130 років від дня народження Бориса Леонідовича Пастернака

10 лютого 1890 року в Москві з’явився на світ один з найбільших поетів XX століття – Борис Пастернак. Він міг стати талановитим музикантом або філософом, але тяга до слова перемогла в ньому все інше і визначила його особистість. «Пастернак – це суцільне навстіж», – писала Марина Цвєтаєва. Вірші поета б’ють з розмаху, а з портретних фотознімків дивиться на нащадків пронизливий погляд.

Борис Пастернак став другим після Буніна російським письменником, який удостоївся Нобелівської премії з літератури, але великий успіх обернувся суворої цькуванням.

У лютому (в якому «дістати чорнила і плакати»), напередодні 130-річчя від дня народження Бориса Пастернака ми  згадуємо факти про життя і творчість видатного поета і прозаїка.

 

Борис Леонідович Пастернак народився в Москві в інтелігентній
єврейській сім’ї.

Батьки Бориса Пастернака

Батько Бориса Пастернака – художник, академік Петербурзької Академії мистецтв Леонід Осипович (Ісаак Йосипович) Пастернак. Мати – піаністка Розалія Ісідорівна Пастернак (уроджена Райиа Кауфман). До заміжжя вона була професором Одеського відділення Імператорського російського музичного суспільства.

Міг іменуватися по-іншому

В феврале исполняется 130 лет со дня рождения Бориса Пастернака. Вот 11 неизбитых фактов о нем
Борис і його брат Олександр. Портрет пензля батька, Леоніда Пастернака.© Leonid Pasternak / commons.wikimedia

 

Виявляється, поет міг бути нам відомий як Борис Аврумович або (навіть Ісаакович) Постернак. Справа в тому, що його батька – живописця Леоніда Йосиповича Пастернака – за документами звали Аврум Іцхок-Лейб (ще один варіант – Ісаак). А прізвище діда письменника писалася через букву «О» – Йосип Ківовіч Постернак.

У 1903 році юнак впав з коня і зламав ногу. Через це Пастернак на все життя залишився кульгавим, хоча і приховував як міг своє каліцтво.

Борис стає учнем П’ятої Московської гімназії в 1905 році. Він продовжує займатися музикою і пробує писати твори сам. Крім цього майбутній поет займається живописом.

Написав сонату, але відмовився від кар’єри музиканта

В феврале исполняется 130 лет со дня рождения Бориса Пастернака. Вот 11 неизбитых фактов о нем
© East News

Сім’я Бориса Пастернака була творчою. У будинку часто збиралися музиканти, художники, письменники, ріс він у творчій атмосфері. Двері їхнього будинку завжди були відкриті для творчої інтелігенції. Тут бували відомі художники Ісаак Левітан, Василь Полєнов, Михайло Нестеров, Микола Ге. У будинку збиралися композитори і влаштовувалися музичні вечори, на яких бували Сергій Рахманінов і Олександр Скрябін.

Під впливом останнього в 13 років майбутній поет захопився музикою. Пастернак займався нею 6 років. Збереглися навіть 3 його твори: дві прелюдії і соната для фортепіано. Після закінчення гімназії Пастернак готувався до іспитів в Московську консерваторію. Однак після коливань відмовився від кар’єри музиканта – «вирвав геть із себе музику, як розлучаються з найдорожчим».

Відмовився від диплома

У 1908 році вступив на юридичне відділення історико-філологічного факультету Московського університету (згодом перевівся на філософське). Тут під керівництвом Г.Г.Шпета Пастернак знайомиться з феноменологією Е. Гуссерля.   У 1913 році він закінчив університет з дипломом 1-го ступеня, ось тільки за документом так і не з’явився.

Міг стати німецьким філософом

В феврале исполняется 130 лет со дня рождения Бориса Пастернака. Вот 11 неизбитых фактов о нем

 

Влітку 1912 року вивчав філософію в Марбурзькому університеті в Германії у глави неокантіанської школи професора Германа Когена. Побачивши в Пастернаку талант, вчитель настійно радив йому продовжити кар’єру філософа в Німеччині.

