Що таке булінг та як його розпізнати?


З початком навчального року по всій Україні розпочинається проведення правопросвітницьких заходів у закладах освіти для протидії булінгу (цькуванню) та роз’яснення дітям їхніх прав.

Лист МОН від 23.09.2021 № 4/793-21 “Щодо проведення в закладах освіти Всеукраїнського тижня з протидії булінгу”

Про це повідомила заступник Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Валерія Коломієць.

Джерело:  урядовий портал.

Нагадуємо: відповідно до законодавства України дитиною є особа віком до 18 років (до досягнення нею повноліття). Малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років. Згідно із Конвенцією про права дитини, дитиною є кожна людська істота до досягнення 18-річного віку

За булінг учасника освітнього процесу, внаслідок чого була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого, наступає адміністративна відповідальність, що передбачає

 • накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
 • або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.
 • У випадку, коли булінг вчиняли діти до 16 років – до відповідальності притягають батьків булерів.

Завдяки інформаційній кампанії діти та їхні батьки дізнаються, як отримати правову допомогу, зокрема як поспілкуватися у чат-ботах з юристом.

Тож якщо вам чи вашій дитині потрібна правова допомога, її можна отримати одним із таких способів:

 • у месенджерах Телеграм http://legalaid.gov.ua/telegram.html та Вайбер http://legalaid.gov.ua/viber.html;
 • скористатися мобільним застосунком «Безоплатна правова допомога», завантаживши його через Google Play чи App Store за посиланням https://bit.ly/3hwwgqR, або завантажити мобільний застосунок «Твоє право», перейшовши за посиланням https://bit.ly/3iorbkE;
 • у кабінеті клієнта на сайті системи БПД https://cabinet.legalaid.gov.ua/;
 • зателефонувати за безкоштовним номером системи БПД 0 800 213 103. За цим номером надаються консультації та роз’яснення з правових питань, додаткові відомості про надання безоплатної правової допомоги тощо. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні.

Також у разі кібербулінгу про механізм дій для дітей, батьків, вчителів можна дізнатися через інтерактивний чат-бот «Кіберпес» у Telegram (https://t.me/kiberpes_bot) та Viber (https://viber.com/kiberpes).

Що таке булінг та як його розпізнати?

Булінг (bullying, від анг. bully – хуліган, забіяка) (цькування) – це  діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Які ознаки булінгу?

Типовими ознаками булінгу є:

 • систематичність (повторюваність) діяння;
 • наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі;
 • наслідки у вигляді психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страху, тривоги, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

Які  є види булінгу ?

Людину, яку вибрали жертвою, намагаються принизити, залякати, ізолювати від інших різними способами. Найпоширенішими видами булінґу є:

 • фізичний (штовхання, підніжки, зачіпання, бійки, стусани, ляпаси, нанесення тілесних пошкоджень);
 • психологічний (принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, міміка обличчя, поширення образливих чуток, ізоляція, ігнорування, погрози, жарти, маніпуляції, шантаж);
 • економічний (крадіжки, пошкодження чи знищення одягу та інших особистих речей, вимагання грошей);
 • сексуальний (принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, прізвиська та образи сексуального характеру, зйомки у переодягальнях, поширення образливих чуток, сексуальні погрози, жарти);
 • кібербулінг (приниження за допомогою мобільних телефонів, Інтернету, інших електронних пристроїв).

Як відрізнити звичайний конфлікт від булінгу?

Варто пам’ятати, що не кожен конфлікт є булінгом. Цькування – це тривалі, повторювані дії, а одинична сутичка між учасниками таким не може вважатися. Наприклад, якщо друзі посварилися та побилися чи діти разом весело штовхалися, але одна із них впала і забилася –  це не вважається булінгом. Проте, якщо однолітки на чолі з булером регулярно насміхалися, принижували або ховали та кидали речі дитини, штовхали, не вперше нецензурно обзивали та били, викладали в соцмережі непристойні чи відфотошоплені знімки дитини – потрібно негайно діяти!

Що робити, якщо ваша дитина стала жертвою булінгу?

