«Справи давно минулих днів»: доля письменника Уїлкі Коллінза

З власного досвіду всі ми знаємо таке звичайне явище, коли люди з високими здібностями часто опускаються до рівня найбільш обмежених людей, котрі їх оточують. Мета мудрого провидіння, без сумніву, полягає в тому, щоб нагадати великим світу цього, що й вони смертні, і що та сила, яка дала їм велич, може також і відняти її.
Уїлкі Коллінз. Місячний камінь

8 січня – день народження відомого англійського письменника Уїлкі Коллінза. Вільям Вілкі Коллінз (англ. William Wilkie Collins8 січня 1824 – 23 вересня 1889) — англійський письменник і драматург, популярний у Вікторіанську епоху, автор 30 романів, понад 60 оповідань, 14 п’єс. Народився в Лондоні. Закінчив приватну школу. Подорожував по Європі, жив в Італії. Деякий час служив у фірмі, що займалася імпортом чаю. У 1847 році, вирішивши зайнятися юриспруденцією, вступив в “Лінкольнз інн”; в 1851 році став баристером. У 1848 році опублікував свою першу книгу – спогади про батька, відомого художника, котрий прищепив своїм синам любов до мистецтва і разом з тим був суворим моралістом.

 Перший роман Коллінза “Антоніна” ( “Antonina”, 1850) сьогодні представляє мeньший інтерес, ніж “Прогулянки далеко від залізниці” ( “Rambles Beyond Railways”, 1851) – нотатки про подорож по Корнуоллу. У 1851 році Коллінз познайомився з Діккенсом і на довгі роки став його другом. У 1850-ті роки він зблизився з Керолайн Елізабет Грейвз, яка справила на нього глибоке враження. За свідченням художника Дж. Е. Мілле, перша зустріч Коллінза з місіс Грейвз, швидше за все, підказала йому сцену для “Жінки в білому” ( “The Woman in White”, 1860), кращою його книгою; втім, в основу роману безсумнівно ліг випадок з французької юридичної практики.

Багато хто пам’ятає, як за часів повального брежнєвського дефіциту його роман «Жінка в білому» можна було купити тільки в обмін на 20 кілограмів макулатури. Цей класичний трилер увійшов до списку найбільш популярних детективів світу.
Ось тільки мало хто знає, що захоплюючий сюжет – не просто вигадка письменника. Він навіяний реальними подіями, які не тільки лягли в основу твору, а й визначили його подальше особисте життя, побудоване врозріз з мораллю суспільства.

Caroline
Керолайн Грейвс (1830-1895)

Дивовижна зустріч відбулася вночі на безлюдній лондонській вулиці. Того вечора Коллінз проводжав своїх гостей. Раптово нічну тишу перервав несамовитий крик. Біля воріт якогось особняка виникла, за спогадами письменника, фігура дуже вродливої ​​молодої жінки в білому одязі. Коллінз, залишивши друзів, побіг слідом за жінкою. Він з’явився тільки на наступний день. За його словами, втікачка виявилася нещасною молодою вдовою, яку невідомі зловмисники тримали в ув’язненні протягом декількох місяців, щоб змусити відмовитися від спадщини. Красуня справила таке враження на письменника, що він поселив її у себе і не розлучався з нею до кінця своїх днів.

Однак спільне життя з Керолайн Грейвз – так звали музу письменника – стало джерелом скандальних пліток. Жінка, якій він дав притулок у себе разом з її маленькою дочкою Елізабет, так і не стала його законною дружиною. У жовтні 1868 року Керолайн несподівано вийшла заміж за  Джозефа Клоу ( скоріш за все у відповідь на відносини Коллінза з Мартою Радд, яка саме тоді народила йому сина). Керрі і Френк Берд були свідками, а сам Коллінз був присутній на церемонії в парафіяльній церкві Мерілебон. Однак у квітні 1871 Керолайн повернулася на Глостер-плейс і продовжувала жити з Уїлки до його смерті в 1889 році. Вона померла в 1895 році і похована в тій же могилі на Кенсальском зеленому кладовищі.

Коллінз був принциповим противником шлюбу і вважав, що незаконне співжиття чесніше оформлених уз. Письменник був упевнений, що офіційний подружній союз давав чоловікові повну владу над жінкою, в тому числі право привласнити її гроші. Власне, на цій ідеї і був побудований сюжет «Жінки в білому».