 

Служив гувернером

Дома друзей и муз. Гид по Москве Бориса Пастернака
Будинок генерала Орлова: де Пастернак  працював як гувернер сина  Філіпа Моріца 
Вулиця Пречистенка, будинок 10 а.

У 1915 році Борис Пастернак влаштувався    на роботу в сім’ю Моріца Філіпа, господаря галантерейної крамниці, – він був гувернером його сина, «славного і причепливої хлопчика». Той згодом згадував, що поет дуже захоплююче розповідав предмети і завжди намагався все пояснити учневі просто і ясно, будь то фізика, історія чи література.

 

Перші несміливі віршовані досліди припали на 1909, але тоді Пастернак не надавав їм значення. Після випуску примкнув до «Мусагетам», потім до футуристичної об’єднанню «Центрифуга». Після революції лише підтримував зв’язок з «ЛЕФом», проте сам більше ні в які гуртки не вступав.

Перша збірка виходить в 1916 році і називається «Поверх бар’єрів».

У 1921 році родина Бориса Леонідовича емігрує до Берліна. Після цього поет активно підтримує зв’язок з усіма творчими діячами, що покинули країну . Рік потому він одружується на Євгенії Лур’є. У них народився син Євген. Тоді ж виходить книга віршів «Сестра моя – життя». У двадцяті роки вийшов ще ряд збірок, з’являються перші досліди в прозі. Наступне десятиліття присвячено роботі над автобіографічними нарисами «Охоронна грамота».

Побився з Єсеніним

Сергій Єсенін не любив вірші Бориса Пастернака. Одного разу в редакції журналу «Червона новина» поети не на жарт зчепилися і побилися. Точна причина бійки невідома, а ось як все відбувалося, змальовував Валентин Катаєв: «Королевич [Єсенін] зовсім по-селянськи однією рукою тримав інтелігентного мулата [Пастернака] за грудки, а інший намагався дати йому в вухо, в той час як мулат – по ходячому висловом тих років, схожий одночасно і на араба, і на його коня, – з палаючим обличчям, в піджаку з відірваними гудзиками з інтелігентної невмілістю ловчих намагався  ткнути королевича кулаком в щелепу, що йому ніяк не вдавалося ».

Мав довгий епістолярний роман з Мариною Цвєтаєвою

В феврале исполняется 130 лет со дня рождения Бориса Пастернака. Вот 11 неизбитых фактов о нем

У 1922 році Пастернак прочитав «Версти» Марини Цвєтаєвої і був у захваті. Він написав поетесі в Прагу про свої враження, і Марина, яка завжди відчувала себе самотньою, відповіла. Так почався довгий епістолярний роман, духовний союз і безмежна любов двох геніальних людей. «Заспокойся, моя безмірно улюблена, я тебе люблю абсолютно шалено …» – запевняв Пастернак в одному з листів до Марини. А вона писала про нього палкі, повні болю і ніжності вірші:

Придешь без стука ты на помощь,

Как ангел дочери моей.

Ты все, что с нами было, помнишь,

Мой самый близкий из людей…

Тривало це листування аж до 1935 року, і за цей час Борис і Марина жодного разу не зустрілися. Він був одружений, вона – заміжня, і їх роман то згасав, то спалахував з новою силою.

Їх зустріч відбулася в 1935 році в Парижі на конгресі письменників, але стала, за словами Марини, «Незустріч». Цвєтаєва завжди мучилася від невлаштованості, її сім’я страждала від бідності і навіть злиднів. Пастернак же в той час був обласканий увагою і пошаною, був захоплений своєю новою дружиною. Зал аплодував йому стоячи, а Марина була всього лише скромним свідком цього успіху. Коли вони опинилися поруч, стало ясно, що говорити їм, власне, нема про що. Несвоєчасність завжди драматична.

Саме в тридцяті роки Пастернак отримує визнання. У середині десятиліття з’являється книга «Друге народження», в якій Борис Леонідович пробує писати в дусі радянської епохи.

