного, духовного та соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних дефектів». Здоровий спосіб життя — це спосіб життя, заснований на принципах моральності, раціонально організований, активний, трудовий, що загартовує і, в той же час, захищає від несприятливого впливу оточуючого середовища, що дозволяє до глибокої старості зберігати моральне, психічне та фізичне здоров’я.

    Здоровий спосіб життя можна охарактеризувати, як активну діяльність людей, що направлена передусім, на збереження та покращення здоров’я. При цьому необхідно врахувати, що здоровий спосіб життя людини та сім’ї не складається сам по собі в залежності від обставин, а формується протягом життя цілеспрямовано та постійно.

        Основні елементи здорового способу життя .

     Здоровий спосіб життя як форма активної фізичної життєвої діяльності людини включає в себе наступні основні елементи: розпорядок дня (раціонально складений), раціональний режим праці та відпочинку, гігієна харчування, правильне дихання, повноцінний режим сну, викорінення шкідливих звичок, оптимальний руховий режим, масаж, фізичне загартування.

     Особливе місце в режимі здорового способу життя належить розпорядку дня, який задає певний ритм життя та діяльності людини. Режим кожної людини повинен передбачати певний час для роботи, відпочинку, прийому їжі, сну. Розподіл часу повинен бути оптимальним для всіх складових. Безлад в режимі дня руйнує умовні рефлекси   людини. Розпорядок дня є своєрідним стрижнем, на якому повинно базуватися проведення як робочих, так і вихідних днів. Перерви між прийомами їжі не повинні перебільшувати 5- 6 годин.
    Раціональний режим праці та відпочинку — необхідний елемент здорового способу життя. При правильному режимі, що суворо дотримується, виробляється чіткий і необхідний ритм функціонування організму, що створює оптимальні умови для роботи та відпочинку, і тим самим сприяє зміцненню здоров’я, покращенню працездатності та підвищенню продуктивності праці.

 Праця як фізична, так і розумова, не тільки не шкідлива, але, навпаки, систематична, помірна, і добре організована  надзвичайно добре впливає на нервову систему, серце та судини, кістково-м’язовий апарат — на весь організм людини.

 Навпаки, байдикування веде до  атрофії м’язів, порушення обміну речовин, ожиріння та передчасного старіння. Необхідною умовою збереження міцного здоров’я  є чергування роботи та відпочинку.

Викорінення шкідливих звичок

Звіт «Куріння, вживання алкоголю та наркотичних речовин серед підлітків, які навчаються: поширення й тенденції в Україні» (2019р.)

Звіт розроблений за результатами дослідження в рамках міжнародного проекту «Європейське опитування учнівської молоді щодо вживання алкоголю та наркотичних речовин» (ESPAD: The European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs), який здійснюється за підтримки Європейського центру моніторингу наркотиків і наркоманії (EMCDDA) з 1995 року. Зараз дослідження охоплює більше 45 європейських країн, в тому числі Україну. Опитування проводиться кожні 4 роки. У 2019 р. сьома хвиля опитування в Україні охопила 8509 респондентів (4108 хлопців і 4401 дівчат) віком 14-17 років, які є учнями сільських та міських установ загальної середньої освіти, закладів професійної технічної освіти та закладах фахової передвищої освіти.

HBSC-2018: «Соціальна обумовленість та показники здоров’я підлітків та молоді»

Завантажити файл “Соціальна обумовленість та показники здоров’я підлітків та молоді” (HBSC, 2018)  – це публікація, підготовлена за результатами опитування учнівської молоді та керівників навчальних закладів в Україні, проведеного в межах міжнародного проекту «Health behaviour school-aged children» (HBSC) – Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді

Публікація підготовлена і виготовлена за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

Звички, які завдають шкоди здоров’ю, життю людини або не відповідають культурним нормам суспільства, в якому живе людина – шкідливі. Найбільш шкідливими звичками, які можуть сформуватись у шкільному віці, є куріння та вживання алкоголю, наркотичних речовин. Саме ці звички згубно впливають на організм, який формується і ще не має належно рівня захисту від зовнішніх і внутрішніх несприятливих чинників, що часом призводять до незворотних процесів  здоров’ї людини. Саме про ці явища дедалі частіше говорять як про національне лихо, що набуває загрозливих масштабів. Кажуть, воно може цілком перекреслити майбутнє України, завдати шкоди більшої як Чорнобиль. Найменше йому – соціальна алкоголізація суспільства 65% дорослого населення вживає спиртні напої. Непокоїть, так званий, пивний алкоголізм, який набагато підступний за горілчаний.