NPG 315; Charles Dickens by Ary Scheffer
Портрет Чарльза Діккенса роботи Ері Шеффера, 1855

Таким викликом суспільству письменник навіть збентежив свого кращого друга – Чарльза Діккенса, завдяки якому і зміг публікувати свої твори. Діккенс як маститий автор відразу розпізнав у молодому приятеля письменницький талант і взявся йому допомагати. І, хто знає, зумів би Коллінз прославитися, якби не його знаменитий друг, який запропонував йому в якості трибуни власний журнал. Дружба автора «Жінки в білому» з Чарлзом Діккенсом — це вже ціла сторінка в історії англійської літератури. Їх єднала не тільки взаємна симпатія, яка згодом переросла в родинні стосунки (молодша дочка Чарлза Діккенса Кейті вийшла заміж за брата Уїлкі Коллінза), але й спільна плідна діяльність. Без перебільшення можна сказати, що Коллінз був одним з найпопулярніших авторів у журналах «Домашнє читання» та «Круглий рік», що їх видавав Ч. Діккенс, а з 1856 року він сам став виконувати обов’язки третього редактора цих видань. Разом вони написали кілька художніх творів («Маяк», «Безвихідь», «Доктор Дулькамара, член парламенту», «Гультяйська подорож двох ледачих підмайстрів», «Різдвяні оповідання» тощо), які мали неабиякий успіх у публіки. Чарлз Діккенс прилучив Уїлкі Коллінза до свого захоплення аматорського театру і сам грав у двох п’єсах молодого автора: «Маяк» і «Замерзла глибина».  Діккенс не схвалював відкритого співмешкання Коллінза з Керолайн і навряд чи припускав, що його друг здатний піднести ще більш скандальний сюрприз.

Rudd
Марта Радд (1845-1919)

В середині 1860-х років Коллінз, який на той час став знаменитим письменником, зійшовся з ще однією жінкою – Мартою Радд. І фактично став двоєженцем. Втім, письменник свій зв’язок відразу з двома жінками приховував від усіх. В одному будинку його знали під справжнім ім’ям, а в іншому – як адвоката Вільяма Доусона.

Обидві жінки прожили з Коллінзом довго і щасливо. Він виростив Елізабет, дочку Керолайн, яку вважав своєю прийомною донькою. Марта народила йому трьох дітей – сина і двох дочок.

 

450px-Wilkie_Collins2C_Kensal_Green_Cemetery_01
Могила Уїлкі Коллінза та Керолайн Грейвс на кладовищі Кенсалл Грін у Лондоні

Письменник помер у віці 65 років. На випадок смерті він завчасно склав заповіт, в якому свої гроші, нажиті літературною працею, порівну розділив між двома своїми подругами та їхніми дітьми. У своєму заповіті він суворо обумовив, що ці гроші ні за яких умов не можуть перейти їхнім чоловікам. Але доля-лиходійка розпорядилася інакше. Чоловіком його падчерки Елізабет став один з опікунів фонду, в якому містилися гроші Коллінза. Маючи законний доступ до спадщини, той вліз у борги і розплачувався з кредиторами грошима своєї дружини.
Натомість, рідні доньки Марти і Коллінза уникли такої сумної долі – вони просто не вийшли заміж і до кінця життя носили вигадане прізвище своїх батьків – Доусон.

Читай українською.  

Бібліотека  КРЕ запрошує прочитати найвідоміші твори Уїлки Коллінза:

Uyilki_Kollinz__Tvori_v_dvoh_tomah._Tom_2_Misyachnij_kamin«Місячний камінь» – ( “The Moonstone”, 1868), один з перших детективно-пригодницьких романів з майстерно побудованим сюжетом. Це таємнича романтична історія про зникнення священного алмаза, який, подібно до легендарного Кохинор, приносить нещастя своїм власникам. Це перший англійський детективний роман, в якому розказана не тільки таємнича історія викрадення алмазу, який переходить від одного незаконного власника до іншого, приносячи з собою прокляття, але і дивна сімейна історія. У цьому творі органічно поєднуються як риси класичного детектива, так і пригодницького і авантюрного роману, а захоплююча розповідь тримає в напрузі до останньої сторінки.

Візьми книгу в бібліотеці. Читай онлайнСкачай.

1002535-cover“Жінка в білому”. ( “The Woman in White”, 1860) Роман можна назвати класикою вікторіанського детектива з незамінними атрибутами – багатством сім’ї, звичаями, таємницею і навіть містикою. В його основі лежить гострий, захоплюючий сюжет про злочин, який був задуманий і здійснений заради грошей.

Візьми книгу в бібліотеці. Читай онлайнСкачай.

“Чоловік і дружина”. ( “Man and Wife”, 1870)  У романі висвітлюється проблема прав англійської жінки, пригнобленої законами буржуазної сім’ї. Його сюжет заснований на правовому парадоксі, який призводить до непередбачуваних поворотів людських доль, драматичним переплетениям подій, зіткнень пристрасті з холодним розрахунком і неминучої розплатою за заподіяне зло.

«Жовта маска». Головною темою повісті є підступи релігійного фанатика, готового заради свого «християнського боргу» поглумитися над життям і щастям свого брата і племінниці.

 Пізні твори Коллінза нерідко мають критичну спрямованість. Так, роман “Чоловік і дружина” ( “Man and Wife”, 1870)  спрямований  проти недосконалості шлюбного права; “Закон і жінка” ( Роман “The Law and the Lady”, 1875) -проти прийнятого в Шотландії вердикту “вина не доведена”; “Душа і наука” ( “Heart and Science”, 1883) – проти обожнювання науки, ведучого, наприклад, до практики вівісекції. Героїнями романів “Нова Магдалина” ( “The New Magdalen”, 1873) і “Опале листя” ( “The Fallen Leaves”, 1879) стали “занепалі” жінки.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s