У 1932 році розлучається з Лур’є і одружується з Зінаїдою Нейгауз. Через п’ять років у пари народжується син, названий на честь дідуся Леонідом.

Спочатку ставлення радянської влади і зокрема Йосипа Сталіна до поета було прихильним.

Заступився за Ахматову

В феврале исполняется 130 лет со дня рождения Бориса Пастернака. Вот 11 неизбитых фактов о нем

© Зібрання сім’ї Пастернаків / russiainphoto  

У 1934 році в будинку поета пролунав несподіваний дзвінок. На дроті був Йосип Сталін. Що саме говорив генсек поетові, до сих пір достеменно невідомо. Але суть в тому, що, коли Сталін запитав Пастернака про опального Осипа Мандельштама, Борис Леонідович лише щось промимрив. Така відповідь не сподобалась Сталіну, і він дорікнув поета в тому, що той погано відстоює своїх друзів.

Пастернак картав себе за цю історію. Проте рік потому йому знову випала можливість заступитися за друга – на цей раз за Анну Ахматову. Пастернаку вдалося домогтися звільнення з в’язниці Миколая та Льва Гумільових (чоловік і син Ахматовой). Він писав Сталіну з проханням звільнити чоловіка і сина поетеси. Через кілька днів їх відпустили.

 Він також відправляє вождю збірку віршів і присвячує йому два твори.

Однак ближче до сорокових радянська влада змінює свою милість.

У сорокових роках перекладає зарубіжну класику – твори Шекспіра, Гете та інших. Цим і заробляє на життя.

Закохався в Грузію

В феврале исполняется 130 лет со дня рождения Бориса Пастернака. Вот 11 неизбитых фактов о нем
Паоло Яшвілі та інші видатні діячі мистецтва Грузії. Тбілісі, 1923 рік. © wikipedia

Перший інтерес до Грузії у Пастернака проявився в 1917 році – тоді він написав вірш «Пам’яті демона». У 1930 році в Москву приїхав грузинський поет Паоло Яшвілі. Вони познайомилися з Пастернаком, і через рік той разом з близькими приїхав в Тифліс на запрошення Яшвілі. Там письменник зблизився з багатьма діячами мистецтва. Їх дружба тривала довгі роки протягом усього життя.

Три місяці Пастернак провів у Грузії, зріднився з її самобутньою культурою, захопився історією і прикипів душею до цього місця. Пізніше він стане писати захоплені вірші про цю кавказьку країну, організовувати вечори грузинської поезії, перекладати твори грузинських літераторів.

Письменник навіть вважав Грузію своєю другою батьківщиною, це місце було близьке йому за духом і стало одним з головних в його житті. «… Ось закінчив я, залишиться життя моя, … і що в ній було головного, основного? Приклад батьківської діяльності, любов до музики і А. Н. Скрябіна, дві-три нових ноти в моїй творчості, російська ніч в селі, революція, Грузія », – писав Пастернак вдові поета Тиціана Табідзе.

Вершина творчості Пастернака – роман «Доктор Живаго» – створювався десять років, з 1945 по 1955. Однак батьківщина заборонила друкувати роман, тому «Доктор Живаго» був опублікований закордоном – в Італії в 1957 році. 

1958 – Пастернак отримав за «Доктора Живаго» Нобелівську премію.

Відмовився від Нобелівської премії

В феврале исполняется 130 лет со дня рождения Бориса Пастернака. Вот 11 неизбитых фактов о нем
З телеграмою про вручення Нобелівської премії.

Опис життя російської інтелігенції на тлі драматичних подій століття приніс літератору Нобелівську премію. Однак він був змушений відправити у Шведську академію лист з відмовою її прийняти – «в силу того значения, которое получила присужденная мне награда в обществе, к которому я принадлежу ».

Справа в тому, що за «Доктора Живаго» Бориса Пастернака виключили зі Спілки письменників, лунали навіть вимоги висилки поета з країни.

В феврале исполняется 130 лет со дня рождения Бориса Пастернака. Вот 11 неизбитых фактов о нем
Борис Пастернак пише листа подяки до Нобелівського комітету.