Алкоголь в організмі послаблює процеси гальмування в центральній нервовій системі і спричиняє тимчасову, а за регулярного вживання – остаточну втрату таких якостей, як самоконтроль, самокритика, обережність тощо. Алкоголь помітно знижує розумову і фізичну працездатність, гостроту зору, погіршує координацію рухів і точність виконання різних дій, що нерідко призводить до ДТП, тяжких травм і нещасних випадків. Людина швидше стаж алкоголіком, якщо починає вживати алкоголь в молодому віці.

Учені з’ясували: якщо хоча б один раз випити сто грамів горілки, то в головному мозку людини гине дуже багато активних клітин. А конкретніше 7,5 тис. нервових клітин.

Відомо, що нервові клітини не поновлюються. Наслідками вживання алкоголю є:

 • зниження координації рухів;
 • погіршення пам’яті;
 • зниження здібностей мислити;
 • погіршення зору;
 • біль у шлунку, печія, блювота;
 • серцево-судинні захворювання;
 • порушення роботи головного мозку;
 • скорочення тривалості життя.

Щороку у мільйонів людей у світі виникають різні захворювання через куріння, онкологічні (рак, саркома), серцево-судинні, дихальних шляхів, тощо. Та незважаючи на це, така сам кількість населення починає курити. За останні 10 років серед підлітків спостерігається тенденція початку куріння у 5-6 –му класі, а до 10-11-го кількість курців досягає 50% хлопці та 30% дівчата.

Доведено: 10-15% курців набули цю звичку у віці 11-14 років, 65-76% – у 15-18 років. Кожна цигарка скорочує життя курці на 5,5 хв. У таких людей, починаючи із 65 років, удвічі збільшується шанс померти він інфаркту міокарда (інфаркт) і втричі від крововиливу у мозок (інсульт), ніж у некурців того самого віку.

У листях тютюну міститься нікотин, вуглеводи, білки, ефірні олії, синильна кислота, аміак, азот, етилен, окис вуглецю, вуглекислий газ.

Під час згоряння цигарки до 50% нікотину разом із димом потрапляє у повітря і вдихається некурцями, 25% руйнується під час згорання тютюну, 5% залишається в  недопалку і 20% потрапляє в організм людини. У тютюновому димі міститься радіоактивна речовина полоній 210, тому тютюновий дим – радіоактивний. Під час згорання тютюну утворюється тютюновий дьоготь, що містить 100 різних шкідливих смол. Людина, яка викурює щоденно 1 пачку цигарок, протягом року вводить в організм майже 300 г дьогтю. А він, у свою чергу, спричиняє злоякісні пухлини (рак, саркому). Тютюновий дим є сильнодіючою сумішшю шкідливих газів, смоли, та твердих речовин. До нього входить нікотин, сильна судинна отрута, тютюновий слиз, безліч сильнодіючих канцерогенів та атерогенів, тобто речовин, які спричинюють рак та атеросклероз. Він складається із основного диму (що вдихає і видихає курець) та больового (того, що безпосередньо виділяється  з кінця підпаленої цигарки і який ми вдихаємо у товаристві курців). І боковому димі вдвічі більше нікотину, ніж в основному.

Коли курець вдихає цигарковий дим, смоли та інші шкідливі речовини, вони осідають у відгалуженнях голкоподібних бронхіальних труб у легенях, де є відповідні умови для появи передракових змін. Крім цього. смоли й дим ушкоджують слиз та віки епітелію у бронхіальних трубах. Дим від цигарок, сигар і люльок також містить одноокис вуглецю – смертоносного газу, який викидається з вихлопних труб автомобілів одноокис вуглецю перешкоджає гемоглобіну в крові нести кисень, порушує нормальне функціонування нервової системи й підвищує імовірність серцевого нападу, паралічів.

Після кожної затяжки димом звужуються судини. Курці в середньому скорочують своє життя, на 7 років. Щороку у світі внаслідок хвороб, які спричинює тютюн, помирає 5 млн осіб, до 2020 р. ця кількість зросте до 10 млн. В Україні тютюн вбиває до 120 тис. людей на рік.

