«І всі мої думки на Україні…»165-річчя від дня народження Дмитра Івановича Яворницького

«Якби ви знали, як я люблю своє Запорожжя і його сердечних сіромах!.. Люблю тому, що не знаходжу ніде іншої втіхи, люблю тому, що там є широкий простір для моєї привільної натури, люблю тому, що в чистих річкових водах своєї України бачу сумний образ своєї особи»

(Д. І. Яворницький)

Дмитро Іванович Яворницький – видатний український історик, археолог, народознавець, фольклорист, етнограф, археолог, археограф, лексикограф, краєзнавець, громадський діяч – людина енциклопедичних знань і величезної працездатності. найяскравіший дослідник історії українського козацтва. Засновник Січеславського (Дніпропетровського)історико-культурного музею, де за тридцять років зібрав понад 80 тис. експонатів. Один з перших в Україні організаторів музейної та архівної справ. 

Його ще за життя називали “характерником” та “Нестором Запорожжя”. Вченому вдалося змінити погляди цілого покоління українців на власну історію і повернути героїчні сторінки козацтва в пам`ять народу.

165 років тому, 6 листопада 1855-го, під Харковом у бідній, але з шляхетним корінням родині народився майбутній український історик, дослідник козацтва, археолог, етнограф, письменник, академік АН УРСР Дмитро Яворницький (1855-1940). За часи Російської імперії він був чи не єдиним дослідником історії Запорізької Січі.

Що варто знати про Дмитра Яворницького

• Заради історії козацтва, якою захопився у дитинстві, покинув навчання у духовній семінарії, та вступив до Харківського університету на історико-філологічний факультет, а потім там викладав.
• З 1882 року усі свої гроші вкладав в археологічні експедиції степами України в пошуках козацьких артефактів, збирав матеріали для магістерської дисертації з історії Запорізької Січі.
• За пропаганду волелюбного козацького життя Яворницького позбавили права працювати в університеті.
• За порадою друзів він поїхав до Петербургу, працював учителем історії та літератури. У цей період опублікував 56 статей і 7 монографій на тему козацтва.
• За популяризацію української старовини Яворницького вислали до Ташкенту.
• Він дружив з художником Іллею Рєпіним. Саме Яворницького в образі писаря художник зобразив на картині «Запорожці пишуть листа турецькому султану».
• Омріяну магістерську дисертацію «Історія запорізьких козаків» він захистив при Казанському університеті у 1901 році.
• Здобуті істориком під час археологічних розкопок в районі Дніпровських порогів матеріали були експоновані на 13-му Археологічному з’їзді в Катеринославі.
• У 1902 році Яворницький очолив крайовий історичний музей Катеринослава, основою експозиції якого й досі залишається колекція історика з понад 75 тисяч цінних експонатів.
• З 1918-го Яворницький викладає у Катеринославському університеті й очолює науково-дослідною кафедрою українознавства.
• У 1925 році його він керує розкопками на території розбудови Дніпрогесу. Відомо, що історик виступав проти будівництва цієї споруди, вважаючи, що затопленням земель свідомо знищується українська історія.
• У 1933-му історика звинуватили у «буржуазному націоналізмі» і позбавили академічної пенсії. Але йому вдалось уникнути арешту та розстрілу.
• Помер Яворницький у віці 84 років 5 серпня 1940-го. За його заповітом, на похороні грав гопак.

Бібліотека КРЕ запрошує переглянути виставку «І всі мої думки на Україні…» до165-річчя від дня народження Дмитра Івановича Яворницького та ознайомитись з його історичною спадшиною

Дмитро Іванович Яворницький, здобувши освіту на історико-філологічному факультеті Харківського університету (1877 – 1881), близько 60 років невтомно працював на ниві вітчизняної науки і культури, вніс неоціненний вклад у розвиток історії, археології, етнографії, фольклористики, археографії, мовознавства, української художньої літератури (писав вірші й прозові твори). Різнобічний талант, природна обдарованість і неймовірна працелюбність цієї людини вражали сучасників. Творча діяльність Д. І. Яворницького складає цілу епоху в історії української науки і культури. Його творчий доробок воістину велетенський: він опублікував понад 200 праць, в тому числі 50 окремих книг (історичних досліджень, збірників документів, художніх творів, нарисів тощо).

908(477.63)
Я22
Яворницький Дмитро Іванович
Дніпрові пороги: географічно-історичний нарис / Д. І. Яворницький. – Дніпропетровськ: Промінь, 1989. – 139 с.
Книга відомого українського історика, етнографа і археолога, академіка Д. І. Яворницького є результатом багатолітньої роботи по дослідженню унікального явища природи – Дніпровських порогів.
908(477.63)”17/18″(093)
Я22
Яворницький Дмитро Іванович
До історії степової України / Д. І. Яворницький. – Дніпропетровськ: Січ, 2004. – 443 с.
До книги увійшли унікальні документи минулого, які опрацював видатний вчений Д. І. Яворницький. Цей яскравий, різноманітний матеріал дає змогу глибше зрозуміти політичні та економічні стосунки, що склалися між різними верствами населення.
908(477.63)”17/18″(093)
Я22
Яворницький Дмитро Іванович
Запорожжя… / Д. І. Яворницький. – Київ: Веселка, 1995. – 447 с.: іл.
Праця видатного історика Д. І. Яворницького розповідає про поїздки автора по місцях колишньої Запорозької Січі. При перевиданні цієї унікальної пам’ятки, яка вперше після 1888 року виходить у світ, максимально збережено мовну специфіку та повністю подано ілюстративний матеріал.
94(477.64)(092)
Я22
Яворницький Дмитро Іванович
Іван Дмитрович Сірко, славний кошовий отаман війська запорозьких низових козаків / Д. І. Яворницький. – Дніпропетровськ: Промінь, 1990. – 190 с.: іл.
Праця Д. І. Яворницького присвячена дослідженню життя і подвигів легендарного кошового отамана Запорозької Січі Івана Дмитровича Сірка.
94(477.64)”16/17″
Я22
Яворницький Дмитро Іванович
Історія запорозьких козаків: У 3-х т. Т.1. / Д. І. Яворницький. – Київ: Наукова думка, 1990. – 578 с.
94(477.64)”1450/94(477.64)”1450/1686″
Я22
Яворницький Дмитро Іванович
Історія запорозьких козаків:
У 3-х т. Т.2. / Д. І. Яворницький. – Київ: Наукова думка, 1990. – 578 с.
Тритомна «История запорожских козаков» видатного українського історика, етнографа і фольклориста, археолога, письменника, лексикографа, академіка АН УРСР Д. І. Яворницького (1855 – 1940), надрукована в 1892 – 1897 рр., є однією з найцінніших пам’яток вітчизняної дореволюційної історіографії, важливим джерелом для вивчення історії українського козацтва.
908(477.63-21)
Я22
Яворницкий Дмитрий Иванович
История города Екатеринослава / Д. И. Яворницкий. – Дніпропетровськ: Січ, 1996. – 277 с.
Це друге видання нарису Д. І. Яворницького про заснування міста Катеринослава (тепер Дніпропетровськ) та його історію, яка охоплює період із 70-х років XVIII століття до початку 30-х років XX століття. У додатку подано «Усну оповідь колишнього запорожця Микити Коржа».

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=374823857275782&id=107428730681964

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s