1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Факти. Історія. Основне про ВІЛ та СНІД

1 грудня 2019 року відзначається Всесвітній День боротьби зі СНІДом. Його мета – привернути увагу громадськості і нагадати суспільству, що ВІЛ/СНІД є однією з самих глобальних проблем людства. У Всесвітній день боротьби зі СНІДом, світ єднається заради життя!

ЮНІСЕФ повідомляє: при збереженні нинішніх тенденцій до 2030 року від СНІДу щодня будуть вмирати приблизно 80 підлітків. Згідно з прогнозом Дитячого фонду ООН, в період між 2018 і 2030 рік СНІД забере життя приблизно 360 000 підлітків https://t.co/lw1doqHrjT

Девіз цього року:  «Глобальна солідарність, спільна відповідальність»

Бібліотека КРЕ пропонує до вашої уваги виставку та публікацію до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом

Вперше цей день відзначався у 1988 році, на всесвітній зустрічі міністрів охорони здоров’я. Із того часу Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається щорічно 1 грудня.ВІЛ – інфекція – захворювання, що ослабляє імунітет людини, вражає переважно молодих людей віком від 18 до 27 років. Головними чинниками поширення ВІЛ серед молоді є вживання ін’єкційних наркотиків і незахищені статеві стосунки.

Заходи, що традиційно проводяться в цей день, традиційно відбуваються із символом – Червоною стрічкою. Її вигадав художник Франк Мур.
У 1991 році цей символ був використаний вперше. Тепер кожен, хто надягає Червону стрічку 1 грудня, висловлює свою надію на майбутнє без СНІДу.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я у світі з ВІЛ-інфекцією живе близько 37 мільйонів людей, серед яких 19,5 мільйонів отримують антиретровірусне лікування.

Україна залишається регіоном з високим рівнем поширення ВІЛ. За інформацією Об’єднаної програми Організації Об’єднаних Націй із ВІЛ/СНІД, близько 244 тисячі українців мають ВІЛ, з них приблизно 100 тисяч не знають про свою хворобу.

За оцінкою ВООЗ/ЮНЕЙДС Україна продовжує залишатись регіоном з високим рівнем поширення ВІЛ серед країн Центральній Європи та Східної Азії. Аналіз ситуації з ВІЛ/СНІДу свідчить про те, що контроль за епідемією здійснюється не в повній мірі: лише кожна друга ВІЛ-інфікована особа знає про свій позитивний статус і звертається до медичного закладу; відзначається високий відсоток позитивних результатів серед донорів крові, передусім первинних; не зменшується частка дітей з вродженою ВІЛ-інфекцією; набуває все більшу епідемічну значимість високо стигматизована група чоловіків, які мають секс з чоловіками. Особливо загрозливим є несвоєчасне звернення людей, які живуть з ВІЛ, за медичною допомогою, а відтак пізнє виявлення СНІДу та поєднаних форм ВІЛ/ТБ, що обумовлює високий рівень смертності серед хворих. Зазначене обґрунтовує висновок про відсутність комплексності у підходах, що поєднують профілактичні та лікувальні програми на державному і регіональному рівнях в єдину дієву систему протидії.

У 2020 році увага усього світу прикута до пандемії COVID-19.

«COVID-19 наочно продемонстрував, що під час будь-якої пандемії безпека всіх залежить від безпеки кожного. Щоб досягти успіху, необхідно надати допомогу всім, хто її потребує. Викорінення стигми та дискримінації, врахування інтересів населення та застосування підходів, заснованих на правах людини і гендерну рівність, – ось головні умови припинення пандемій ВІЛ і COVID-19», – йдеться у повідомленні ООН.

За словами Антоніу Гутерріша, Генсека ООН, у Всесвітній день боротьби зі СНІДом варто усім нам визнати, що «для того, щоб впоратися з COVID-19 і викорінити СНІД, всі члени міжнародного співтовариства повинні діяти в дусі солідарності і нести відповідальність спільно».

Факти та цифри про СНІД у світі:

26 млн людей отримували лікування в рамках антиретровірусної терапії станом на кінець червня 2020 року.

Станом на 2019 рік у світі зареєстровано 38 млн осіб, що живуть з ВІЛ.

Кількість людей, які померли від супутніх СНІДу хвороб, склала 690 тис. (2019 р.)

