Ближче до зірок. 160 років Костянтину Едуардовичу Ціолковському

Бібліотека коледжу запрошує переглянути виставку присвячену Костянтину Едуардовичу Ціолковському – батьку сучасної космонавтики.  Костянтин Ціолковський відомий не тільки винаходами, а й дивовижними роздумами про космос. Його «космічна філософія» розширила кордони життєвого простору і відкрила перед людиною дорогу в небо. Геніальна праця «Воля всесвіту» довела людству, що зірки набагато ближче, ніж здається.

 Список наукових відкриттів

 • У 1886 році розробив аеростат, орієнтуючись на власні креслення.
 • Протягом 3 років вчений чоловік опрацьовує ідеї, пов’язані з ракетобудуванням.Намагається ввести в експлуатацію металевий дирижабль.
 • Математичними кресленнями і викладками підтвердив теорію про допустимість запуску ракети в космос.
 • Розробив перші моделі ракет, що стартують з похилої площині. Креслення професора використовувалися при створенні артилерійської установки «Катюша».
 • Побудував аеродинамічну трубу.
Константин Циолковский построил аэродинамическую трубу
Костянтин Ціолковський побудував аеродинамічну трубу
 • Спроектував двигун з газотурбінної тягою.
 • Створив креслення моноплана і обгрунтував ідею двокрилого літака.
 • Придумав схему поїзда, що рухається на повітряній подушці.
 • Винайшов шасі, яке висувається з нижньої порожнини літального апарату.
 • Досліджував види палива для ракет, рекомендувавши суміш водню і кисню.
 • Написав науково-фентезійну книгу «Поза Землі», в якій розповів про дивовижну подорож людини на Місяць.

Результат пошуку зображень за запитом "разделитель png"

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Костянтин Ціолковський: біографія

Люди роками намагалися знайти відповіді про будову Всесвіту, дивилися на загадкові зірки і мріяли про підкорення космосу. Костянтин Едуардович Ціолковський наблизив людство до підкорення повітряного простору.

Ученый Константин Циолковский
Вчений Костянтин Ціолковський

Його праці послужили стимулом до створення найпотужніших ракет, літаків і орбітальних станцій. Прогресивні та новаторські ідеї мислителя часто не збігалися з громадською думкою, але вчений не здавався. Геніальні дослідження Ціолковського прославили російську науку в світовому співтоваристві.

 Результат пошуку зображень за запитом "разделитель png"

Дитинство і юність

Восени 1857 року в родині Ціолковських народився хлопчик. Батьки дитини жили в селі Іжевське Рязанської губернії. Костянтином немовля  назвав священик при хрещенні. Що відомо про родовід російського вченого-теоретика?
Предки К.Ціолковського — вихідці з Волині, далекі родичі гетьмана Северина Наливайка, чим вчений пишався.
Батько, Едуард Ігнатійович Ціолковський (1820–1881), був спольщеним дворянином середнього статку, служив лісничим.
Мати, Марія Іванівна Юмашева, за походженням татарка
, отримала освіту в гімназії, тому могла сама навчати дітей грамоті.

Портрет Константина Циолковского
Портрет Костянтина Ціолковського

Мама навчила сина письму та читанню. Букварем Костянтина стають “Казки” Афанасьєва. По цій книзі тямущий хлопчик складає букви в склади і слова. Оволодівши технікою читання, допитлива дитина познайомився з численними книгами, які були присутні в будинку. Старші брати і сестри Ціолковського вважали малюка вигадником і фантазером і не любили слухати дитячі «бредни». Тому Костя натхненно розповідав молодшому братикові власні роздуми.

У 9-річному віці дитина заразилася скарлатиною. Болісна хвороба дала ускладнення на слух. Туговухість позбавила Костянтина здебільшого дитячих вражень, але він не здався і захопився майстерністю. Вирізає і клеїть вироби з картону та дерева. З-під рук обдарованого малюка виходять саночки, годинник, будиночки і крихітні замки. Винайшов і коляску, яка їздила проти вітру, за рахунок пружини і вітряка.

Родители Константина Циолковского
Батьки Костянтина Ціолковського

У 1868 році сім’я змушена переїхати в Кіров Вятської губернії, так як батько втратив роботу і попрямував до братів. Родичі допомогли чоловікові з роботою, добудувавши лісничим. Ціолковським дістався купецький будинок – колишнє володіння Шуравіна.Через рік підліток разом з братом надходить в чоловічу «Вятскую гімназію». Педагоги виявилися суворими, а предмети складними. Навчання дається Костянтину важко.