Провівши опитування серед великої кількості підлітків та юнаків України, науковці узагальнили думки про найпоширеніші причини куріння. Висновки свідчать про те, що куріння:

 • розслаблює;
 • розважає, коли нудьга;
 • рятує від зайвої ваги;
 • об’єднує з друзями;
 • подобається;
 • дає змог відчути себе дорослим;
 • дає можливість почуватися самостійним;
 • сприяє неформальному спілкуванню;
 • хочеться бути схожими на дорослих, що живуть поряд.

Наслідками вживання нікотину є погана пам’ять, психічні захворювання, безсоння, відставання у навчанні, втрата волосся, погіршення зору, інфаркт, інсульт, ризик захворіти туберкульозом.

Людина відкрила в природі й штучно створила безліч різних хімічних сполук. Окрему групу серед них становлять речовини з наркотичним ефектом.

Протягом життя ми постійно перебуваємо в різних психічних станах: одні з них позитивні, приємні (радість, нахилення, впевненість, спокій), інші – негативні, неприємні (смуток, тривога, розчарування, прикрість). Усі вони відіграють важливу роль у регулюванні діяльності людини: зробив щось таке, що розчарувало, – іншим разом дістанемо інакше і результат буде іншим, зробив щось, що принесло радість, і наступного разу зробили так само, постараємося ще більше. Починаючи вживати наркотичні речовини, людина втрачає можливість природно регулювати свою поведінку: вона прагне до позитивного психічного стану не як до винагороди за хорошу діяльність, а як до стану внаслідок вживання хімічної речовини. Діти, що починають вживати наркотичні речовини у підлітковому віці, швидко до них звикають, вкорочують своє життя удвічі швидше, ніж дорослі, майже не доживають до зрілого віку, оскільки помирають від передозування чи внаслідок абсистентного синдрому.

Наркоманія – загальна назва хвороб, які проявляються тягою до постійного прийому у зростаючих кількостях наркотичних лікарських засобів і наркотичних речовин внаслідок стійкої психічної і фізичної залежності від них з розвитком абстиненції при припиненні їх прийому. Наркоманія призводить до глибоких негативних змін особистості та інших розладів психіки, а також до порушення функції внутрішніх органів.

На формування залежності впливають:

 • частота вживання й кількість наркотичних речовин;
 • токсичність і біохімічні особливості наркотичного засобу
 • особливість споживача (вік особи, його вага)
 • психічний стан
 • характер ставлення до наркотичних засобів.

У наркоманів часто жовтіють зуби, покриваються незмивним нальотом, язик втрачає своє природне забарвлення, стає товстим, на ньому з’являються глибокі поздовжні тріщини. Хода стає невпевненою, рухи поривчасті, неточні, специфічний запах з рота, різке схуднення. Однією з головних ознак є сліди на тілі від ін’єкцій.

Отруєння при вживанні наркотиків наступає в результаті прийому їх надмірно великих доз. Доза, що спричиняє отруєння, індивідуальна, але для дітей і підлітків, що пробують вперше, може бути мінімальною. Тому вживання будь-якого з наркотиків може призвести до важких наслідків і закінчитися смертельним результатом.

Отже, наркотики, алкоголь, нікотин та інші наркотичні речовини шкодять всьому організму людини. Вони несуть у собі суспільну і валеологічну небезпеку (деградація особистості, хронічні захворювання, смерть). Тому так важливо покласти край шкідливим звичкам. Краще вести здоровий спосіб життя і не вкорочувати собі віку.

