455 років від дня народження Вільяма Шекспіра (1564 – 1616). Міжнародний день книги і англійської мови

День народження Шекспіра – це міжнародний день книги і англійської мови, адже його тексти стали еталоном літературної англійської. Тому Шекспіра ще називають національним поетом, а видання його творів Велике Фоліо – другою Біблією людства.

ЧОМ новизною вірш мій не багатий?

Чом зміни, варіації не видні?
Чом в ногу з часом не спішу вживати
Чудні сполуки, методи новітні?
Чому пишу я про одне й те саме,
Фантазію тримаю в знанім строї,
Так що ім’я моє кричить словами,
Котрі дороги держаться старої?
Бо я завжди про вас пишу, любове,
Ви і любов – єдина тема вірша,
Старі слова лиш одягну наново,
Проказуючи сказане раніше;
Один світ Сонця рано і під вечір,
Так і любов рече ті самі речі.

Сонет 76. Переклад Наталі Бутрук

11 цікавих фактів про Шекспіра 

1. Шекспір ​​займає друге місце по цитованості, поступаючись першістю лише письменникам Біблії.

2. Слово «вбивство» вперше було вжито саме Шекспіром.

3. Шекспір ​​ніколи не вчився в університеті, але відсутність освіти не завадило йому створити щедеври літератури, які стали згодом світовою класикою

. 4. Шекспір ​​за своє життя написав близько 38 п’єс, 2 дуже довгі поеми, 154 сонети і безліч віршів. Деякі твори були написані в співавторстві.

5. Майже всі п’єси великого драматурга переведені на основні мови світу, а їх постановки ставляться набагато частіше, ніж будь-якого іншого драматурга.

6. Перша п’єса була написана Шекспіром в 25 років, а свою кар’єру він починав як актор.

7. А ось цей факт напевно вас здивує: англійський драматург був проти того, щоб його п’єси публікувалися. Основне призначення творів — постановка їх на сцені, а не тиражування та читання звичайними людьми.

8. У своїй творчості Шекспір ​​активно користувався різними додатковими джерелами — історіями, віршами, п’єсами.

9. У Шекспіра немає нащадків. Одружився письменник в 18 років на Енн, яка була набагато старша за нього — їй було вже 26 років, у нього було троє дітей і всього одна внучка, яка, на превеликий жаль, не мала дітей.

10. Шекспіру вдалося пережити, так звану, «Чорну Смерть» — епідемію чуми в Лондоні в 1603 році.

11. Ніхто достеменно не знає справжню дату народження автора, однак прийнято вважати, що помер автор в 52 роки….

romeo_i_juliet_2016-2_d0a1d182d0bed180d196d0bdd0bad0b0_2Цікаві факти

Вільям Шекспір. Ромео і   Джульєтта
Видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА». Перекладач- Юрій Андрухович, художник – Владислав Єрко.

10 маловідомих фактів з біографії Шекспіра:

1. Попри те, що зовсім в Лондоні був оприлюднений нібито єдиний відомий на сьогодні прижиттєвий портрет великого англійського драматурга, ніхто досі неможе з точністю сказати, як же насправді виглядав Шекспір.

2. Весілля 18-річного Шекспіра з Ганною Хатауей, дочкою місцевого поміщика, що була на 8 років старша за нього, відбулося через вагітність дівчини. Молодий Шекспір був вимушений просити спеціального благословення на шлюб у єпископа міста Вустер.

3. “Другосортне ліжко”, яке Шекспір заповів Ганні, було зовсім не принизливим подарунком, як вважалося раніше, а навпаки, романтичним символом, що нагадує про перше подружнє ложе.

4. Незважаючи на те, що події п’єс Шекспіра розгортаються в найрізноманітніших куточках Європи, зокрема у Франції та Італії, сам драматург, найімовірніше, ніколи не покидав Англію.

5. Шекспір збагатив англійську мову на 1700 нових слів.

6. Фінал знаменитої п’єси Шекспіра “Король Лір” протягом 150 років вважався таким сумним, що твір упродовж усього цього періоду ніколи не ставили в оригіналі.

7. За життя драматурга його найпопулярнішим твором вважався маловідомий зараз вірш “Венера і Адоніс”.

8. Як мінімум дві п’єси Шекспіра безслідно зникли з літературної спадщини драматурга: Love’s Labour’s Won (“Звитяжні зусилля любові”) і Cardenio (“Карденіо”).

9. Улюблена тема двійнят, присутня як в “Дванадцятій ночі”, так і в “Комедії помилок”, була запозичена Шекспіром з власного життя. У 1585 році у нього народилися двійнята: син Хемнет, який помер малим, і донька Джудіт, котра дожила до 77 років.

10. Найпершою екранізацією твору Шекспіра став фільм “Сцени з “Короля Джона”, головну роль у якому зіграв відомий англійський актор Герберт Бірбом Трі. Стрічка була створена в 1899 році. Більше читайте тут:

Точна дата народження письменника невідома. Є свідчення, що його хрестили

26 квітня 1564 року. Тому днем появи на світ Шекспіра обрали дату трьома днями раніше, 23 квітня. Біографи вважали її символічної, бо в цей же день 1616 року Шекспір пішов з життя. Отже, десь 23 квітня в місті Стратфорд-апон-Ейвон в родині заможного ремісника на світ народився майбутній літератор.

Він отримав на ті часи хорошу освіту. Вступив в граматичну школу. Крім того, за деякими даними, в юнацтві відвідував ще і королівську школу, яка також була в рідному містечку письменника. У 18 років молодого Вільяма захопило кохання. Його обраницею стала 26-річна сусідка Енн Гетевей, з якої вони незабаром поспіхом одружилися, бо жінка носила під серцем дитину Шекспіра.