 • Зберігайте спокій, будьте терплячими, не потрібно тиснути на дитину.
 • Поговоріть з дитиною, дайте їй зрозуміти, що ви не звинувачуєте її в ситуації, що склалася, готові її вислухати і допомогти.
 • Запитайте, яка саме допомога може знадобитися дитині, запропонуйте свій варіант вирішення ситуації.
 • Поясніть дитині, до кого вона може звернутися за допомогою у разі цькування (психолог, вчителі, керівництво школи, старші учні, батьки інших дітей, охорона, поліція).
 • Повідомте керівництво навчального закладу про ситуацію, що склалася, і вимагайте належного її урегулювання.
 • Підтримайте дитину в налагодженні стосунків з однолітками та підготуйте її до того, що вирішення проблеми булінгу може потребувати певного часу.

У разі, якщо вирішити ситуацію з булінгом на рівні школи не вдається – повідомте поліцію!

Що робити, якщо ви стали свідком булінгу?

 • Втрутитися і припинити цькування – булінг не слід ігнорувати.
 • Зайняти нейтральну позицію в суперечці – обидві сторони конфлікту потребують допомоги.
 • Пояснити, які саме дії вважаєте булінгом і чому їх варто припинити.
 • Уникати в спілкуванні слів «жертва» та «агресор», аби запобігти тавруванню і розподілу ролей.
 • Повідомити керівництво навчального закладу про ситуацію, що склалася, і вимагати вжити заходів щодо припинення цькування.

 Ситуації з фізичним насильством потребують негайного втручання!

         Що робити, якщо ваша дитина агресор?

 • Відверто поговоріть з дитиною про те, що відбувається, з’ясуйте мотивацію її поведінки.
 • Уважно вислухайте дитину, з повагою поставтеся до її слів.
 • Поясніть дитині, що її дії можуть бути визнані насильством, за вчинення якого настає відповідальність.
 • Чітко і наполегливо попросіть дитину припинити таку поведінку, але не погрожуйте обмеженнями і покараннями. Повідомте їй, що будете спостерігати за її поведінкою.
 • Зверніться до шкільного психолога і проконсультуйтеся щодо поведінки своєї дитини під час занять – агресивна поведінка і прояви насильства можуть бути ознакою серйозних емоційних проблем.

Яка роль  відведена педагогічним працівникам у запобіганні та протидії булінгу?

Керівник закладу освіти зобов’язаний створити у закладі освіти безпечне освітнє середовище, вільне від насильства та булінгу. Крім того, керівник:

 • розробляє, затверджує та оприлюднює план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти;
 • розглядає заяви про випадки булінгу (цькування) та видає рішення про проведення розслідування;
 • вживає відповідних заходів реагування;
 • забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг учням, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування);
 • повідомляє органам Національної поліції України та службі у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти.

Також Закон зобов’язує педагогічних працівників негайно повідомляти керівників закладів освіти про виявлені факти булінгу (цькування) серед школярів.

Яка відповідальність за вчинення булінгу?

До прийняття змін до законів щодо протидії булінгу (цькуванню) відповідальності за його вчинення в Україні не існувало. З прийняттям нового закону було запроваджено адміністративну відповідальність. Відтепер вчинення булінгу (цькування) стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу карається штрафом від 850 до 1700 грн або громадськими роботами від 20 до 40 годин.

Такі діяння, вчинені повторно протягом року після або групою осіб караються штрафом у розмірі від 1700 до 3400 грн або громадськими роботами на строк від 40 до 60 годин.

У разі вчинення булінгу (цькування) неповнолітніми до 16 років, відповідатимуть його батьки або особи, що їх заміняють. До них застосовуватимуть покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.

Окремо передбачена відповідальність за приховування фактів булінгу (цькування). Якщо керівник закладу освіти не повідомить органи Національної поліції України про відомі йому випадки цькування серед учнів, до нього буде застосоване покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн або виправних робіт до одного місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.

Куди звертатися за більш детальною консультацією та роз’ясненнями?

Якщо у вас залишились питання з даного приводу, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій Україні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

ВАЖЛИВО: діти мають право безоплатно отримати послуги адвоката (складання заяв, представництво в суді).