БІБЛІОТЕКА РЕКОМЕНДУЄ

 • Україна. Кабінет Міністрів. Про затвердження плану заходів щодо реалізації Національної стратегії з оздоровчої рухової акивності в Україні на період до 2025 року “Рухова активність – здоровий спосіб життя- здорова нація” на 2021 рік : розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2020 року № 1043-р // Урядовий кур’єр . – 2020. – 3 вересня. -с. 8.
 • Шинкаренко, Людмила. Вчимось бути здоровими (Сценарій бесіди з безпеки життєдіяльності) / Л. Шинкаренко // Безпека життєдіяльності : всеукраїнський науково-популярний журнал. – 2020. – N 2. – С. 13-14.
 • Богданович, Лилія. Здоров’я та його основні складові / Л. Богданович, С. Світлана // Безпека життєдіяльності : всеукраїнський науково-популярний журнал. – 2021. – N 4. – С. 2-3.
 • Усик, Світлана. Здоровий спосіб життя: основи та принципи / С. Усик // Безпека життєдіяльності : всеукраїнський науково-популярний журнал. – 2018. – N 7. – С. 8.
 • Богданович, Лілія. Шкідливі звички (Бесіда з учнями середньої та старшої школи) / Л. Богданович, С. Усик // Безпека життєдіяльності : всеукраїнський науково-популярний журнал. – 2018. – N 8. – С. 18-19.
 • Добрянський, В. І. Доступно про спайс, або Що люди з власної волі купують у наркодилерів? / В. І. Добрянський // Безпека життєдіяльності : всеукраїнський науково-популярний журнал. – 2018. – N 9. – С. 7-8 : фот.
 • Добрянський, Володимир. Доступно про спайс, або Що людина з власної волі купує у наркодилерів? / В. Добрянський // Безпека життєдіяльності : всеукраїнський науково-популярний журнал. – 2019. – N 9. – С. 25-26.
 • Петренчук, Назарій. Проблема куріння систем нагрівання тютюну та електронних сигарет серед молоді України / Н. Петренчук // Безпека життєдіяльності : всеукраїнський науково-популярний журнал. – 2020. – N 11. – С. 4-5.
 • Основи профілактики вживання наркотичних речовин студентською молоддю. На допомогу куратору студентської групи.- НМЦ, Інтас, 2003. – 72 с.
 • Тютюнокуріння та його шкідливий вплив на здоров’я людини // Безпека життєдіяльності : всеукраїнський науково-популярний журнал. – 2019. – N 8. – С. 5.
 • Усик, Світлана. Тютюн – повільна отрута! / С. Усик, Л. Богданович // Безпека життєдіяльності : всеукраїнський науково-популярний журнал. – 2019. – N 3. – С. 10.
 • Батіщева, Валентина. Негативний вплив електронніх сигарет на організм людини / В. Батіщева // Безпека життєдіяльності : всеукраїнський науково-популярний журнал. – 2020. – N 1. – С. 6.
 • Чагайда, М. О. Вплив куріння на організм людини / М. О. Чагайда // Безпека життєдіяльності : всеукраїнський науково-популярний журнал. – 2017. – N 11. – С. 2-4.
 • Чагайда, М. О. Вплив куріння на організм людини / М. О. Чагайда // Безпека життєдіяльності : всеукраїнський науково-популярний журнал. – 2019. – N 4. – С. 3-5.
 • Ільченко, Н. В. Кинути палити – це легко? / Н. В. Ільченко // Безпека життєдіяльності : всеукраїнський науково-популярний журнал. – 2017. – N 5. – С. 5.
 • Вовдюк, Л. В. 6 протизастудних правил на кожен день / Л. В. Вовдюк // Безпека життєдіяльності : всеукраїнський науково-популярний журнал. – 2018. – N 1. – С. 2-3.
 • Ільченко, Н. В. Як перемогти сезонну хронічну втому? / Н. В. Ільченко // Безпека життєдіяльності : всеукраїнський науково-популярний журнал. – 2018. – N 12. -симптоми : профілактика.
 • Вовдюк, Людмила. Вплив погоди на самопочуття людини / Л. Вовдюк // Безпека життєдіяльності : всеукраїнський науково-популярний журнал. – 2018. – N 5. – С. 10.
 • Сливінська, Інна. Як не захворіти восени / І. Сливінська // Безпека життєдіяльності : всеукраїнський науково-популярний журнал. – 2019. – N 9. – С. 4.
 • Усик, Світлана. Сигнали стресу. Як їх розпізнати заздалегідь? / С. Усик, Л. Богданович // Безпека життєдіяльності : всеукраїнський науково-популярний журнал. – 2016. – N 11. – С. 5 : фот.
 • Усик, Світлана. Засоби подолання стресів – копінг / С. Усик, Л. Богданович // Безпека життєдіяльності : всеукраїнський науково-популярний журнал. – 2019. – N 1. – С. 7-8 : фот.
 • Усик, Світлана. Як зберегти здоров’я у разі роботи за комп’ютером / С. Усик, Л. Богданович // Безпека життєдіяльності : всеукраїнський науково-популярний журнал. – 2017. – N 1. – С. 5.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s