Слово, чому ти не твердая криця…Леся Українка- 150. Матеріали до виховної години

“…. Леся Українка якраз ота наша козирна карта, це наша козирна дама, яку ми маємо демонструвати на весь світ, показуючи, що так, ми завжди були європейською нацією” .

Оксана Забужко

25 лютого виповнюється 150 років з дня народження видатної української письменниці, перекладачки, фольклористки, громадської й культурної діячки Лесі Українки. В сучасній українській традиції вона входить до переліку найвідоміших жінок України. За словами професорки Могилянки Віри Агеєвої, Леся Українка стала культурною героїнею останньої чверті століття.


Леся Українка належить до когорти культурних діячів, які на своїх плечах «тримають» нашу культурну й національну будівлю. І в цьому плані її постать неймовірно важлива, адже вона цікава письменниця, та ще й письменниця-жінка.

Леся Українка залюбки «входила» в теми світової літератури й була на рівних із багатьма тогочасними авторами, навіть наважувалася полемізувати з ними та переступати межі прийнятного.


Інтелектуалка європейського рівня (котра володіла кільканадцятьма європейськими мовами й постійно поповнювала цей перелік) і надзвичайно сильна духом людина.


Леся Українка писала вірші впродовж всього свого життя. Не рахуючи поем і віршованих драматичних творів, вона написала біля 270 віршів. Перший з них написала, маючи всього дев’ять років, останній – у 40 років.


Важливим джерелом натхнення Лесі Українки були її подорожі, часто вимушені (з метою лікування) і спогади про них, а також музика. Відомо, що в зв’язку з хворобою письменниця не могла реалізувати себе як музикант, однак музика навіть попри це пронизує всю її літературну творчість. Вона чудово грала на фортепіано та навіть склала поетичну елегію своєму улюбленому інструментові, а з послідовності назв віршів циклу «Сім струн» створила уявний звукоряд.

Вона любила українські народні пісні, здійснила унікальні записи мелодій до них й співпрацювала з Миколою Лисенком, а головний герой її драми «Лісова пісня» має неабиякий хист до музики, бо магічною силою звуків сопілки здатен розбудити природу від зимового сну і причарувати лісову царівну Мавку… Леся Українка знала близько 500 народних пісень, написала роботу по фольклористиці «Купала на Волині». Леся і Климентій Квітка, були першими українськими фольклористами, хто почав записувати народні українські пісні на фонограф.


Леся Українка приділяла велику увагу перекладам творів світової літератури на українську мову. Вона вважала за необхідне ознайомити український народ з усім кращим, що створило людство в галузі мистецтва. На українську мову Леся Українка перекладала з польської, німецької, французької, англійської, італійської літератур. Вона перекладала ліричні пісні давнього Єгипту, обрядові гімни з найдавнішої індійської збірки Ріг-Веди, Гомера. «Я надіюся, що, може, як більше знатимуть українці чужу літературу, то, може, згине з нашої літератури отой невдалий дилетантизм, що так тепер панує в ній», писала Леся Українка.


Вона, фактично, стала одним із провідних літературних критиків на теренах Російської імперії. На замовлення петербурзького видання «Жизнь» Леся Українка готувала статті про найновіші твори Моріса Метерлінка, Гергарта Гауптмана, Генріка Ібсена й багатьох інших. Про ці тексти було відомо і відомо зараз переважно вузькому колу фахівців. Статті написано на такому інтелектуальному рівні, що будь-який сучасний дослідник може тільки позаздрити.


З грудня 2020, в Instagram та Facebook   діє #ПроєктЛУ до 150-річчя з дня народження Лесі Українки, започаткований за ініціативою викладачів комісії філологічних дисциплін, бібліотекарів та студентів Коледжу радіоелектроніки . Запрошуємо приєднатись усіх бажаючих: фотографуйтесь у образі героїв «Лісової пісні», записуйте вірші Лесі Українки у вашому виконанні і розміщуйте у Instagram (або в групі Бібліотека КРЕ у Viber), додаючи до публікації хештег #ПроєктЛУ.

бібліотека рекомендує

Косач-Квітка Лариса Петрівна (Леся Українка)

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s