Якщо дитині необхідна психологічна допомога – зверніться на Національну дитячу «гарячу лінію» для дітей та батьків з питань захисту прав дітей за номером 116-111 .

Бібліотека коледжу електроніки (ДФКР) рекомендує:

16 – 20 вересня 2019 року . ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ТИЖДЕНЬ З ПРОТИДІЇ БУЛІНГУ.КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ ЩОДО ТЕМИ АНТИБУЛІНГУ

Попередження насильства в закладах освіти. Методичні посібники

Запрошуємо ознайомитись з виставкою-рекомендацією “Що таке булінг та як його розпізнати”

 1. Аніна, Тетяна. Булінг та гомофобія в школах: кому і як боротися / Т. Аніна // Всеосвіта : Український освітній журнал. – 2019. – № 5. – С. 63-65
 2. Болюк З.А. Булінг, або Шкільне цькування: виклики та протидія / З. А. Болюк // Безпека життєдіяльності : всеукраїнський науково-популярний журнал. – 2018. – N 11. – С. 29-30
 3. Булінг в учнівському середовищі. Модель профілактики / К. Хабрат [и др.] // ТОВ “Видавнича група “Шкільний світ”. Психолог : Всеукраїнська газета для психологів, учителів, соціальних педагогів. – 2019. – № 5. – С. 24-27. – Бібліогр. с. 27. – Бібліогр. с. 27
 4. Вавілова, Альона. Ризик неминучий. Виступ психолога на педраді / А. Вавілова // ТОВ “Видавнича група “Шкільний світ”. Психолог : Всеукраїнська газета для психологів, учителів, соціальних педагогів. – 2019. – № 1. – С. 92-97
 5. Веленко, Алла. Протидія булінгу. Цикл практичних занять для підлітків / А. Веленко // ТОВ “Видавнича група “Шкільний світ”. Психолог : Всеукраїнська газета для психологів, учителів, соціальних педагогів. – 2019. – № 1. – С. 60-73
 6. Веленко, Алла. Протидія булінгу: Заняття з елементами тренінгу для учнів 5-10-х класів / А. Веленко // ТОВ “Видавнича група “Шкільний світ”. Психолог : Всеукраїнська газета для психологів, учителів, соціальних педагогів. – 2018. – № 3/4. – С. 50-57. – Бібліогр. с. 57. – Бібліогр. с. 57
 7. Групи підтримки та мобільні додатки: як борются зі шкільним булінгом у США та Канаді // ТОВ “Видавнича група “Шкільний світ”. Психолог : Всеукраїнська газета для психологів, учителів, соціальних педагогів. – 2019. – № 1. – С. 20-25.
 8. Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти : Наказ Міністерства освіти і науки України  від 28.12.2019 № 1646 // Інформаційний збірник для освітян : Офіційний друк нормативних документів Міністерства. – 2020. – № 3. – С. 26. – ISSN 0130-8890
 9. Довга, Тетяна. Педагогічна толерантність як інструмент протидії булінгу в освітньому середовищі початкової школи / Т. Довга, Т. Прибора // РШ : науково-педагогічний журнал: видання ДАК . – 2019. – № 2. – С. 39-43. – Бібліогр. с. 43. – ISSN 0131-6788. – Бібліогр. с. 43
 10. Козлова, Анна. Знайомство з булінгом. Практичне заняття для підлітків. / А. Козлова // ТОВ “Видавнича група “Шкільний світ”. Психолог : Всеукраїнська газета для психологів, учителів, соціальних педагогів. – 2019. – № 1. – С. 26-43. – Бібліогр. с. 29.
 11. Костіна, Лариса. Психічне здоров’я. Профілактика булінгу як елемент недопущення зміни особистості учня / Л. Костіна // ТОВ “Видавнича група “Шкільний світ”. Психолог : Всеукраїнська газета для психологів, учителів, соціальних педагогів. – 2020. – № 2. – С. 52-60. – Бібліогр. с. 58. – Бібліогр. с. 58
