«Якби ви знали, як я люблю своє Запорожжя і його сердечних сіромах!.. Люблю тому, що не знаходжу ніде іншої втіхи, люблю тому, що там є широкий простір для моєї привільної натури, люблю тому, що в чистих річкових водах своєї України бачу сумний образ своєї особи»
(Д. І. Яворницький)
Дмитро Іванович Яворницький – видатний український історик, археолог, народознавець, фольклорист, етнограф, археолог, археограф, лексикограф, краєзнавець, громадський діяч – людина енциклопедичних знань і величезної працездатності. найяскравіший дослідник історії українського козацтва. Засновник Січеславського (Дніпропетровського)історико-культурного музею, де за тридцять років зібрав понад 80 тис. експонатів. Один з перших в Україні організаторів музейної та архівної справ.
Його ще за життя називали “характерником” та “Нестором Запорожжя”. Вченому вдалося змінити погляди цілого покоління українців на власну історію і повернути героїчні сторінки козацтва в пам`ять народу.
165 років тому, 6 листопада 1855-го, під Харковом у бідній, але з шляхетним корінням родині народився майбутній український історик, дослідник козацтва, археолог, етнограф, письменник, академік АН УРСР Дмитро Яворницький (1855-1940). За часи Російської імперії він був чи не єдиним дослідником історії Запорізької Січі.
Що варто знати про Дмитра Яворницького
• Заради історії козацтва, якою захопився у дитинстві, покинув навчання у духовній семінарії, та вступив до Харківського університету на історико-філологічний факультет, а потім там викладав.
• З 1882 року усі свої гроші вкладав в археологічні експедиції степами України в пошуках козацьких артефактів, збирав матеріали для магістерської дисертації з історії Запорізької Січі.
• За пропаганду волелюбного козацького життя Яворницького позбавили права працювати в університеті.
• За порадою друзів він поїхав до Петербургу, працював учителем історії та літератури. У цей період опублікував 56 статей і 7 монографій на тему козацтва.
• За популяризацію української старовини Яворницького вислали до Ташкенту.
• Він дружив з художником Іллею Рєпіним. Саме Яворницького в образі писаря художник зобразив на картині «Запорожці пишуть листа турецькому султану».
• Омріяну магістерську дисертацію «Історія запорізьких козаків» він захистив при Казанському університеті у 1901 році.
• Здобуті істориком під час археологічних розкопок в районі Дніпровських порогів матеріали були експоновані на 13-му Археологічному з’їзді в Катеринославі.
• У 1902 році Яворницький очолив крайовий історичний музей Катеринослава, основою експозиції якого й досі залишається колекція історика з понад 75 тисяч цінних експонатів.
• З 1918-го Яворницький викладає у Катеринославському університеті й очолює науково-дослідною кафедрою українознавства.
• У 1925 році його він керує розкопками на території розбудови Дніпрогесу. Відомо, що історик виступав проти будівництва цієї споруди, вважаючи, що затопленням земель свідомо знищується українська історія.
• У 1933-му історика звинуватили у «буржуазному націоналізмі» і позбавили академічної пенсії. Але йому вдалось уникнути арешту та розстрілу.
• Помер Яворницький у віці 84 років 5 серпня 1940-го. За його заповітом, на похороні грав гопак.
Бібліотека КРЕ запрошує переглянути виставку «І всі мої думки на Україні…» до165-річчя від дня народження Дмитра Івановича Яворницького та ознайомитись з його історичною спадшиною

Дмитро Іванович Яворницький, здобувши освіту на історико-філологічному факультеті Харківського університету (1877 – 1881), близько 60 років невтомно працював на ниві вітчизняної науки і культури, вніс неоціненний вклад у розвиток історії, археології, етнографії, фольклористики, археографії, мовознавства, української художньої літератури (писав вірші й прозові твори). Різнобічний талант, природна обдарованість і неймовірна працелюбність цієї людини вражали сучасників. Творча діяльність Д. І. Яворницького складає цілу епоху в історії української науки і культури. Його творчий доробок воістину велетенський: він опублікував понад 200 праць, в тому числі 50 окремих книг (історичних досліджень, збірників документів, художніх творів, нарисів тощо).

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=374823857275782&id=107428730681964