У 1869 гине старший брат, який навчався в Морському училище. Мамо, не переживши втрату дитини, через рік померла. Костя, палко любив матінку, занурюється в траур.Трагічні моменти біографії негативно позначилися на навчанні хлопчика, який і до цього не відзначався відмітками. Учня 2 класу через неуспішність залишають на другий рік, а однолітки жорстоко знущаються над глухотою.

Константин Циолковский в детстве
Костянтин Ціолковський в дитинстві

З 3 класу відстає школяра відрахували. Після цього Ціолковський вимушено зайнявся самоосвітою. Перебуваючи в домашній обстановці, підліток заспокоївся і знову почав багато читати. Книги давали необхідні знання і не дорікали юнака, на відміну від педагогів. У батьківській бібліотеці Костянтин виявив праці іменитих учених і з захватом взявся за вивчення.

До 14 років обдарований хлопчик розвиває власні інженерні здібності. Самостійно створює домашній токарний верстат, за допомогою якого майструє нестандартні штучки: рухомі коляски, вітряк, дерев’яний локомотив і навіть астролябію. Захоплення фокусами спонукало Костянтина до створення «чарівних» комодів і ящиків, в яких таємничим чином «зникали» предмети.

 Результат пошуку зображень за запитом "разделитель png"

Навчання

Батько, оглянувши винаходи, повірив в талановитість сина. Едуард Гнатович відправляє юне обдарування в Москву, де йому належало вчинити до Вищого технічного училища. Планувалося, що жити буде у татового друга, якому написали лист.Через неуважність Костянтин зронив листок з адресою, запам’ятавши тільки назва вулиці. Прибувши на Німецький (Бауманський) проїзд, зняв кімнату і продовжив самоосвіту.

Через природного сором’язливості юнак не наважився на вступ, але залишився в місті.Батько надсилав дитині 15 рублів на місяць, але цих грошей катастрофічно не вистачало.

Константин Циолковский - ученый-самоучка
Костянтин Ціолковський – вчений-самоучка

Молодий чоловік економив на їжі, так як витрачав гроші на книги і реактиви. З щоденників відомо, що примудрявся прожити на 90 копійок в місяць, харчуючись лише хлібом і водою.

Щодня з 10:00 до 16:00 сидить в Чортківській бібліотеці, де вивчає математику, фізику, літературу, хімію. Тут Костянтин знайомиться з основоположником російського космізму – Федоровим. Завдяки розмовам з мислителем юнак отримав інформації більше, ніж зміг би дізнатися у професорів і педагогів. Три роки знадобилося юному даруванню, щоб повноцінно освоїти програму гімназії.

У 1876 тяжко захворів батько Ціолковського і викликав сина додому. Повернувшись в Кіров, молода людина набрала клас учнів. Винайшов власну методику викладання, яка допомагала дітям повноцінно засвоювати матеріал. Кожен урок демонстрував наочно, що полегшувало закріплення вивченого.

Свидетельство уездного учителя математики, полученное Константином Циолковским
Свідоцтво повітового вчителя математики, отримане Костянтином Ціолковським

В кінці року помер Ігнат – молодший брат Костянтина. Чоловік важко переніс цю звістку, так як з дитинства любив Гната і довіряв таємниці. Через 2 роки сімейство повернулося в Рязань, плануючи придбати прибутковий будинок. У цей момент між батьком і сином відбувається сварка, і молодий учитель залишає родину. На гроші, зароблені репетиторством ще на В’ятці, винаймає кімнатку і підшукує нових учнів.

Для підтвердження кваліфікації чоловік екстерном здає іспити в Першій гімназії.Отримавши свідоцтво, за розподілом відправляється в Боровськ, до місця державної служби.

 Результат пошуку зображень за запитом "разделитель png"

Наукові досягнення

Молодий теоретик щодня креслить графіки і планомірно пише рукописи.   Постійно експериментує, в результаті чого в кімнатах гримить мініатюрний грім, блищать крихітні блискавки, самостійно танцюють паперові чоловічки.

Наукова рада «РФХО» ухвалив включити Ціолковського в ряди вчених. Співробітники комітету зрозуміли, що геній-самоучка внесе вагомий внесок у науку.