 12. Поліщук, Марина. Ну в кого він такий? Практичне заняття з батьками / М. Поліщук, В. Почупайло // ТОВ “Видавнича група “Шкільний світ”. Психолог : Всеукраїнська газета для психологів, учителів, соціальних педагогів. – 2019. – № 1. – С. 74-79
 13. Поліщук, Марина. Стоп агресії. Практичне заняття для педагогів / М. Поліщук, В. Почупайло // ТОВ “Видавнича група “Шкільний світ”. Психолог : Всеукраїнська газета для психологів, учителів, соціальних педагогів. – 2019. – № 1. – С. 80-91. – Бібліогр.  с.83. – Бібліогр.  с.83
 14. Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню) : Закон України від 18.12.2018 № 2657-VIII // Інформаційний збірник для освітян : Офіційний друк нормативних документів Міністерства. – 2020. – № 3. – С. 13. – ISSN 0130-8890
 15. Рашковська, Ілона. Булінг та особистість. Семінар для підлітків з елементами тренінгу. / І. Рашковська // ТОВ “Видавнича група “Шкільний світ”. Психолог : Всеукраїнська газета для психологів, учителів, соціальних педагогів. – 2019. – № 1. – С. 44-59. – Бібліогр. с. 57. – Бібліогр. с. 57
 16. Рекомендації для закладів освіти щодо застосування норм Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих норм України щодо протидії булінгу (цькуванню)” від 18 грудня 2018 року № 2657-VIII : Лист Міністерства освіти і науки України від 29.01.2019 № 1/11-881 // Інформаційний збірник для освітян : Офіційний друк нормативних документів Міністерства. – 2020. – № 3. – С. 20. – ISSN 0130-8890
 17. Савицька, Оксана. Межа між конфліктом і булінгом: що потрібно знати / О. Савицька // Всеосвіта : Український освітній журнал. – 2019. – № 5. – С. 22-26.
 18. Сайчишин, Любов. Розуміємо одне одного. Профілактична програма тенінгових занять з метафорою для учнів 6-7-х класів / Л. Сайчишин // ТОВ “Видавнича група “Шкільний світ”. Психолог : Всеукраїнська газета для психологів, учителів, соціальних педагогів. – 2019. – № 5. – С. 40-42. – Бібліогр. с. 42. – Бібліогр. с. 42
 19. Усик, Світлана.Що таке булінг, його види і як з ним боротись / С. Усик // Безпека життєдіяльності : всеукраїнський науково-популярний журнал. – 2019. – N 10. -види булінгу : як запобігти булінгу
 20. Усик, Світлана.Що таке булінг, його види і як з ним боротись / С. Усик // Безпека життєдіяльності : всеукраїнський науково-популярний журнал. – 2021. – N 5. – С. 20
 21. Фандєєв, Олександр.Учити – небезпечно для здоров’я та життя / О. Фандєєв // Охорона праці. – 2019. – № 11. – С. 20-23. – ISSN 7437-7
 22. Фомічова, Олена. Наукові підходи до трактування поняття “булінг” в історико-педагогчній ретроспективі / О. Фомічова // РШ : науково-педагогічний журнал: видання ДАК . – 2019. – № 5/6. – С. 42-47. – Бібліогр. с. 46-47. – ISSN 0131-6788. – Бібліогр. с. 46-47
 23. Левківська, Галина. Що протиставити булінгу? / Г. Левківська // Освіта. – 2019. – 20-27 листопада, №№ 44-46. -с. 5.
 24. Матат, Дарина. Ліки від ненавісті / Д. Матат // Освіта України. – 2019. – 4 березня, № 9. -с. 11.- Зазнати булінгу можуть передусім особи, які суттєво відрізняються від інших. До групи ризику нерідко потрапляють діти із соціально незахищених сімей, а також – хто має проблеми зі здоров’ям.
 25. Увагу – протидії цькуванню // Освіта України. – 2019. – 18 лютого, № 7. -с. 4.- Покарання за булінг.
 26. Шулікін, Дмитро. Аспірантські стипендії, протидія булінгу і доступ до освіти / Д. Шулікін // Освіта України. – 2019. – 18 березня, № 11. -с. 6.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s