Матеріали для проведення Першого уроку у 2019/2020 навчальному році

Підготувала Кудрявцева О.В., за матеріалами МОНУ

Час спливає дуже швидко, не встигнете озирнутись, як вирушите у довгоочікуване самостійне доросле життя, випробовуючи на собі всі його переваги та труднощі. Що ви візьмете із собою? Які знання, вміння, навички, досвід допоможуть молодій людині жити серед інших людей, уникаючи спокус, робити правильний вибір, зберегти особисту гідність, мати власну громадянську позицію, досягати поставленої мети, стати успішною і щасливою людиною?

  1. ОСОБИСТА ГІДНІСТЬ

Характеристики людини, яка має почуття особистої (власної) гідності: впевненість, принциповість, толерантність, щирість, чесність, справедливість, уміння слухати і говорити, уміння твердо сказати «Ні», прямо і чесно висловлюватися, знання своїх прав, уміння відстоювати свою позицію, не порушуючи прав інших людей, уміння не принижуватися та не принижувати інших.

Усе, що ми робимо, ми робимо заради збереження, захисту та підвищення почуття власної гідності.

Іншими словами, те, що ми робимо (чи не робимо), в кінцевому результаті спрямоване на те, щоб краще виглядати в очах тих, хто нас оточує, щоб отримати їхнє визнання, адже тільки позитивна реакція оточення допомагає нам побачити себе у позитивному світлі.

Основними правилами, які характеризують почуття особистої гідності, є:

  1. Ми можемо визначити, чого ми варті, тільки порівнюючи себе з іншими людьми.
  2. Оцінку від людей, що нас оточують, ми можемо отримати у процесі спіл- кування.
  3. Коли страждає почуття власної гідності хоча б одного із співрозмовників, безперечно, страждає саме спілкування.
  4. Ніхто не має права принижувати особисту гідність іншого.

Людина, яка не має почуття особистої гідності, відрізняється пасивною громадянською позицією, її життєва позиція «моя хата з краю». Але в такої людини може проявлятися активність у приниженні інших людей, проявах насилля та експлуатації. Така людина може виглядати слабкою, безсилою, метушливою.

Людська гідність – поняття, близьке поняттю честі.

Особиста гідність є поняттям персональним. Особисту гідність ми формуємо самі, збагачуючи свій духовний світ, з’ясовуючи свою цінність і вартість як особистості, напрацьовуючи особисті досягнення.

Почуття особистої гідності передбачає, що людина цінує своє життя як неповторне й унікальне.

Особисту гідність ми здобуваємо самі, вона зростає, якщо ми поводимося благородно, і падає, якщо ми вчиняємо ницість.

Занижені самоповага і почуття особистої гідності не дозволяють швидко відновити себе після зробленої помилки, виправити її і, засвоївши цей урок, рухатися вперед. Вони змушують людину бути негативною і паралізують її надмірним почуттям провини, сорому чи страху.

Буде мудро, якщо ми станемо періодично аналізувати внутрішній діалог із самим собою, свої вчинки, щоб визначити, чи сприяють вони  зміцненню нашої самоповаги і почуття особистої гідності, чи змушують нас негативно ставитися до самих себе. Це один зі способів бути хорошим другом самому собі.

У людини, незалежно від її віку та статусу, має бути своя особиста позиція, яка ґрунтується на переконаннях та цінностях, на особистій та людській гідності. Вагомість та значимість цінностей кожен визначає для себе особисто, тому і вибір робить кожен сам, сам приймає рішення.

  1. БЕЗПЕКА ЖИТТЯ

Ризик присутній в будь-якій діяльності людини. Абсолютна безпека не може бути гарантована жодній людині, незалежно від її способу життя, статі, віку. Навіть коли ми дихаємо, є ризик захворіти грипом. Але це непередбачуваний ризик, іноді неминучий. Ми живемо, бо щоденно уникаємо небезпек або виживаємо в небезпечних ситуаціях. Поняттям «ризикована поведінка« можна охопити досить широкий спектр наших дій, включаючи найзвичніші, які ми повторюємо щодня. Доросла людина в змозі оцінювати той ризик, який вона сама створює своїми вчинками і поведінкою. У нашому житті ми найчастіше оцінюємо ризик для життя, здоров’я, свободи, незалежності (фінансової в тому числі).