Произведения Константина Циолковского
Твори Костянтина Ціолковського

У Калузі чоловік написав праці з космонавтики, медицини, космічної біології. Костянтин Ціолковський відомий не тільки винаходами, а й дивовижними роздумами про космос. Його «космічна філософія» розширила кордони життєвого простору і відкрила перед людиною дорогу в небо. Геніальна праця «Воля всесвіту» довела людству, що зірки набагато ближче, ніж здається.

Бібліотека рекомендує проект Ціолковський

Космічні пророцтва Ціолковського

 • Супутники,
 • орбітальні станції,
 • вихід у відкритий космос
 • і інші ідеї вченого, що випередили свій час

4563033

 

Особисте життя

Весілля Ціолковського відбулася влітку 1880 року. Одружившись без любові, розраховував, що подібний шлюб не буде заважати роботі. Дружиною стала дочка вдівство священика. Варвара і Костянтин прожили в шлюбі 30 років і народили 7 дітей.П’ятеро малюків померли ще в дитинстві, а що залишилися двоє загинули дорослими.Обидва сини вчинили суїцид.

Константин Циолковский с семьей
Костянтин Ціолковський з сім’єю

Біографія Костянтина Едуардовича рясніє трагічними подіями. Вченої переслідують смерті рідних, пожежі і повені. У 1887 до тла вигорів будинок Ціолковських. У вогні загинули рукописи, креслення і моделі. 1908 рік не без смутку. Що вийшла з берегів Ока затопила житло професора, знищивши унікальні схеми і машини.

Наукові досягнення генія не оцінили працівники Соціалістичної академії. Від голодної смерті Ціолковського врятувало Товариство любителів міроведенія, призначивши йому пенсію. Влада згадала про існування талановитого мислителя тільки в 1923, коли в пресі опублікували доповідь німецького фізика про космічні польоти. Держава призначило російській генію довічну дотацію.

 

Смерть

Навесні 1935 року лікарі діагностували у професора рак шлунка. Дізнавшись діагноз, чоловік склав заповіт, але відмовився лягти на госпіталізацію. Змучений постійними болями восени погодився на операцію.

Памятник Константину Циолковскому
Пам’ятник Костянтину Ціолковському

Медики негайно видалили пухлину, але зупинити ділення ракових клітин не змогли. На наступний день в лікарню доставили телеграму від Сталіна , який побажав якнайшвидшого одужання.

Великий вчений помер восени цього ж року.

Цікаві факти

 • Оглух після скарлатини,
 • Самостійно за 3 роки вивчив університетську програму,
 • Відомий, як феноменальний педагог і улюбленець дітлахів,
 • Вважався атеїстом,
 • У Калузі побудований музей, де розміщені фотографії і предмети побуту вченого,
 • Мріяв про ідеальний світ, де відсутні злочини,
 • Пропонував розчленовувати вбивць на атоми,
 • Розрахував протяжність польоту багатоступінчастої ракети.

 Цитати

 • «Ми повинні залишити всі навіяні нам правила моралі і закону, якщо вони шкодять вищим цілям. Все нам можна і все корисно – ось основний закон нової моралі ».
 • «Час, можливо, існує, однак, ми не знаємо, де його слід шукати. Якщо час існує в природі, то він ще не відкритий».
 • «Ракета для мене тільки спосіб, тільки метод проникнення в глибини космосу, але аж ніяк не самоціль … Буде інший спосіб пересування в глибину космосу, прийму і його. Вся суть – у переселенні з Землі і в заселенні космосу ».
 • «Людство не залишиться вічно на Землі, але в гонитві за світлом і простором спочатку боязко проникне за межі атмосфери, а потім завоює собі весь навколосонячний простір».
 • «Немає бога-творця, але є космос, що виробляє сонця, планети і живих істот: немає всемогутнього бога, але є Всесвіт, яка розпоряджається долею всіх небесних тіл і їх жителів».
 • «Неможливе сьогодні стане можливим завтра».

Бібліографія

 • 1886 – Теорія аеростата
 • 1890 – До питання про літання допомогою крил
 • 1903 – Природні основи моральності
 • 1913 – Виділення людини з царства тварин
 • 1916 – Умови життя в інших світах
 • 1920 – Вплив різної тяжкості на життя
 • 1921 – Світові катастрофи
 • 1923 – Значення науки про речовину
 • 1926 – Простий сонячний нагрівач
 • 1927 – Умови біологічного життя у Всесвіті
 • 1928 – Досконалість всесвіту
 • 1930 – Епоха дирижаблебудування
 • 1931 – Оборотність хімічних явищ
 • 1932 – Чи можливий вічний двигун?

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s