Я пропал, как зверь в загоне.
Где-то люди, воля, свет,
А за мною шум погони,
Мне наружу ходу нет,

– писав Пастернак в своєму вірші «Нобелівська премія». Але він до останнього вірив в те, що одного разу справедливість переможе. І закінчив свій вірш рядками:

Но и так, почти у гроба,
Верю я, придет пора —
Силу подлости и злобы
Одолеет дух добра.

Цькування поета в спогадах отримало назву «Не читав, але засуджую!» і перетворилося в крилатий вислів. Минуло понад 60 років, а ця фраза, на жаль, до сих зберігає свою актуальність.

Цькування стало причиною нервового розладу поета, яке в підсумку призвело до раку легенів і смерті. Борис Леонідович так і не встиг дописати п’єсу «Сліпа красуня».

Помер Пастернак у себе вдома, в ліжку, з якого вже давно не піднімався, в 1960 році, 30 травня.

Сучасники описують Пастернака як людину скромну, по-дитячому довірливу і наївну. Його вирізняла грамотна, правильно поставлена мова, багата цікавими оборотами і афоризмами.

За матеріалами Інтернету

Бібліотека рекомендує прочитати

  1. Відданість батьківщині. 60 років тому письменник Борис Пастернак відмовився від Нобелівської премії з літератури // Шкільна бібліотека. – 2018. – № 9. – С. 92
  2. Крізь зневіру. 10 лютого – 130 років від дня народження Бориса Пастернака – російського поета, письменника, перекладача. // Шкільна бібліотека. – 2020. – № 1. – С. 15-16
  3. Літературна біографія. 60 років тому в Америці був вперше опублікований роман Бориса Пастернака “Доктор Живаго” // Шкільна бібліотека. – 2018. – № 8. – С. 31-34
  4. Пастернак, Борис Леонидович. Собрание сочинений [Текст] : в пяти томах / Б. Л. Пастернак. – Москва : Художественная литература, 1989 – .Т. 2 : Стихотворения, 1931-1959. Переводы. – 1989. – 703 с. – 300 000 экз. – ISBN 5-280-00766-8 : 5.00 грн
  5. Пастернак Борис Леонидович. Собрание сочинений [Текст] : в пяти томах / Б. Пастернак. – Москва : Художественная литература, 1989 – 1992. Т. 3 : Доктор Живаго : роман. – 1990. – 734 с. : портр., фот. – 305 000 экз. – ISBN 5-280-00983-0 : 5.00 грн
  6. Пастернак, Борис Леонидович. Собрание сочинений [Текст] : в 5 т. / Борис Пастернак ; редкол.: А. А. Вознесенский [и др.]. – Москва : Художественная литература, 1989 – 1992. – ISBN 5-280-00765-X. Т. 4 : Повести ; Статьи ; Очерки / [сост. и коммент. В. М. Борисова и Е. Б. Пастернака]. – 1991. – 910 с., [8] вкл. л. фот. : портр. – 305 000 экз. – ISBN 5-280-00984-9 : 5.00 грн
  7. Пастернак, Борис Леонидович. Доктор Живаго [Текст] : роман / Б. Л. Пастернак ; вступ. ст. Е. Б. Пастернака. – Москва : Книжная палата, 1989. – 431 с. – (Популярная библиотека). – 200 000 экз. – ISBN 5-7000-0129-2 : 6.00 грн
  8. Пастернак, Борис Леонидович. Переписка Бориса Пастернака [Текст] / Б.Л. Пастернак; Вступ. ст. Л. Гинзбург ; Сост., подгот. текстов и коммент. Е.В. и Е.Б. Пастернака. – Москва : Худож. лит., 1990. – 575 с. – 250 000 экз. – ISBN 5-280-01597-0 : 3.00 грн
  9. К огню вселенскому [Текст] : русская советская поэзия 1920-1930-х годов / сост. Е. В. Грекова. – М. : Правда, 1989. – 576 с. – 300 000 экз. – 2.70 грн

Бібліотека рекомендує переглянути

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s