Сьогодні ми поговоримо про негативні явища, які становлять загрозу життю, здоров’ю, свободі людини, і для того, щоб протистояти цим явищам, необхідно навчитися розрізняти безпеку і небезпеку.

У підлітковий та юнацький період у людей виникає особливо посилене прагнення до незалежності, самостійності, гостре бажання будь-що проявити себе, а також трапляється неправильна оцінка своїх можливостей і здібностей, що нерідко призводить до виникнення конфліктних ситуацій і непорозумінь як з оточуючими, так і з самим собою.

Кожна людина має власний життєвий досвід і всі сприймають світ по-різному. Цей досвід пояснює, що відмінності у переконаннях, цінностях, потребах, емоціях часом спричиняють розходження, незгоди, ускладнення у спілкуванні, наслідком яких може стати конфлікт.

Але саме ці відмінності та викликане ними напруження допомагають нам з’ясувати істину, рухають людське суспільство вперед. Тож уміння спілкуватися так, щоб враховувати людську багатоманітність, швидко і результативно досягати спільної думки при взаємній згоді сторін стає одним із найважливіших елементів особистої культури, дає нам можливість безпечного вирішення проблем. Розуміння ж коренів конфліктів, їхньої суті, механізмів подолання, можливих наслідків дає змогу регулювати конфлікти, БЕЗПЕЧНО  та дієво їх вирішувати, не порушуючи прав людини, не застосовуючи насильства, використовувати їхній позитивний потенціал.

Ми хочемо попередити вас і про ту небезпеку, про яку ви звичайно не замислюєтесь. Із року в рік усе більше українських людей, у т. ч. й дітей, вивозять в інші країни або регіони з метою їх незаконного використання, збільшується кількість зареєстрованих зникнень дітей.

Торгівля дітьми – купівля-продаж у грошових одиницях або за іншу оплату особи до 18 років з метою незаконного використання.

Незаконне використання дитини може мати такі форми: використання у важкій нелегальній праці, для роботи у сфері секс-послуг, втягнення у злочинну діяльність, дитячу порнографію, усиновлення в комерційних цілях, насильницьке донорство та примус до жебрацтва. В Україні діти найчастіше потерпають від внутрішньої торгівлі людьми.

Основні способи втягнення дітей в торгівлю людьми – це пропонування привабливих умов. Проте є багато випадків, котрі свідчать про використання вербувальниками примусу у той чи інший спосіб або погроз. Деякі з потерпілих у віці 11–18 років були доведені до несвідомого стану в результаті вживання спиртних напоїв, наркотиків, токсинів, і у такому стані їх вивозили. Важливо відзначити, що вербувальники заманюють дітей навіть із цілком благополуч- них родин. Відомі випадки, коли українських дітей примушували перевозити і продавати наркотики в Молдові та Росії. Серед інших видів злочинної діяльності, до якої втягують дітей деякі злочинні угруповання чи окремі злочинці, чільне місце посідає примус до дрібних крадіжок на базарах та в квартирах. На жаль, останнім часом (у зв’язку зі збройним конфліктом) для України, в окупованих районах  набуло актуальності  втягнення дітей в збройні конфлікти. Перелік функцій дівчат та хлопців досить багатий: активна участь у бойових конфліктах, робота в розвідзагонах, збір розвідінформації, перенесення вантажів, надання медичної допомоги, рабська праця, надання сексуальних послуг.

Торгівля дітьми призводить до серйозних наслідків для них на все життя, або навіть ставить під загрозу саме життя, завдаючи фізичної, психічної, духовної, моральної шкоди, включаючи загрозу ранньої вагітності, летальні пологи, запізнення фізичного та розумового розвитку, травми, фізичну інвалідність та хвороби, у тому числі ВІЛ/СНІД.

Торгівля дітьми карається позбавленням волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років (Ст. 149, Кримінальний кодекс України).

Примушування дітей до участі у створенні порнографічної продукції карається позбавленням волі на строк від трьох до семи років (Ст. 301, Кримінальний кодекс України).