75,7 млн осіб заразилися ВІЛ з початку епідемії. (2019 г.)

Люди, що живуть з ВІЛ:

У 2019 кількість людей, що живуть з ВІЛ, становило 38 млн осіб:

36,2 млн дорослих;

1,8 млн дітей (віком 0-14 років).

У 2019 р. 81% всіх людей, що живуть з ВІЛ, знали свій статус. Близько 7,1 млн людей не знали про те, що вони живуть з ВІЛ.

Люди, що отримують лікування:

У 2019 доступ до антиретровірусної терапії мали 25,4 мільйона осіб, в порівнянні з 6,4 мільйона в 2009 році.

Нові випадки зараження ВІЛ-інфекцією:

Кількість нових випадків зараження ВІЛ скоротилося на 40% в порівнянні з 1998 роком, коли цей показник досяг пікового значення.

Жінки:

Щотижня приблизно 5500 молодих жінок у віці 15-24 років заражаються ВІЛ.

У країнах Африки на південь від Сахари п’ять з шести нових випадків інфікування серед підлітків у віці 15-19 років припадає на дівчаток. Вірогідність зараження ВІЛ для молодих жінок у віці 15-24 років в два рази вище, ніж для чоловіків.

Туберкульоз:

Туберкульоз є основною причиною смертності серед людей, що живуть з ВІЛ, на нього припадає близько однієї третини випадків смерті, пов’язаних зі СНІДом.

Джерело: Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України

Історія

Перші випадки СНІДу діагностували у 1981 р. у США. Офіційно ВІЛ був виділений та ідентифікований у 1983 р. французськими вченими на чолі з Л. Монтеньє в Пастерівському інституті в Парижі (одночасно з американськими вченими з Національного інституту здоров’я на чолі з Р. Галло).

 • З моменту виявлення першого у світі хворого на СНІД серед науковців не вщухають суперечки з приводу того, як саме виникла ця хвороба.
 • Однозначної відповіді немає, є лише гіпотези.
 • Першу з них висловив американський дослідник Б. Корбетт більш ніж 20 років тому. Він вважає, що ВІЛ початково потрапив у кров людини від шимпанзе під час поділу туші чи через укус тварини, і для цієї версії є серйозні аргументи. Один з них – у крові шимпанзе знайдено вірус, який, потрапивши в людський організм може викликати хворобу, схожу на СНІД.
 • Інший дослідник, професор Р. Гері, вважає, що СНІД є набагато старшим (від 100 до 1000 років), намагаючись підтвердити цю версію тим, що на початку ХХ ст. угорський лікар Капоші    діагностував рідкісне злоякісне новоутворення, яке свідчило про наявність у хворого вірусу імунодефіциту.
  Більшість науковців вважають батьківщиною СНІДу Центральну Африку.
 • Є версія, що вірус утворився під впливом радіаційного фону в районах Африки, які багаті на поклади урану.
 • Існує версія Е. Хупероу, що вірус з’явився внаслідок помилки  науковців під час створення вакцини поліомієліту у 50-х р. минулого століття. Для виробництва цієї вакцини використовували печінку шимпанзе.
 • І, нарешті, остання з відомих версій – ВІЛ був створений у результаті генно-інженерних маніпуляцій, у процесі розробки чергового типу зброї. Ця версія не доведена, але й не спростована.

Часто плутають поняття ВІЛ і СНІД. Але треба розуміти, що СНІД (синдром набутого імунодефіциту) є наслідком потрапляння в організм ВІЛ (вірусу імунодефіциту людини). А вірус цей має жахливі властивості. Потрапляючи в кров’яну клітину, він робить з неї потвору, яка втрачає здатність захисту, розмножує такі самі віруси і знищує усі захисні клітини. Кров нема кому рятувати від мікробів. Внаслідок цієї руйнівної роботи організм стає беззахисним перед найменшою інфекцією. Саме тоді ставлять діагноз: СНІД.

Інкубаційний період переходу від потрапляння в організм ВІЛ до СНІДу може тривати від 2 – 3 тижнів до 9 років. З потраплянням у організм людини ВІЛ у аналізі крові, як правило, фіксується ВІЛ-позитивна реакція.