В ті часи в Англії дошлюбні зв’язки вважалися нормою, одруження часто проходило після зачаття первістка. Єдиною умовою було вінчання пари до народження дитини. У молодого подружжя народилася дочка Сьюзен, а через два роки двійнята: друга дочка Джудіт і син Хемнет, який помер 11-річним під час епідемії дизентерії.

Шекспір 7 років жив у Лондоні і саме цей період дослідники називають “втраченими роками”. Точно невідомо, коли він почав писати театральні роботи, а також переїхав, але у 1592 році згадується про перші постановки п’єси Шекспіра “Генріх VI” в лондонському театрі “Роза”. Цей твір був написаний в дусі популярного англійського жанру хроніки і оспівував державність Англії на противагу феодальної роздробленості і міжусобних воєн.

Двома роками пізніше Вільям увійшов у велике акторське співтовариство “Слуги лорда-камергера”. Постановки приносили великий успіх, і трупа за короткий час настільки розбагатіла, що дозволила собі побудувати протягом наступних п’яти років власний театр “Глобус”.

За матеріалами сайту 24 канал

hamlet_40

Вільям Шекспір. Гамлет - принц данський
Видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА». Перекладач- Юрій Андрухович, художник – Владислав Єрко.

Його називали Солодкоголосим Лебедем Ейвону (Бен Джонсон) і «дзеркалом всесвітнім» (Пантелеймон Куліш), всюдисущою морально індиферентною природою (Томас Манн) ідухом, який пронизує весь світ і від якого ніщо не може бути прихованим (Йоганн Вольфганг Ґете). Романтик Ральф Вальдо Емерсон проголосив його “батьком людини в Америці”, акцентуючи у такий спосіб засадничу роль у формуванні американської ідентичності, а сучасний культуролог Гарольд Блум не лише поставив його у центр літературного канону, але й віддав йому пальму першості у винайденні психоаналізу, залишивши Фройдові лише роль систематизатора психоаналітичної теорії.

Але найчастіше у розлогому переліку метафор і порівнянь, з якими в культурній пам’яті людства асоціюється ім’я цього митця, фігурує поняття ‘Бог’, оприявнюючи таким чином зв’язок його творчості з трансцендентним началом. Віктор Гюґо визнавав його Богом театру, а німецький літератор Християн Дітріх Ґраббе – божественним оргáном природи. За визначенням Ґете, цей драматург «змагався з Прометеєм! За його прикладом, риса за рисою, створював він своїх людей… а потім оживляв їх диханням свого генія». В унісон звучить і вердикт вже згадуваного Гарольда Блума: «Якщо є письменник, що став смертним Богом, то це – Шекспір».

Магічний вплив Шекспіра на духовне буття людства з плином часу помітно зростає: його п’єси не сходять зі сценічних підмостків, посідаючи найпочесніші місця в репертуарах кращих театрів світу. Не згасає й інтерес читацької публіки до його драм, герої яких давно вже стали вічними образами світової літератури.
За понад чотири століття, що віддаляють нас від шквалу овацій, яким зустрічала публіка славнозвісного “Глобуса” прем’єри п’єс Великого Вілла, про нього було написано стільки текстів, що нині їхній загальний обсяг в тисячі разів перевищує обсяг шекспірівського канону, до якого входять 37 п’єс, збірник зі 154-х сонетів, дві великі та декілька малих поем.
І сьогодні не втрачають актуальності слова Емерсона: «В наш час література, філософія і саме мислення стали шекспірівськими. Його думка – це той горизонт, поза який наш сьогоднішній зір не сягає».
У гравітаційне поле магічної Шекспірової музи потрапляли Джон Мільтон і Вольтер, Ґете і Джейн Остін, Пушкін і Гюґо. Присутність шекспірівської інтертекстуальності очевидна у творах Стендаля і Тургенєва, Джеймса Джойса і Томаса Еліота, Толкіна і Стейнбека, Фаулза і Мердок, Апдайка і Претчета. Все це засвідчує невичерпність його креативних ресурсів і з усією очевидністю доводить слушність славнозвісного ґетівського вердикту: «Шекспір, і краю йому немає».
Мова Шекспіра – це не лише віртуозне поєднання слів і народження оригінальних смислів. Це універсальна мова мистецтва, наділена потужним культуротворчим потенціалом і спроможна прилучати людину до вічних цінностей. Це вируюче поле творчих енергій, відкритий простір для різноманітних дискусій, спільний ґрунт для діалогу, що обумовлює незмінну значущість Шекспіра для інтелектуально-духовного поступу людства.
Саме незбагненна позачасовість Шекспірових творінь та нездатність пересічного людського розуму осягнути природу його геніальності спричинили парадоксальну ситуацію: найвідоміший драматург світу все ще залишається великим незнайомцем, адже протягом декількох століть тривають гострі суперечки стосовно того «Who is Shakespeare?», «What is Shakespeare?», “Ким він був?” Яким він був – той, кому ми завдячуємо появою Гамлета, Ліра, Ромео і Джульєтти?
@Наталія Торкут*  

Бібліотека КРЕ рекомендує:

100 фактів біографії Шекспіра

Уильям Шекспир — Google Arts & Culture 

Український Шекспірівський Портал 

ВІЛЬЯМ ШЕКСПІР: ФАКТИ, ДОМИСЛИ, МІСТИФІКАЦІЇ

Шекспір українською

Іван Малкович: “Андрухович зберіг у новому перекладі “Ромео і Джульєтти” всі еротичні натяки, які так любив Шекспір. 

Ольга Смольницька. Шекспір і українська культура: бути чи не бути?

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s