  1. ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ ОСОБИСТОСТІ

Люди часто скаржаться на своє життя, на роботу уряду та урядових установ, на відсутність порядку у суспільстві, на порушення своїх прав тощо. Вони завжди знають, що необхідно робити, як треба діяти, щоб цьому запобігти, завжди готові обговорювати бажану поведінку тих чи інших людей. Але при цьому нічого самі не роблять. Тільки скарги, вказівки і… ніяких дій. Дуже важливо пам’ятати, що говорити і діяти – це різні речі.

Будь-які бажання здійснюються тільки тоді, коли для їх досягнення докладаються певні зусилля. Тільки відповідальна, впевнена у собі особистість, яка як громадянин держави має власну громадянську позицію і стійкі особисті й соціальні цінності, здатна протидіяти зовнішньому тиску, зробити кращим своє життя і життя своєї країни.

Почуття громадянської гідності – переживання людиною позитивного ставлення до самої себе і вимога нею такого ж ставлення від інших з огляду на цінності своєї держави.

Почуття громадянського обов’язку означає, що особистість усвідомлює і переживає свою багатосторонню залежність від держави, усвідомлює ті завдання, які поставила перед нею держава, і які вона повинна реалізувати в своїй діяльності.

Громадянська відповідальність – переживання відповідності наслідків власної діяльності громадянському обов’язку.

Громадянська совість – осмислення наслідків поведінки, емоційна реакція на них. Якщо ці наслідки позитивні, то громадянська совість «чиста», «спокійна», коли ж негативні, то можуть виникнути «муки совісті». Громадянська відпові- дальність і громадянська совість разом становлять те, що часто називають «другим Я», «внутрішнім голосом», «третім оком» особистості.

Громадянська мужність – здатність при відстоюванні державно-суспільних цілей діяти рішуче, доцільно, активно в складних екстремальних ситуаціях.

Толерантність – терпляче ставлення до інших, чужих думок, вірувань, політичних уподобань та позицій. Є неодмінною умовою демократичного, правового, стабільного, суспільно-політичного устрою.

Не всі молоді люди мають бажання брати активну участь у громадському житті міста і своєї країни в цілому. Для багатьох цілком достатнім є розмірений і спокійний плин життя: школа – вищий навчальний заклад – робота – сім’я. У такому випадку людина виступає пасивним спостерігачем громадського і культурного процесу. 

Події останнього часу в Україні змінили свідомість українців. Завдяки звичайним хлопцям і дівчатам, їх жертвам, їх самовідданості і вірності своїм переконанням сьогодні ми маємо нову країну. Сьогодні в Україні молодь хоче бути  співпричетною до життя громади та вирішення болючих і актуальних для останньої соціальних, політичних, культурних, економічних та інших питань. Збільшується кількість тих, хто  свідомо обирає активну громадську позицію через навчання, членство в громадських організаціях, активну участь в суспільно-політичному житті, стимулює розвиток громадського і культурного процесу в державі.  

То ж закінчимо нашу зустріч рядками звернення  «До молоді» поета Михайла Старицького

В  вас  молода  ще  грає  кров, 
У  вас  в  думках  немає  бруду,
Палає  в  серці  ще  любов 
До  обездоленого  люду..
Не  занехайте  ж  ви  її, 
Не  розгубіть  по  світі  всує,
Нехай  вона  ваш  дух  гартує
У  чесній,  славній  боротьбі!

БИБЛИОТЕКА РЕКОМЕНДУЄ

ОСОБИСТА ГІДНІСТЬ. БЕЗПЕКА ЖИТТЯ. ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ

Методичні рекомендації.  Міністерство освіти і науки України

Методичний посібник для виховної роботи з учнями 7 клас

Методичний посібник для виховної роботи з учнями 8 клас

Методичний посібник для виховної роботи з учнями 9 клас

Методичний посібник для виховної роботи з учнями 10 клас

Методичний посібник для виховної роботи з учнями 11 клас

Навчально-методичний посібник для системи післядипломної педагогічної освіти

Методичні рекомендації щодо впровадження в загальноосвітніх школах-інтернатах програми виховної роботи з підлітками

Програма виховної роботи з учнями з питань протидії торгівлі людьми

Упровадження програми виховної роботи з підлітками щодо питань протидії торгівлі людьми для учнів професійно-технічних навчальних закладів

Творимо майбутнє відповідально й ощадливо: програма cоціально-фінансової освіти й виховання для учнів загальноосвітніх навчальних закладів

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s