Кожен з нас не має права ігнорувати проблему ВІЛ/СНІДу і вважати, що вона його ніколи не торкнеться.
Можливо, знання про достовірні факти вплинуть на зниження ризику захворіти на ВІЛ/СНІД. 
Тож давайте не будемо нехтувати найдоступніші засоби захисту та поради кваліфікованих спеціалістів. Цінуймо життя!

Зупинимо СНІД – поки він не зупинив нас

Саме це явище перевіряє нас на стійкість, людяність, виваженість та мудрість. І ще на відповідальність щодо власного життя та життя тих, хто поруч, хто прийде після нас. Адже молоді люди часто вважають, що ризик «взагалі» високий, а для нього «особисто» несуттєвий.

Молодість – це час відкриття нових обріїв, пора іспитів, спроб освоєння нового досвіду і виявлення межі своїх можливостей і разом з тим – це дуже небезпечний час.

Та для того, щоб вберегтись від небезпечних спокус – треба мати все ж таки здоровий глузд і любов до життя та врешті-решт до себе.

Основне про ВІЛ та СНІД

Дізнайтеся основне про ВІЛ та СНІД

 Дізнайтеся основні факти про ВІЛ, зокрема про те, як він поширюється, як захистити себе та як жити активно та продуктивно, якщо у вас позитивний результат тесту.

+ Що таке ВІЛ

Це – вірус імунодефіциту людини. ВІЛ впливає на імунну систему, зокрема, на Т-клітини або CD4-клітини, які ведуть боротьбу з інфекціями. Простіше кажучи, вірус знищує Т-клітини, у результаті чого імунна система людини з ВІЛ, при відсутності лікування, не в змозі боротися з хворобами та інфекціями.

+ Що таке СНІД

СНІД – це синдром набутого імунодефіциту. СНІД спричинений ВІЛ і є пізньою стадією інфекції. Людина може протягом багатьох років жити з вірусом імунодефіциту людини, при цьому не відчуваючи жодних симптомів.

Коли, під впливом ВІЛ, відбулася руйнація великої кількість Т-клітин, організм людини втрачає можливість опиратися інфекціям та хворобам, у людини можуть діагностувати СНІД.

Хвороба, спричинена вірусом імунодефіциту людини – ВІЛ, призводить до смертельної хвороби – синдрому набутого імунодефіциту людини (СНІД).

+ Як передається ВІЛ

ВІЛ передається через такі рідини організму:

 • Кров
 • Передеякулят (передсім’яна рідина)
 • Сперма
 • Грудне молоко
 • Вагінальна рідина
 • Слизова анального отвору

Коли Ви займаєтеся сексом з ВІЛ-позитивною людиною (інфікованою ВІЛ), вірус може потрапити в організм через піхву, анус, пеніс або (зрідка) невеликі травми у ротовій порожнині. Пошкодження слизової оболонки та шкіри, спричинені захворюваннями, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ), такими як герпес, сифіліс або гонорея, значно полегшують потрапляння ВІЛ в організм.

Якщо Ви споживаєте наркотики шляхом ін’єкцій, ВІЛ може передаватися у випадку контакту Вашої крові з кров’ю іншої людини через спільне використання шприців чи голок.

ВІЛ може передаватися від матері до дитини під час вагітності або через грудне молоко.

У поодиноких випадках, медичні працівники, працівники поліції та рятівної служби можуть мати ризик інфікування при контакті з кров’ю. Завдяки ефективному скринінгу, інфікування ВІЛ під час переливання крові або донорстві органів трапляється надзвичайно рідко.

ВІЛ НЕ передається через такі рідини організму:

 • Слина
 • Блювотиння
 • Фекалії
 • Виділення з носа
 • Сльози
 • Піт
 • Сеча

+ Як запобігти інфікуванню

Немає жодних лікувальних засобів або вакцини, за допомогою яких можна було б повністю вилікуватись від ВІЛ. Проте, ВІЛ піддається лікуванню і профілактиці.

Ось як Ви можете звести до мінімуму ризик інфікування:

Використовуйте презервативи: Якщо ви сексуально активна людина, завжди використовуйте презерватив під час вагінального та/або анального сексу.

Утримуйтесь від випадкових сексуальних контактів та/або зменште кількість сексуальних партнерів: Якщо у вас буде менше сексуальних партнерів, ризик зараження ВІЛ-інфекцією або іншими ЗПСШ буде нижчим.

