Агатангел Кримський – геніальний історик, славіст, сходознавець, письменник, перекладач

15 січня виповнюється 150 років від дня народження Агатангела Кримського. «Найкращий кримський подарунок Україні» – так свого часу охарактеризували геніального історика, славіста, сходознавця письменника, перекладача, одного із фундаторів першої української Академії наук Агатангела Кримського.

Професор Катеринославського інституту народної освіти (нині – ДНУ ім. Олеся Гончара) Петро Єфремов у 1920-х роках у своїй статті «Агафангел Євфимович Кримський» писав: «Академік А.Є. Кримський – одна з найпоказніших постатей серед сучасних український діячів. Цілком справедливо ймення його ставлять поруч з Костомаровим, Кулішем, Драгомановим, Франком і Грінченком, беручи на увагу те, що в його особі ми маємо і поета, і белетриста, і публіциста, і літературного критика, і ученого. Та знають його взагалі мало».

Агатангел Кримський народився на Волині, мав кримсько-татарське, білоруське та польсько-литовське коріння ( дід належав до вихрещених кримських татар). Втім своє серце, праці та досягнення він віддав саме Україні.

У науковій полеміці із російськими вченими заперечував теорію про «колиску трьох братніх народів», відстоюючи думку про те, що українська мова вже в ХІ ст. існувала «як цілком рельєфна, певно означена, яскраво індивідуальна одиниця».


За це і постраждав – у 1941 році НКВД оголосив його «ідеологом українських націоналістів, який упродовж років очолював націоналістичне підпілля», висланий до кустанайської в`язниці у Казахстані.

70-річний Кримський, проживши лише трохи часу, помер у лазареті Кустанайської загальної тюрми № 7. Є версія, що смерть наступила внаслідок жорстоких тортур.

‼️Кримінальну справу Агатангела Кримського віднині можна прочитати онлайн – її оцифрував та виклав у Мережу Центральний державний архів громадських об’єднань України https://bit.ly/35LZEG5

Лише кілька вражаючих фактів про феноменального українського вченого, знищеного Радянським союзом.

У три роки Агатангел Кримський уже вмів читати. У п’ять – почав навчатися в училищі.

У 18 років досконало знав 8 мов, а до кінця життя – понад шістдесят ( у деяких джерелах пишуть – сімдесят вісім мов). Агатангел Кримський в одному з листів жартував: «легше буде сказати, яких мов я не знаю».

Принципово надавав перевагу в спілкуванні та роботі українській мові, хоча сам виріс у російськомовній сім`ї.

Агатангел Кримський мав багато освіт – починаючи від Острога, завершуючи московським Лазарєвським інститутом східних мов, отримав стипендію на навчальну подорож Ліваном та Сирією.

Цікаво, що Агатангел Кримський був таємно закоханий у Лесю Українку, але ці почуття не мали взаємності.

У Київ науковець повернувся під час правління гетьмана Скоропадського у 1918 році – отримав посаду вченого секретаря новоствореної Української академії наук. У Києві Кримський лишається і після приходу більшовиків – зберігає Академію від знищення, працює в Київському інституті, створює цілу школу орієнталізму в українській науці, пише низку цінних наукових праць, яких налічується до тисячі.

З 1921 року він також був директором Інституту української наукової мови.
Агатангел Кримський, не маючи ані краплини української крові, присвятив своє життя Українській національній ідеї, відродженню української науки та культури.

У Києві Кримський був творцем українського сходознавства. В Академії наук він також очолював історико-філологічний відділ, кабінет арабо-іранської філології, комісію словника живої мови, комісію історії української мови, діалектологічну та правописну комісії.

Вчений працював по 18 годин на добу. Крім наукових праць, Кримський видав три збірки поезій, написав перший в українській літературі філософський роман «Андрій Лаговський».

Агатангел Кримський – автор першої в світі історії арабської літератури в 5 томах, 4-томної «Історії Туреччини та її письменства» та «Історії Персії та її письменства», багатьох наукових досліджень. Творча спадщина Кримського-сходознавця складає 26 томів.

Ім’я Кримського міститься в затвердженому XVI сесією Генеральної Асамблеї ЮНЕСКО переліку видатних діячів світу.
Інформацію взято з матеріалів:

▪️Агатангел Кримський – феномен у європейській та українській культурі https://bit.ly/3bCR3Jw

▪️УІНП: 1871 – народився Агатангел Кримський, вчений-сходознавець https://bit.ly/3snZs9H

▪️Відкритий список: Кримський Агатангел Юхимович https://bit.ly/2XLYW78

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s