1 ЖОВТНЯ – ДЕНЬ ЛЮДЕЙ ПОХИЛОГО ВІКУ

Всі покоління зобов’язані

захищати права старіючого суспільства

Послання пані Рози Корнфельд-Матте, незалежного експерта із забезпечення всіх прав людини для людей похилого віку

Бібліотека КРЕ запрошує переглянути виставку до свята.

З ініціативи ООН 1 жовтня у світі відзначається Міжнародний день людей похилого віку – International Day for Older Persons

Історія Міжнародного дня ​​людей похилого віку.

14 грудня 1990 року Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй ( резолюцією 45/106 ) призначила 1 жовтня Міжнародним днем ​​людей похилого віку.

Цьому передували такі ініціативи, як Віденський міжнародний план дій зі старіння, який був прийнятий Всесвітньої асамблеєю з проблем старіння 1982 року, і пізніше у цьому ж році схвалений Генеральною Асамблеєю ООН.

У 1991 році Генеральна Асамблея ( резолюція 46/91 ) прийняла Принципи Організації Об’єднаних Націй для людей похилого віку.

У 2002 році Друга Всесвітня асамблея з проблем старіння прийняла Мадридський міжнародний план дій щодо проблем старіння , щоб реагувати на можливості та проблеми старіння населення в ХХІ столітті та сприяти розвитку суспільства для будь-якого віку.

Дата покликана привернути увагу суспільства до проблеми упередженого ставлення стосовно літніх людей і зруйнувати стереотипи, пов’язані з їхнім життям. 

Упереджене ставлення до літніх людей – данина досить  поширеному уявленню про те, що ігнорування і дискримінація літніх людей – соціально прийнятне явище. В тій чи іншій формі воно існує в усіх країнах світу, що знаходить вираження в громадській думці, на державному рівні, а також у засобах масової інформації. Це призводить до знецінювання ролі людей похилого віку і виключення їх з громадського життя. 

Люди похилого віку зіштовхуються з дискримінацією в суспільстві, на роботі, в транспорті, медичних закладах. Це певною мірою перешкоджає реалізації їхнього потенціалу і негативно впливає на здоров’я, самопочуття і добробут. Унаслідок цього вони не можуть реалізувати свої права повною мірою і внести посильний внесок в культурне, соціально-економічне і політичне життя суспільства. 

Згідно з міжнародною класифікацією, людиною похилого віку вважається особа, яка досягла 65 років. Таких людей в усьому світі близько 700 мільйонів, а це майже кожна десята людина на Землі. 

За даними ООН, до 2050 року число тих, кому за 60, сягне 2 мільярдів людей. З огляду на це, безумовно, потрібно посилити увагу до конкретних потреб та проблем, з якими стикаються багато людей похилого віку. 

Проте, настільки ж важливим є вагомий внесок, який можуть продовжувати робити для функціонування суспільства більшість чоловіків та жінок старшого віку, якщо для цього будуть існувати відповідні гарантії. В основі всіх зусиль у цьому напрямку лежать Права людини .

Тому тема  Міжнародного дня людей похилого віку 2018 “Вшановуємо найстаріших захисників прав людини”

Кожен з  цих правозахисників достойний рівної поваги і визнання за свою цілеспямованість і відданість справі створення світу, вільного від страху і вільного від потреби.

Тема 2018 року має на меті:

  • Просувати права, закріплені у Декларації і те, що вони значать у повсякденному житті людей похилого віку;
  • Звернути увагу на людей похилого віку як учасників суспільства, які прагнуть покращення реалізації прав людини у багатьох сферах життя, а не лише тих, які безпосередньо впливають на них;
  • Проаналізувати прогрес та виклики у забезпеченні повної та рівної реалізації прав людини та основних свобод людьми похилого віку; 
  • Залучити широку аудиторію в усьому світі та мобілізувати людей на боротьбу за права людини на всіх етапах життя.

Висвітлення головного принципу Генерального секретаря “Не залишаючи нікого позаду” вимагає розуміння того, що демографія є важливою для сталого розвитку, і що динаміка населення визначатиме основні проблеми розвитку, з якими стикається світ у ХХІ столітті. Якщо ми прагнемо “Побудувати майбутнє, яке ми хочемо”, ми маємо звернути увагу на населення понад 60 років, яке, як очікується, до 2030 року досягне 1,4 мільярда.

В Україні налічується 6,9 млн громадян віком від 65 років. На думку експертів, зростання числа літніх людей у світі свідчить про поліпшення якості життя в цілому, що саме по собі є значущим досягненням. Попри це, у багатьох країнах, що розвиваються, старіння, як і раніше, пов’язане зі слабкою соціальною захищеністю і падінням рівня доходів. 

 

Україна входить до 30 найстаріших країн світу за часткою осіб віком  60 років і старших:

  • у 2015 році вона становила 21,8 %, а частка людей віком 65 років і старших – 15,5 % від загальної чисельності населення. Згідно з національним демографічним прогнозом,
  • до 2025 року частка осіб віком понад 60 років становитиме 25% загальної кількості населення, віком 65 років і старших – 18,4 %, до 2030 року – понад 26% і понад 20 % відповідно.

Довготривалою особливістю старіння населення в Україні є його переважна обумовленість зниженням рівня народжуваності та зростанням рівня передчасної смертності.

Основні виклики, пов’язані зі старінням у нашій країні, стосуються сфери публічних фінансів, функціонування ринку праці, системи охорони здоров’я, розвитку соціальних та освітніх послуг.

З урахуванням цих викликів Україна взяла на себе міжнародні зобов’язання, зокрема, щодо імплементації Цілей сталого розвитку на період до 2030 року та Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.

26 вересня прийнято розпорядження Кабінету Міністрів України Про затвердження плану заходів з реалізації Стратегії державної політики з питань здорового та активного довголіття населення на період до 2022 рокуˮ.

plan_zahodiv_

Розпорядження розроблене з метою реалізації Стратегії державної політики з питань здорового та активного довголіття населення на період до 2022 року, Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, Мадридського міжнародного плану дій з питань старіння, а також для забезпечення створення сприятливих умов для здорового старіння й активного довголіття, адаптації суспільних інститутів до подальшого демографічного старіння та розбудови суспільства рівних можливостей для людей будь-якого віку.

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s