Пройдіть тест на ВІЛ разом з Вашим партнером.

Пройдіть тест на інші ЗПСШ: Наявність захворювань, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ), таких як хламідіоз, герпес, гонорея або сифіліс, збільшує ризик зараження ВІЛ. У випадку багатьох ЗПСШ немає очевидних симптомів.

+Симтоми

У багатьох ВІЛ-інфікованих людей не проявляються жодні симптоми аж до пізніх стадій захворювання. Насправді, вірус може жити в Вашому організмі впродовж аж 10 років, або й більше, не викликаючи жодних очевидних проявів. Надмірна втома, діарея, нудота, блювота, лихоманка та виснаження можуть бути серед симптомів, які хворі відчувають на пізніх стадіях – коли хвороба вже прогресувала. Ці симптоми зазвичай викликані опортуністичними інфекціями, з якими ослаблена імунна система не змогла боротись.

Протягом перших 2-х тижнів – 30 днів після зараження, дехто може відчувати гострі симптоми, схожі на симптоми грипу. Важливо пам’ятати, що не кожна інфікована людина відчуває ці симптоми.

+Якщо людина ВІЛ позитивна

Хоча ВІЛ-інфекція і є серйозним захворюванням, важливо пам’ятати, що вона цілком піддається лікуванню. Багато людей, що живуть з ВІЛ, проживають довге, активне і продуктивне життя. ВІЛ більше не є “смертним вироком”. У 1995 році з’явились ліки, відомі як антиретровірусна терапія (АРТ), які допомагають ефективно боротися з цією хворобою. Власне, ця терапія є настільки ефективною, що в організмі людей, які регулярно та систематично приймають ліки, концентрація вірусу настільки незначна, що її навіть неможливо виявити.

Якщо у вас ВІЛ-позитивний статус, Ви можете отримати потрібну медичну та психологічну допомогу. Лікування ВІЛ-інфекції в Україні є безкоштовним та надається у спеціалізованих закладах охорони здоров’я в кожному з регіонів України.

Перейдіть за посиланням щоб дізнатися адреси державних закладів охорони здоров`я, які надають АРТ.

+ ВІЛ та вагітність

Коли ви живете з ВІЛ, ви можете народити здорову дитину. Коли вам ставлять діагноз під час вагітності, слід якомога швидше розпочати лікування. Коли ви вже перебуваєте на лікуванні, вам слід регулярно продовжувати лікування. Плацента захищає вашу майбутню дитину від зараження ВІЛ. Народження та годування груддю потенційно можуть становити ризик вертикальної передачі (від матері до дитини). Однак, якщо вірус придушений і не виявляється, шанси значно зменшуються.
Якщо ваше вірусне навантаження не виявляється, ви можете народжувати вагінально або природним шляхом. Якщо на момент зачаття ваше вірусне навантаження ще не виявляється (поки що), вам, ймовірно, порадять кесарів розтин. Після пологів ваша дитина отримуватиме ПКП (постконтактну профілактику) протягом 4 тижнів, щоб переконатись, що ВІЛ не передасться, і буде протестована на ВІЛ. Важливо, щоб кожен крок був ретельно обговорений з вашим лікарем.

Джерело: https://freehivtest.org.ua/uk/hiv-basics-uk/

У жовтні 2020 року в Україні офіційно зареєстровано 1 244 нових випадки ВІЛ-інфекції, у 268 пацієнтів діагностовано СНІД, а 160 людей померли від СНІДу.Шляхи інфікування ВІЛ в Україні у жовтні 2020 року:🔹гетеросексуальний — 660;🔹гомосексуальний — 37;🔹парентеральний — 540;🔹вертикальний — 130;🔹невідомий — 5.‼️Нагадуємо, PrEP — доконтактна профілактика, яка запобігає передаванню ВІЛ. Вона рекомендована всім, хто має високий ризик інфікуватися вірусом імунодефіциту людини.Україна — одна із 68 країн світу, що запровадили PrEP для профілактики ВІЛ-інфекції. Національна програма доконтактної профілактики (PrEP) покликана зменшити рівень захворюваності на ВІЛ в Україні.Докладніше про PrEP і профілактику ВІЛ читайте на сайті #ЦГЗ: https://bit.ly/36kMxLr.#phcua_AIDS

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s